Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Άλμπα – Ζενίτ 76-67: Έκαναν τη ζημιά οι Γερμανοί

Άλμπα – Ζενίτ 76-67: Έκαναν τη ζημιά οι Γερμανοί

Άλμπα

Η Άλμπα κατάφερε να κάνει τη ζημιά στη Ζενίτ. Η γερμανική ομάδα ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και πήρε τη νίκη με 76-67.

Πρώτος σκόρερ της Άλμπα ήταν ο Όσκαρ Ντα Σίλβα με 15 πόντους. Από την άλλη για τη Ζενίτ ξεχώρισαν οι Μπάρον και Ματσιγιάουσκας με 18 πόντους έκαστος.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι δυο ομάδες ουσιαστικά είχαν από ένα δεκάλεπτο. Αρχικά η Άλμπα το πρώτο επικρατώντας με 23-12. Στη συνέχεια η ρωσική ομάδα αντέδρασε και ισορρόπησε το ματς. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες με 34-34.

Στο δεύτερο ημίχρονο η γηπεδούχος ομάδα κατάφερε να ελέγξει το ρυθμό του αγώνα, επικρατώντας με 76-67.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-12, 34-34, 51-48, 76-67

Τα στατιστικά του αγώνα:

ΆΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ: Λο 15 (2/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Ντα Σίλβα, Σμιθ 8 (2), Ντελόου 2, Μάτισεκ 3 (1), Σνάιντερ, Κουμάτζε 9 (4/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Τίμαν 8 (3/3 δίποντα), Σίκμα 5, Μπλατ 8 (2), Ζούσμαν 9 (1), Λάμερς 9 (4/8 δίποντα).

ΖΕΝΙΤ: Κάρτερ, Λόιντ 8 (4/8 δίποντα, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Καράσεφ, Κουλάγκιν, Μπαρόν 18 (4), Πούσκοφ 2, Κουζμίνσκας 18 (7/10 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Ζούμπκοφ, 5 Πόιθρες 6, Μίκι 10 (4/5 δίποντα)

Ομαδικά στατιστικά – Άλμπα: 18/33 δίποντα, 9/21 τρίποντα, 13/21 βολές, 33 ριμπάουντ (26+7), 15 ασίστ, 6 κλεψίματα, 13 λάθη, 2 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά – Ζενίτ: 22/38 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 5/7 βολές, 25 ριμπάουντ (21+4), 15 ασίστ, 8 κλεψίματα, 10 λάθη, 3 τάπες.