Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Βιλερμπάν 90-83: Ο Χάκετ πήρε φωτιά… [pic]

ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Βιλερμπάν 90-83: Ο Χάκετ πήρε φωτιά… [pic]

Χάκετ basketnews

Η ΤΣΣΚΑ υποδέχθηκε τη Βιλερμπάν στη Μόσχα, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Euroleague. Οι Ρώσοι, με ηγέτη τον Ντάνιελ Χάκετ, πήραν τη νίκη έστω και δύσκολα με σκορ 90-83.

Μετα και από αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα του Ιτούδη έχει 12 νίκες και 7 ήττες. Από την άλλη, η γαλλική ομάδα βρίσκεται στο 8-10, καταλαμβάνοντας τη 10η θέση από κοινού με τη Φενέρμπαχτσε.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι δυο ομάδες βρίσκονταν συνήθως στην ισοπαλία κατά τη διάρκεια του αγώνα. Η ΤΣΣΚΑ αν και προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 19-12, η Βιλερμπάν κατάφερε να αντιδράσει. Έτσι η πρώτη περίοδος έληξε με σκορ 23-23.

Το δεύτερο δεκάλεπτο εξακολούθησε να κυλά στον ίδιο ρυθμό. Η ρωσική ομάδα δε μπόρεσε να προηγηθεί με πάνω από 4 πόντους. Από την άλλοι οι φιλοξενούμενοι, χωρίς να αφήνουν το σκορ να ξεφύγει δε μπόρεσαν να πάρουν τα ηνία και να περάσουν μπροστά.

Έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ ημιχρόνου να είναι 40-39.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι δυο ομάδες μπήκαν αποφασισμένες να παίξουν άμυνα για να πάρουν τη νίκη. Ωστόσο δε μπόρεσε καμία να πάρει κάποια αξιόλογη διαφορά. Μάλιστα το επιμέρους αποτέλεσμα της περιόδου ήταν το 22-22, με το φωτεινό ταμπλό να γράφει 62-61.

Ο Χάκετ πήρε φωτιά και η ΤΣΣΚΑ νίκησε

Ο Ντάνιελ Χάκετ έκανε τα πάντα προκειμένου η ΤΣΣΚΑ να πάρει τη νίκη. Η ρωσική ομάδα, κατάφερε να ξεχωρίσει στο τέταρτο δεκάλεπτο. Έτσι, με 6:22′ να απομένουν, ο Αμερικανός γκαρντ σημείωσε μεγάλο τρίποντο για το 74-68.

Στη συνέχεια, με 1:40′ να απομένουν, ο ίδιος παίκτης με εύστοχο γκολ φάουλ διαμόρφωσε το 88-81. Η ουσία δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του αγώνα, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη μεγάλη νίκη με 90-83.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 40-39, 61-61, 90-83.

Τα στατιστικά του αγώνα:

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Λούντμπεργκ 2, Μπολομπόι, Ούχοφ 6 (2), Χάκετ 27 (6/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 6/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 λάθος), Φόγκτμαν 3 (3 ριμπάουντ), Σενγκέλια 6, Μιλουτίνοβ 12 (5/6 δίποντα, 2/6 βολές, 9 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 16 (4/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κουρμπάνοφ 1, Σβεντ 17 (4/9 τρίποντα, 4 ασίστ, 5 λάθη).

Βιλερμπάν (Πάρκερ): Οκόμπο 15 (3/7 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 6/6 βολές, 5 ασίστ, 5 λάθη), Τζόουνς 12 (1), Καουντί 7 (4 ριμπάουντ), Λακόμπ 4, Ντιό 3 (1), Νάιτ 16 (5/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γκιστ 14 (7/10 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φαλ 5, Οσετκόφσκι 5, Στραζέλ 2, Αντετοκούνμπο.

Ομαδικά στατιστικά – ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 18/33 δίποντα, 13/27 τρίποντα, 15/22 βολές, 31 ριμπάουντ (21 αμυντικά + 10 επιθετικά), 23 ασίστ, 5 κλεψίματα, 14 λάθη, 3 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Βιλερμπάν: 28/49 δίποντα, 5/19 τρίποντα, 12/13 βολές, 33 ριμπάουντ (23 αμυντικά + 10 επιθετικά), 18 ασίστ, 11 κλεψίματα, 12 λάθη, 1 μπλοκ.