Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ζενίτ – Μονακό 77-86: Κάνει ζημιές παντού η «Πριγκίπισσα»

Ζενίτ – Μονακό 77-86: Κάνει ζημιές παντού η «Πριγκίπισσα»

Τζέιμς Μονακό Αρμάνι

Η Ζενίτ υποδέχθηκε τη Μονακό στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Euroleague. Η γαλλική ομάδα κατάφερε να κάνει μια ακόμα νίκη μέσα σε λίγες, καθώς μετά το διπλό στη Βιλερμπάν, νίκησε και στη Ρωσία με σκορ 86-77.

Πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων ήταν ο Τζόρνταν Μίκι με 18 πόντους. Από την άλλη για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο  Ντουέιν Μπέικον, με 20 πόντους.

Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα, η Ζενίτ έχει ρεκόρ 12-7, ενώ η Μονακό ανέβθηκε στο 10-11.

Όλα στραβά για τη Ζενίτ απτην αρχή – Η Μονακό έκανε τη ζημιά

Το ματς «στράβωσε» από την αρχή για τους γηπεδούχους. Συγκεκριμένα, η γαλλική ομάδα, «έτρεξε» ένα επιμέρους σκορ 14-4, δίνονταςτο ρυθμό της αναμέτρησης. Στη συνέχεια η Ζενίτ αντέδρασε, ισοφαρίζοντας σε 15-15. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται 17-18.

Στην αρχή του  δευτέρου δεκαλέτου, οι Μοναγάσκοι έλεγξαν πλήρως το ρυθμό της αναμέτρησης. Έτσι, προηγήθηκαν με 18-27 και 23-29.  Στη συνέχεια, η Ζενιτ αντέδρασε και μείωσε στυον πόντο για το 30-31. Ωστόσο δεν κατάφερε να περάσει μπροστα. Οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους φιλοξενούμενους να είναι μπροστα με 36-32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ροή του αγώνα συνέχισε να είναι η ίδια. Με αυτό τον τρόπο, η Μονακό κρατούσε το προβάδισμα και η Ζενίτ αντιδρούσε. Αρχικά από το 36-32, οι Γάλλοι έφτασαν να προηγούνται με 34-42 και 39-44. Με το χρονόμετρο να δείχνει 5:54′ για το τέλος της περιόδου, οι Ρώσοι μειώνουν σε 46-41.

Η ομάδα του Πριγκιπάτου, βρέθηκε εκ νέου μπροστά στο σκορ με 55-46. Μάλιστα, το τέλος του τρίτου δεκαλέπου τους βρήκε να προηγούνται με 57-50.

Στην τέταρτη περίοδο, η ουσία και για τις δυο ομάδες δεν άλλαξε. Συγκεκριμένα, η Μονακό, κατάφερε να διατηρεί καθ΄ όλη τη διάρκεια τη διαδορά πέριξ των 9 πόντων. Έτσι, αρχικά προγηγήθηκε με 54-63, περίπου 7′ πριν το τέλος. Στη συνέχεια, με την απόσταση των δυο ομάδων να μεγαλώνει κατά τι, οι φιλοεξενούμενοι προηγήθηκαν με 11 πόντους. Όταν το χρονόμετρο έδειχνε 3:31′ για το τέλος, ο Μάικ Τζέιμς διαμόρφωσε το 73-62, υπέρ των Γάλλων.

Η Ζενίτ, μέτρησε ακόμα μι α ήττα στο γήπεδό της, έχοντας και βαθμολογική απώλεια. Από την άλλη οι Μονεγάσκοι, δείχνουν να μην παρατούν την προσπάθειά τους για την είσοδο στην 8αδα. τελικό σκορ στην Αγία Πετρούπολη ήταν το  77-86.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 32-36, 50-57, 77-86.

Τα στατιστικά του αγώνα:

Ζενίτ: Κάρτερ 2, Λόιντ 9 (1), Καράσεφ 10 (2), Κουλάγκιν 12 (4/4 δίποντα), Μπάρον 2, Πούσκοφ 2, Κουζμίνσκας 12 (2), Ζούμπκοφ, Πόιθρες 4, Πονίτκα 6 (3/6 δίποντα), Μίκι 18 (1/2 τρίποντα, 5 τάπες).

Μονακό: Λι 3 (1), Μπέικον 20 (6/12 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Τόμας 8 (4 ασίστ), Μότουμ, Ντιαλό 5 (1), Μοτιεγιούνας 16 (6/9 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Ουατάρα 4, Φαγιέ, Άντζουσιτς 9 (1), Τζέιμς 21 (8/14 δίποντα, 5 ασίστ).

Ομαδικά στατιστικά – Ζενίτ: 18/35 δίποντα, 7/24 τρίποντα, 20/24 βολές, 27 ριμπάουντ (20+7), 18 ασίστ, 5 κλεψίματα, 12 λάθη, 5 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά – Μονακό: 26/48 δίποντα, 7/16 τρίποντα, 13/20 βολές, 33 ριμπάουντ (24+9), 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 9 λάθη, 3 τάπες