Κεντρική Basket League Άρης – Ολυμπιακός 76-87: Με πιλότο τον Μακ Κίσικ απογειώθηκε στην Θεσσαλονίκη

Άρης – Ολυμπιακός 76-87: Με πιλότο τον Μακ Κίσικ απογειώθηκε στην Θεσσαλονίκη

Άρης Ολυμπιακός

Ο Άρης αντιμετώπισε τον Ολυμπιακό στην Θεσσαλονίκη για την εξ αναβολής αναμέτρηση της 11ης Αγωνιστικής της Stoiximan Basket League. Τι νίκη πήρε η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα με σκορ 76-85.

Δυναμικά ξεκίνησαν και οι δύο ομάδες στην πρώτη περίοδο της αναμέτρησης αφού και οι δύο από τα πρώτα λεπτά κάνανε το 3-3. Ο Ολυμπιακός γρήγορα πήρε την διαφορά και έκανε το 3-7. Ο Θωμάς Κότας έδωσε την απάντηση του στους «ερυθρόλευκους» και ]μείωσε στους δύο με σκορ 7-5.  Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζωκα συνέχισε να χτυπάει του κίτρινους και έφτασε στους +7  με 2/2 βολές του Βεζένκοφ όταν το ρολόι μετρούσε 3:13’. Με πρωταγωνιστή τον Βεζένκοφ που από το πρώτο δεκάλεπτο σημείωσε 10 πόντους. Ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι και πρωταγωνίστησε στο πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 25-14.

Περίπατος για τον Ολυμπιακό

Το 2ο δεκάλεπτο ξεκίνησε αλλά δεν άλλαξαν και πολλά.. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα συνέχισε να επιβάλλει τον ρυθμό της στον Άρη..  Συγκεκριμένα οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το 17-27 κρατώντας την διαφορά στα 7:45 ‘ πριν την λήξη του ημιχρόνου. Με το εύστοχο σουτ του Τόμας Γουόκαπ η διαφορά έφτασε στους +15 με σκορ (20 -35). Η άμυνα του Άρη ήταν πολύ κακή αφού άφησε τους Πειραιώτες φτάσουν στο  +20 (22-42) Ο Χάνλαν ήταν ο μόνος παίκτης που προσπαθούσε να κρατήσει  ζωντανή την παρουσία της ομάδας του καθώς είχε σημειώσει 7 πόντους. Οι «κίτρινοι» προσπάθησαν να μειώσουν αλλά δεν τα κατάφεραν αφού αφού η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν τους άφησε να ανασάνουν και πήρε το ημίχρονο με 51-33.

Θλίψη για τον αδικοχαμένο Άλκη:

Λίγα λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου η ομάδα του Άρη αλλά και του Ολυμπιακού θέλησε να αποχαιρετίσει με δικό της τρόπο τον 19χρονο Άλκη.

Οδηγεί ο Βεζένκοφ  με 16

Η Τρίτη περίοδος ξεκίνησε, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη ψάχνει να βρει τρόπους να ξεφύγει.. Ο Χανλαν με 17 πόντους πρωταγωνιστεί και κάνει το 40-57 μειώνοντας στους +17. Με Βεζένκοφ στο τιμόνι οι Πειραιώτες μαρσάρουν στο παρκέ με 46-62.  Μπορεί ο Ολυμπιακός στο 3ο δεκάλεπτο να μην ήταν τόσο δυνατός στην άμυνα του αλλά κατάφερε να διεκδικήσει και την τρίτη περίοδο με σκορ 50-62.

Δίνει ρεσιτάλ ο Χάνλαν

Τέταρτη περίοδος και οι «ερυθρόλευκοι» ασταμάτητοι αφού είχαν φτάσει την διαφορά στους +14 (54-68).. Ο Γιάννης Καστρίτης παραπονιέται για την διαιτησία με αποτέλεσμα δεχτεί τεχνική ποινή. Ο Χάνλαν δεν σταματά να προσπαθεί να προσπαθεί για την ομάδα του και μειώνει στο στους +11 με σκορ 73-62.  Ο Άρης στο 2ο ημίχρονο είχε μπει σαφώς πιο ανταγωνιστικός…  Ο Ολυμπιακός με θεαματικό Μακ Κισικ συνέχισε να έχει τον πλήρη έλεγχο. Με το one man show του Χάνλαν τρία λεπτά πριν το τέλος ο Άρης μείωσε στους +6. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας αντέδρασε με αποτέλεσμα να δεχτεί τεχνική ποινή.  Η διαφορά συνέχισε να πέφτει με τα καλάθια του Χάνλαν. Μία τεράστια εμφάνιση έδωσε ο Όλι Χάνλαν ο οποίος κράτησε όρθιο τον Άρη σε όλη την αναμέτρηση με 35 πόντους. Ο Ολυμπιακός όμως δεν τους άφησε και πήρε την νίκη με σκορ 76-87.

Τα δεκάλεπτα: 14-25, 33-51, 50-62, 76-87

Τα στατιστικά του αγώνα:

Άρης (Καστρίτης): Κάουαν 7 (1/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη, 2 κλεψίματα), Νετζήπογλου, Γουίλιαμς 14 (3/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χάνλαν 35 (4/10 δίποντα, 7/11 τρίποντα, 3 ασίστ, 4 λάθη), Κώττας 3 (4 ριμπάουντ), Τζούστον 6 (3/3 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Καμάρας 2, Λόκετ 8

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 9 (2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4, ασίστ), Ντόρσεϊ 3 (1/4 τρίποντα), Φαλ 8 (5 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 18 (4/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 7 (1/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λαρεντζάκης, Σλούκας 10 (1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μάρτιν 8, Πρίντεζης 7 (8 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 17 (1/5 τρίποντα)

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 14/31 δίποντα, 11/26 τρίποντα, 15/23 βολές, 29 ριμπάουντ (20 αμυντικά – 9 επιθετικά), 10 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 15 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 24/38 δίποντα, 8/27 τρίποντα, 15/19 βολές, 38 ρμπάουντ (27 αμυντικά – 11 επιθετικά), 21 ασίστ, 5 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 13 λάθη

Κίνδυνος για διακοπή αγώνων το Σαββατοκύριακο!

Υπάρχει περίπτωση, το προσεχές Σαββατοκύριακο να μην υπάρξουν αγώνες μπάσκετ σ’ όλες…