Κεντρική Διεθνή Basketball Champions League Στρασμπούρ – ΠΑΟΚ 105-78: Εκτός ρυθμού και ήττα με κάτω τα χέρια

Στρασμπούρ – ΠΑΟΚ 105-78: Εκτός ρυθμού και ήττα με κάτω τα χέρια

Στρασμπούργκ ΠΑΟΚ

Η Στρασμπούρ υποδέχθηκε τον ΠΑΟΚ στο Στρασβούργο στο πλαίσιο των play-in του BCL. H γαλλική ομάδα επικράτησε με σκορ 105-78 χωρίς να αντιμετωπίσει ουσιαστικά προβλήματα για τρία δεκάλεπτα.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» παρά την αντίδραση που έδειξε στο τρίτο δεκάλεπτο, δε μπόρεσε να αποσπάσει κάτι καλύτερο. Από τους γηπεδούχους, ξεχώρισε ο Τζάρελ Έντι, που σημείωσε 26 πόντους. Από την άλλη, ο Άρης Λυκογιάννης είδε τον Μάρβιν Τζόουνς να είναι σε πολύ καλή ημέρα, πετυχαίνοντας 18 πόντους.

Κυρίαρχη από την αρχή μέχρι το τέλος η Στρασμπούρ

Η Στρασομπούρ μπήκε πολύ καλά στο παιχνίδι. Κατάφερε να διατηρεί καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα διψήφιες διαφορές απέναντι στον ΠΑΟΚ. Αρχικά ξεκίνησε με ένα σερί 5-0. Στη συνέχεια, αν και ο «Δικέφαλος του Βορρά» πλησίασε στο 14-10, η γαλλική ομάδα ξέφυγε. Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ 30-18 υπέρ της γηπεδούχου ομάδας. Τέλος ο Βασίλης Τολιόπουλος σημείωσε επίσης 18 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η επιθετικότητα των Γάλλων, συνεχίστηκε με αμείωτη ένταση. Έτσι, ελέγχοντας πλήρως το ρυθμό του αγώνα, έφτασε να προηγείται μέχρι και με 51-29. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 57-34.

Στην τρίτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να συγκλίνει κάπως. Οι πάικτες του Άρη Λυκογιάννη, ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο με ένα τρομερό σερί 13-6 μέσα στο Στρασβούργο. Έτσι, το 57-34 μετετράπη γρήγορα σε 66-56, με την ελληνική ομάδα να δείχνει ότι μπορεί να αντιδράσει. Ωστόσο, η γηπεδούχος ομάδα, κατάφερε να απαντήσει και το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ 77-59. Η γαλλική ομάδα δεν απειλούνταν ουσιαστικά.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η Στρασμπούρ δεν άφησε περιθώρια στον ΠΑΟΚ. Η γαλλική ομάδα με ένα φοβερό σερί 12-0, διαμόρφωσε το 89-59. Τελικό σκορ του αγώνα στο Στρασβούργο 105-78.

Τα δεκάλεπτα: 30-18, 57-34, 77-59, 105-78.

Τα στατιστικά του αγώνα

Στρασμπούρ (Τουόβι): Μπένγκι 2, Κουριέ 4, Μέιγ 3, Μίνιγκ 1, Μίτσελ 13 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Μποχάτσικ 20 (2/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 7/7 βολές), Καβαλιέρ 9 (2), Έντι 26 (3/4 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 8/10 βολές), Λάνσντοουν 10 (2), Ουντάνοχ 17 (7/10 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ)

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Τζόουνς 18 (7/9 δίποντα, 4/4 βολές, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γ. Καμπερίδης 5 (1), Ογκμπέιντε, Ρούμογλου 3 (1), Τολιόπουλος 18 (6/10 δίποντα, 6/9 βολές, 5 ασίστ), Χριστοδούλου 5 (1), ΝτιΛέο 14 (4), Καμαριανός, Λοβ 10 (1), Μάντζαρης 2, Ρίβερς 3 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά της Στρασμπούρ: 20/36 δίποντα, 13/26 τρίποντα, 26/31 βολές, 38 ριμπάουντ (21 αμυντικά – 17 επιθετικά), 25 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 5 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 13/25 δίποντα, 15/28 τρίποντα, 7/7 βολές, 22 ριμπάουντ (17 αμυντικά – 5 επιθετικά), 18 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 17 λάθη

Περισσότερα από Αναστάσης Κατσαβός
Περισσότερα σε Basketball Champions League

Ολυμπιακός: Η παρακάμερα της νίκης επί του Προμηθέα (vid)

Όσα έγιναν στον αγώνα με τον Προμηθέα, μέσα από την κόκκινη παρακάμερα Ο Ολυμπιακός άνοιξε…