Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Άλμπα – Ούνικς 81-53: Χάθηκε στη μαύρη τρύπα του Βερολίνου

Άλμπα – Ούνικς 81-53: Χάθηκε στη μαύρη τρύπα του Βερολίνου

Άλμπα Euroleague

Η Άλμπα υποδέχθηκε την Ούνικς και χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες, επικράτησε με σκορ 81-53. Το ματς διεξήχθη στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Euroleague. Πρώτος σκόρερ από τους γηπεδούχους αναδείχθηκε ο Λο με 16 πόντους. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Λορέντζο Μπράουν με 12 πόντους.

Κυρίαρχη από την αρχή μέχρι το τέλος η Άλμπα

Η Άλμπα Βερολίνου κυριάρχησε από την αρχή κόντρα στην Ούνικς και δεν άφησε περιθώρια για το ποιος θα είναι ο νικητής του αγώνα. Στο 5:20′ ο Μάοντο Λο έκανε το 7-4 υπέρ της ομάδας του ενώ λίγο αργότερα ο Κουμάντζι έκανε το 14-11. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 16-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ροή του αγώνα δεν άλλαξε. Έτσι η γερμανική ομάδα που συνέχισε σταθερά να προηγείται ολοκλήρωσε το ημίχρονο όντα μπροστά με 36-26.

Στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι ήταν κυριολεκτικά καταιγιστικοί. Έτσι δέχθηκαν μόνο 9 πόντους στην άμυνα ενώ σκόραραν 20 και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 56-35. Η τέταρτη περίοδος δεν άλλαξε την ουσία για τις δυο ομάδες, με εκείνη του Ισραέλ Γκονζάλες να παίρνει τη νίκη με το ευρύ 81-53.

Μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του αγώνα πατώντας ΕΔΩ.

Τα δεκάλεπτα: 16-11, 36-26, 56-35, 81-53.

Τα στατιστικά της αναμέτρησης:

Άλμπα (Γκονθάλεθ): Λο 16(1/3 τρίποντα, 4 ασίστ), Ντα Σίλβα 6, Σμιθ 14(2/4 τρίποντα, 3 ασίστ), Ντέλοου 3(1), Μάτισεκ, Ολίντε 8(1), Κουμάντζε 5(5 ριμπάουντ), Τίμαν 3 (5 ριμπάουντ), Σίκμα 10 (9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ζούζμαν 8(2/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Λάμερς 8 (5 ριμπάουντ)

Ούνικς (Περάσοβιτς): Σπίσου 8(2/5 τρίποντα, 3 ασίστ), Τζον Μπράουν 4 (2/9 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Κάνααν 5 (1/8 δίποντα, 0/7 τρίποντα), Λορέντζο Μπράουν 6 (1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μπράντλι 5, Χεζόνια 7 (3/9 δίποντα, 0/3 τρίποντα), Ουζίνσκι 2, Τζεκίρι 10(11 ριμπάουντ), Μέγιο, Βοροντσέβιτς

Τα ομαδικά στατιστικά της Άλμπα Βερολίνου: 22/38 δίποντα, 7/18 τρίποντα, 16/20 βολές, 44 ριμπάουντ (34 αμυντικά, 10 επιθετικά), 18 ασίστ, 6 κλεψίματα, 16 λάθη, 3 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά της Ούνικς Καζάν: 16/45 δίποντα, 3/23 τρίποντα, 12/17 βολές, 29 ριμπάουντ (15 αμυντικά, 14 επιθετικά), 6 ασίστ, 10 κλεψίματα, 11 λάθη, 1 μπλοκ

Περισσότερα από Αναστάσης Κατσαβός

Κάτας: «Δεν θα είναι εύκολα τα ματς με τον Παναθηναϊκό»

Ο Όντετ Κάτας μίλησε για τη σειρά των αγώνων με τον Παναθηναϊκό. Η Μακάμπι θα βρεθεί στην …