Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Βιλερμπάν – Μονακό 75-100: Τρίποντος «βομβαρδισμός» και άλωση του Astrobal [pic]

Τζέιμς Μονακό Αρμάνι

Η Βιλερμπάν υποδέχθηκε τη Μονακό, στον εξ αναβολής «γαλλικό εμφύλιο» της 19ης αγωνιστικής της Euroleague. Οι φιλοξενούμενοι, έχοντας σε πολύ καλή μέρα τους Μπέικον και Μοτεγιούνας, άλωσε την έδρα το Λυών με σκορ 75-100.Οι δυο παίκτες σημείωσαν21 και 22 πόντους αντίστοιχα. Από κοντά και ο Τζέιμς με 20 πόντους.

Μάλιστα, με την επίδοσή του αυτή, ο άλλοτε γκαρντ του Παναθηναϊκού, έφτασε τους 3000 πόντους στη διοργάνωση. Από την άλλη, από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Νάιτ με 19 πόντους.  Οι θριαμβευτές, ήταν σε πολύ καλή μέρα. Έτσι από το τρίποντο, σημείωσαν το εκπληκτικό 58.8%, έχοντας συνολικά 10/17.

Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα, η Μονακό φτάνει μια ανάσα από την 8αδα, έχοντας ρεκόρ 9-11. Από την άλλη η ομάδα του Κώστα Αντετοκούνμπο, πέφτει στο 8-11, έχοντας αγώνα λιγότερο από την αντίπαλό της.

Σαστισμένη Βιλερμπάν – Κυρίαρχη η Μονακό

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν τον αγώνα όντας κοντά στο σκορ. Αρχικά η Μονακό, κατάφερε να προηγηθεί με 17-13 και 22-18. Ωστόσο, η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς, κατάφερε να κλείσει την ψαλίδα. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 24-27.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες των φιλοξενούμενων, θέλησαν να επιβάλλουν το ρυθμό τους. Έτσι κατάφεραν αν προηγηθούν με 26-32. Στη συνέχεια, ο Μοτεγιούνας, έβαλε μπροστά τους Μονεγάσκους με 10 πόντους, κάνοντας το 43-33. Ο ίδιος ρυθμός συνεχίστηκε με τη Βιλερμπάν να μη μπορεί να απαντήσει ουσιαστικά. Το ημίχρονο τελείωσε με σκορ 51-41 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Η Μονακό, μπήκε εξίσου δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Μοτεγιούνας να πληγώνει και πάλι τους γηπεδούχους. Έτσι, με το χρονόμετρο να δείχνει 7:09 για το τέλος της περιόδου, το σκορ έγινε 59-41, υπέρ των «Πριγκίπων». Η Βιλερμπάν είχε χάσει το ρυθμό της αναμέτρησης με αποτέλεσμα να μη μπορεί να πλησιάσει πέραν των 15 πόντων. Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ 76-58 για τη νικήτρια ομάδα.

Η τέταρτη περίοδος, ουσιαστικά ήταν τυπική διαδικασία. Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς κυριάρχησε ολοκληρωτικά, μέχρι το τελικό 100-75.

Τα δεκάλεπτα: 24-27, 51-41,76-58, 75-100.

Τα στατιστικά στοιχεία του αγώνα:

Βιλερμπάν (Πάρκερ): Οκόμπο 10 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Τζόουνς 9 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Καουντί 3 (1), Λακόμπ 3 (1), Ντιό 3, Νάιτ 19 (8/11 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος), Ρισασέ, Γκιστ 2, Φαλ 2, Οσετκόφσκι 15 (2), Στραζέλ 3, Αντετοκούνμπο 6 (2 ριμπάουντ, 2 λάθη).

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Λι 5 (1 τρίποντο, 3 ασίστ), Μπέικον 21 (7/14 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Τόμας 2 (6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντιάλο 17 (6/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Μπουτσιέλ 3, Μοτιεγιούνας 22 (9/10 δίποντα, 1/2 βολές, 1/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Ουαταρά 10 (2), Φέιγ, Άντζουσιτς, Τζέιμς 20 (3/3 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ασίστ).

Ομαδικά στατιστικά – Βιλερμπάν: 18/36 δίποντα, 7/19 τρίποντα, 18/23 βολές, 20 ριμπάουντ (10 αμυντικά + 10 επιθετικά), 16 ασίστ, 4 κλεψίματα, 10 λάθη, 2 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Μονακό: 30/48 δίποντα, 10/17 τρίποντα, 10/13 βολές, 33 ριμπάουντ (21 αμυντικά + 12 επιθετικά), 21 ασίστ, 4 κλεψίματα, 9 λάθη, 2 μπλοκ.