Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Βιλερμπάν – Ερυθρός Αστέρας 69-67: Γαλλική ανατροπή και μεγάλη νίκη

Βιλερμπάν – Ερυθρός Αστέρας 69-67: Γαλλική ανατροπή και μεγάλη νίκη

Βιλερμπάν Αστέρας

Η Βιλερμπάν υποδέχθηκε τον Ερυθρό Αστέρα στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Euroleague. Οι Γάλλοι κατάφεραν να πάρουν μεγάλη νίκη με 69-67, κάνοντας την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο.

Από τους γηπεδούχους, ξεχώρισαν οι Λανκόμπ και Κρις Τζόουνς που είχαν από 17 πόντους έκαστος.Από τους «ερυθρόλευκους» του Βελιγραδίου, ξεχώρισε ο Ντόμπριτς που σημείωσε 20 πόντους.

Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα του Πάρκερ έχει ρεκόρ 9-11, ενώ οι Σέρβοι πλέον έχουν 7-12.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Ερυθρός Αστέρας μπήκε στο Αστρομπάλ με σκοπό να δώσει τον τόνο στην αναμέτρηση. Έτσι, κατάφερε να κυριαρχήσει και αρχικά να προηγηθεί με 8-5 και 12-7. Στη συνέχεια, κατάφερε να διατηρήσει μια μικρή διαφορά 6 πόντων από τη Βιλερμπάν. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ να βρίσκεται στο 11-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Σέρβοι συνέχισαν να κυριαρχούν, αν και οι Γάλλοι προσπάθησαν να μειώσουν. Με το χρονόμετρο να δείχνει 6:13′ για το τέλος του ημιχρόνου, το σκορ  διαμορφώθηκε σε 14-25. Η γαλλική ομάδα, κατάφερε να μειώσει λίγο αργότερα σε 20-30. Ο Κώστας Αντετοκούνμπο με εύστοχη ελεύθερη βολή διαμόρφωσε το σκορ ημιχρόνου που ήταν το 25-35.

Η Βιλερμπάν, μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με θέληση για την ανατροπή. Αρχικά ο Λακόμπ έκανε το 31-37 και στη συνέχεια ο Κρις Τζόουνς διαμόρφωσε το 35-37. Αν και ο Ερυθρός Αστέρας βρήκε κάποιες λύσεις να κρατά μια διαφορά υπέρ του η γαλλική ομάδα δε σταμάτησε να παλεύει. Με το χρονόμετρο να γράφει 46” πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, το σκορ έγραφε ισοπαλία στο 46-46. Τελικό σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν το 49-48 μετά από τρίποντο του Κρις Τζόουνς.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση των φιλοξενούμενων. Συγκεκριμένα, οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να προηγηθούν με 58-54. Ωστόσο η ομάδα του Πάρκερ, μείωσε με τον Λακόμπ σε 60-63. Τα τελευταία λεπτά ήταν κυριολεκτικά δραματικά. Ο Τζέιμς Γκιστ έκανε το 64-63 και το Κρις Τζόουνς το 66-65. Η Βιλερμπάν σκόραρε και ο Αστέρας απαντούσε, ωστόσο δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή, μέχρι που στο τελικό σκορ διαμορφώθηκε σε 69-67.

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 25-35, 49-48, 69-67

Βιλερμπάν: Τζόουνς 17 (6/8 δίποντα, 5 ασίστ), Καχουντί 2 (7 ριμπάουντ), Λακόμπ 17 (8/13 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Ντιό 3 (1), Νάιτ 4, Γκιστ 9 (4/6 δίποντα), Φαλ 4, Οσετκόφσκι 7, Στραζέλ 5 (1), Αντετοκούνμπο 1

Ερυθρός Αστέρας: Γουόλτερς 4 (5 ασίστ), Νταβιντόβατς 2, Μίτροβιτς 9 (7 ριμπάουντ), Λάζιτς 2, Κάλινιτς 9 (1), Ντόμπριτς 20 (3/8 δίπόντα, 4/7 τρίποντα, 5 λάθη), Χόλινς 5, Ιβάνοβιτς, Μάρκοβιτς 2, Γουάιτ 12 (1), Κούζμιτς 2

Ομαδικά στατιστικά – Βιλερμπάν: 25/42 δίποπντα, 3/16 τρίποντα, 10/15 βολές, 36 ριμπάουντ (23+13), 10 ασίστ, 4 κλεψίματα, 16 λάθη, 3 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά – Ερυθρός Αστέρας: 16/41 δίποντα, 7/17 τρίποντα, 14/19 βολές, 24 ριμπάουντ (15+9), 19 ασίστ, 8 κλεψίματα, 15 λάθη, 2 τάπες.