Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ρεάλ Μαδρίτης – Ούνικς Καζάν 85-68: Η παλιά είναι… αλλιώς

Ρεάλ Μαδρίτης – Ούνικς Καζάν 85-68: Η παλιά είναι… αλλιώς

Ρεάλ

Η Ρεάλ Μαδρίτης υποδέχθηκε την Ούνικς Καζάν σε εξ αναβολής παιχνίδι της 19ης αγωνιστικής της Euroleague και νίκησε άνετα με 85-68. Πρώτος σκόρερ εκ μέρους των γηπεδούχων ήταν ο Ταβάρες με 14 πόντους, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Γιεκίρι και Λορέντζο Μπράουν, με 13 πόντους έκαστος.

Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα, η Ρεάλ έχει ρεκόρ 17-3 και απολαμβάνει προς το παρόν τη μοναξιά της κορυφής. Από την άλλη η Ούνικς έχει ρεκόρ 12-8 καταλαμβάνοντας την 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Χαλαρή και άνετη η Ρεάλ από την αρχή μέχρι το τέλος

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να πιέσουν. Έτσι προηγήθηκαν με 7-12. Ωστόσο ο Σέρχιο Γιούλ 2′ πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου σημείωσε τρίποντο για το 15-14. Από εκεί και πέρα η Ρέαλ έκανε ένα σερί 6-0 και η περίοδος έληξε με 21-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Μαδριλένοι συνέχισαν να κυριαρχούν στο παρκέ. Με 6:51′ να απομένουν για το ημίχρονο ο Πουαριέ, έκανε το 32-21. Στη συνέχεια, η ομάδα του Πάμπλο Λάσο κατάφερε να χτίσει μεγάλες διαφορές και το ημίχρονο έληξε με 47-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ρεάλ δεν κατέβασε ταχύτητα. Έτσι και με 6:31 να απομένουν για τη λήξη της περιόδου, ο Αμπάλντε έκανε το 57-36. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 74-45, καθώς η Ούνικς δε μπορούσε να ανταπεξέλθει στην πίεση των γηπεδούχων.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Πάμπλο Λάσο αρκέστηκε στο να συντηρεί διψήφιες διαφορές. Από την άλλη η Ούνικς προσπάθησε να μειώσει. Ωστόσο δεν κατάφερε κάτι καλύτερο από το τελικό 85-68.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 47-31, 74-45, 85-68.

Τα στατιστικά του αγώνα:

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Γουίλιαμς – Γκος 5 (1), Ράντολφ 3 (1), Ερτέλ 6 (1 τρίποντο, 4 ασίστ, 4 λάθη), Ρούντι 9 (2/6 τρίποντα), Αμπάλδε 11 (1), Αλοθέν (0/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πουαριέ 5 (3 ριμπάουντ), Ταβάρες 14 (5/8 δίποντα, 4/4 βολές, 11 ριμπάουντ), Γιουλ 11 (3/5 τρίποντα), Γιαμπουσέλε 13 (3/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τόμπκινς 5 (2/7 σουτ), Τέιλορ 3 (1).

Ούνικς Καζάν (Περάσοβιτς): Σπίσου 3 (1), Μπράουν Τζ. 4 (3 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 3 λάθη), Κάναν 6 (0/3 τρίποντα), Μπράουν Λ. 13 (2/3 τρίποντα, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Μπράντλεϊ 3 (1), Χεζόνια 10 (2), Ουζίνσκι 3 (1), Τζέκιρι 13 (5/6 δίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ), Μέιγιο 10 (2), Βοροντσέβιτς 3 (1).

Ομαδικά στατιστικά – Ρεάλ Μαδρίτης: 18/33 δίποντα, 14/31 τρίποντα, 7/8 βολές, 40 ριμπάουντ (29 αμυντικά + 11 επιθετικά), 21 ασίστ, 6 κλεψίματα, 15 λάθη, 2 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Ούνικς Καζάν: 16/36 δίποντα, 10/22 τρίποντα, 6/8 βολές, 21 ριμπάουντ (19 αμυντικά + 2 επιθετικά), 19 ασίστ, 11 κλεψίματα, 12 λάθη, 3 μπλοκ.