Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Αρμάνι Μιλάνο 57-67: Πάτησε στις ελλείψεις και νίκησε

ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Αρμάνι Μιλάνο 57-67: Πάτησε στις ελλείψεις και νίκησε

ΤΣΣΚΑ ΑΡΜΆΝΙ

Η ΤΣΣΚΑ υποδέχθηκε την Αρμάνι Μιλάνο στη Μόσχα στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Euroleague. Οι Ιταλοί, πάτησαν πάνω στις απουσίες της τελευταίας στιγμής που εμφανίστηκαν στους γηπεδούχους και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με σκορ  67-57.

Από τους Ρώσους, ξεχώρισε ο Ίφε Λούντμπεργκ με 15 πόντους. Από την άλλη για την ομάδα του Έτορε Μεσίνα ξεχώρισαν οι Χολ και Τρόι, έχοντας από 13 πόντους έκαστος. Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα η Αρμάνι προσπέρασε τον Ολυμπιακό στη βαθμολογία, καθώς έχει πλέον ρεκόρ 13-6. Από την άλλη, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, έχει ρεκόρ 12-8, καταλαμβάνοντας την 7η θέση της βαθμολογίας.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η ΤΣΣΚΑ εκτός από μια δύσκολη αντίπαλο, είχε να αντιπαλέψει και τις απουσίες των Γουίλ Κλάιμπερν, Σιμεόν Αντόνοφ και Ντάνιελ Χάκετ. Όπως είναι φυσικό επηρεάστηκε αρκετά η αγωνιστική της κατάσταση με τους Ρώσους να μη μπορούν να σταθούν σε υψηλό επίπεδο για μεγάλα διαστήματα. Έτσι η Αρμάνι, κατάφερε να πάρει διαφορά εξ αρχής με 6-11, με τον Ντέβον Χολ. Στη συνέχεια κατάφερε να προηγείται μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Μάλιστα η ψαλίδα άνοιξε υπέρ των φιλοξενούμενων και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 10-23.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΤΣΣΚΑ κατάφερε να αντιδράσει. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, αρχικά μείωσε σε 17-26 με τον Γκριγκόνις. Στη συνέχεια έριξε τη διαφορά στους 3 πόντους. Συγκεκριμένα και με το χρονόμετρο να δείχνει 4:16′ πριν το τέλος του ημιχρόνου, ο Γκριγκόνις με τρίποντο έκανε το 28-31. Ωστόσο η ροή του αγώνα δεν άλλαξε δραματικά με τους γηπεδούχους να μη μπορούν να περάσουν μπροστά στο σκορ. Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τη Μιλάνο μπροστά στο σκορ με 40-35.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΤΣΣΚΑ δεν άντεξε και λύγισε υπό το βάρος των απουσιών. Η ιταλική ομάδα, κατάφερε να διατηρεί μια διαφορά πέριξ των 5-6 και στη συνέχεια 9 πόντων, χωρίς ουσιαστικά να κινδυνεύει από την αντίπαλό της. Το τρίτο δεκάλεπτο, έληξε με σκορ 46-55.

Στην τελική ευθεία του αγώνα, η Αρμάνι Μιλάνο διατήρησε τη διαφορά σε επίπεδα ασφακλείας και πήρε μια μεγάλη νίκη. Μάλιστα, έκανε το 2/2 κόντρα στην ΤΣΣΚα, καθώς είχε επικρατήσει και στην Ιταλία. Με το τέλος του αγώνα, το φωτεινό ταμπλό στη Μόσχα, έγραφε 67-57, υπέρ των φιλοξενούμενων.

Τα δεκάλεπτα: 10-23, 35-40, 46-55, 57-67

Τα στατιστικά του αγώνα:

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Λούντμπεργκ 15 (5/9 δίποντα), Μπολομπόι 7 (1), Κομένκο 2, Ούκοφ 2, Βόγκτμαν 2, Σενγκέλια 13 (6/12 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Μιλουτίνοβ 4, Γκριγκόνις 5 (1), Κουρμπάνοφ 3, Σβεντ 4

Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Κελ 9, Μέλι, Ροντρίγκεθ 7 (1), Ταρζούσκι, Ρίτσι 5 (1), Μπιλίγκα, Χολ 13 (4/6 δίποντα), Ντιλέινι 7 (5/5 βολές), Ντάνιελς 13 (4), Αλβίτι, Χάινς 12 (4/6 δίποντα), Μπεντίλ 1

Ομαδικά στατιστικά – ΤΣΣΚΑ: 18/39 δίποντα, 3/24 τρίποντα, 12/16 βολές, 36 ριμπάουντ (22+14), 6 ασίστ, 6 κλεψίματα, 12 λάθη

Ομαδικά στατιστικά – Αρμάνι: 14/25 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 18/21 βολές, 27 ριμπάουντ (23+4), 10 ασίστ, 7 κεψίματα, 10 λάθη, 6 τάπες.