Κεντρική Διεθνή Αναντολού Εφές – Μακάμπι Τελ Αβίβ 109 – 77: Θύμισε την ομάδα που σάρωσε την Euroleague

Μίτσιτς

Η Αναντολού Εφές θύμισε την ομάδα που σάρωσε πέρσι στην διοργάνωση έπειτα από επιβολή της Μακάμπι με σκορ 109 -77 για την 27 αγωνιστική της Euroleague.

Πριν από τα παιχνίδια της 27ης αγωνιστικής, η Αναντολού Εφές βρίσκεται στη 10η θέση της κατάταξης με 12 νίκες και 12 ήττες, ενώ η Μακάμπι είναι λίγο πιο χαμηλά, στην 12η θέση με 11 νίκες και 12 ήττες. Το όριο της οκτάδας αυτή την στιγμή είναι στις 13 νίκες, που έχει η Μονακό.

Ο Αγώνας

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Αναντολού Εφές ήταν καλύτερη , η Μακάμπι επιστράτευε την άμυνα ζώνης ανά διαστήματα για να ελέγξει τον ρυθμό. Οι γηπεδούχοι είχαν 2/3 δίποντα και 3/4 τρίποντα στο πρώτο πεντάλεπτο, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι μετρούσαν 2/9 εντός παιδιάς, αλλά και 3 λάθη πολύ νωρίς στο παιχνίδι. Πολύ γρήγορα, η Αναντολού Εφές άνοιξε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα με 4/6 δίποντα και 3/4 τρίποντα και κατάφερε να πάρει το δεκάλεπτο με 21 – 10.

Η Μακάμπι στην δεύτερη περίοδο μείωσε τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα μετά από αρκετή ώρα, χάρη στο τρίποντο του Τόμας. Ήταν το πρώτο περιφερειακό σουτ που βάζουν οι φιλοξενούμενοι μετά από πέντε άστοχες προσπάθειες. Με 4/11 σουτάρει η Αναντολού Εφές από τα 6μ75 , με 1/6 η Μακάμπι (33 -21). Η ομάδα του Έργκιν Αταμάν διατηρούσε το πάνω χέρι δίχως ιδιαίτερα προβλήματα με 42 -31 . Υπήρχε μεγάλη αντίθεση στην ευστοχία από την περιφέρεια (6/14 έναντι 1/8), την ώρα που κι εντός της γραμμής των 6μ75, οι γηπεδούχοι είχαν πολύ καλύτερα ποσοστά (11/15 έναντι 10/23). Ο Μίτσιτς ήταν πρώτος σκόρερ της Αναντολού Εφές με 9 πόντους (με 3/3 σουτ και 2/2 βολές), ενώ ο Ζίζιτς έχει 10 πόντους με 5/9 δίποντα. Ο Μπομπουά σκοράρε για τρείς και το ημίχρονο το πήρε η ομάδα της Τουρκίας με 45 – 31.

Οι πόντοι των δυο ομάδων:

Ανατολού Εφές: Λάρκιν 7 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Μπομπουά 6 (2), Σίνγκλετον, Μπράιαντ 3 (1), Γκαζί, Μόερμαν 8 (2), Πλάις 4, Μίτσιτς 9 (3/3 σουτ, 2/2 βολές, 5 ασίστ), Άντερσον 2, Ντάνστον 4, Σιμόν 2 (1/4 σουτ).

Μακάμπι Τελ Αβιβ: Γουίλμπεκιν 6, Καλέιρο 2, Γουίλιαμς 4, Ρέινολντς 4, Ντιμπαρτολομέο 2 (1/4 σουτ), Τόμας 3 (1/5 σουτ), Κοέν, Νάναλι (0/3 σουτ), Ζίζιτς 10 (5/9 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Ζιβ.

Τα ομαδικά στατιστικά του πρώτου μέρους:

Αναντολού Εφες: 11/15 δίποντα, 7/15 τρίποντα, 2/2 βολές, 13 ριμπάουντ (10+3), 13 ασίστ, 7 κλεψίματα, 7 λάθη, 1 μπλοκ.

Μακάμπι Τελ Αβιβ: 11/24 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 6/6 βολές, 15 ριμπάουντ (8+7), 6 ασίστ, 5 κλεψίματα, 9 λάθη, 1 μπλοκ.

Η τρίτη περίοδος είχε ξεκινήσει…  Η Αναντολού Εφές είχε πάρει το παιχνίδι στα χέρια της αφού η διαφορά ήταν στους 30 πόντους (71 -41). Ο Αβί Εβέν σε εκείνο το σημείο κάλεσε τάιμ άουτ, πλην όμως η αποστολή της ομάδας του ήταν εξαιρετικά δύσκολη και απαιτητική. Αφού οι φιλοξενούμενοι μετρούσαν 1/11 τρίποντα και 11 λάθη ως τώρα. Οι τούρκοι πήραν και την τρίτη περίοδο με +27 (74 -47).

Τα στατιστικά της τρίτης περιόδου:

Ανατολού Εφές: 16/25 δίποντα, 13/23 τρίποντα, 3/3 βολές, 22 ριμπάουντ (16+6), 19 ασίστ, 9 κλεψίματα, 10 λάθη, 3 μπλοκ.

Τελική ευθεία..

Το παιχνίδι είχε πάρει την κάτω βόλτα.. Η διαφορά δεν σταμάταγε να ανεβαίνει και η Μακάμπι δεν μπορούσε να ξεφύγει.. Η διαφορά είχε φτάσει στους +34 ένα λεπτό πριν το τέλος (109 – 75). Μετά από πολύ καιρό, η Αναντολού  Εφές θύμισε την ομάδα που σάρωσε πέρσι στην EuroLeague.  Με εξαιρετικό ρυθμό στην επίθεση και διάθεση στην άμυνα, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν επιβλήθηκε άνετα της Μακάμπι (109-77), στο πρώτο παιχνίδι των κυανοκίτρινων μετά την αποχώρηση του Γιάννη Σφαιρόπουλου από την τεχνική τους ηγεσία. Ο Βασίλιε Μίτσιτς (20 πόντοι, 10 ασίστ) και ο Σέιν Λάρκιν (16 πόντοι, 6 ασίστ) ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, που έκλεισαν το παιχνίδι με 22/34 τρίποντα -τα 22 εύστοχα είναι νέο ρεκόρ στην ιστορία της διοργάνωσης

Τα στατιστικά:

Αναντολού Εφες: (Αταμάν): Λάρκιν 16 (4/6 τρίποντα, 6 ασίστ, 3 λάθη), Μπομπουά 13 (3/5 τρίποντα), Σίνγκλετον 5 (5 ριμπάουντ), Μπράιαντ 8 (2/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γκαζί, Μόερμαν 17 (5/7 τρίποντα), Πλάις 7 (1), Μίτσιτς 20 (4/5 τρίποντα, 10 ασίστ), Άντερσον 11 (3/3 τρίποντα), Πετρούσεβ 2, Ντάνστον 8 (4/6 δίποντα), Σιμόν 2 (0/3 τρίποντα).

Μακάμπι Τελ Αβιβ (Εβέν): Γουίλμπεκιν 17 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Καλέιρο 2, Γουίλιαμς 6 (0/4 τρίποντα), Ρέινολντς 6 (5 ριμπάουντ, 3 λάθη), Ντιμπαρτολομέο 10 (2), Τόμας 5 (1/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Μπλέιζερ 3 (1), Κοέν, Νάναλι 7 (1), Ζίζιτς 17 (7/14 δίποντα, 3/3 βολές, 8 ριμπάουντ), Ζιβ 4.

Διέλυσαν τους Πέλικανς οι Θάντερ

Με ρεκόρ καριέρας ο Σάι Γκίλτζιους – Αλεξάντερ οδήγησε τους Θάντερ στη νίκη. Μπορεί στο Ga…