Κεντρική Basket League Προμηθέας – Περιστέρι 82-77: Πήραν το «θρίλερ» οι Πατρινοί

Προμηθέας – Περιστέρι 82-77: Πήραν το «θρίλερ» οι Πατρινοί

Προμηθέας Basket League

Αν και τα βρήκε σκούρα απέναντι στο ανεβασμένο -τελευταία- Περιστέρι, ο Προμηθέας κέρδισε την ομάδα της δυτικής όχθης με 82-77.

Ο Προμηθέας Πάτρας, αν και τα βρήκε σκούρα κόντρα στο «μαχητικό» Περιστέρι, κατάφερε να πάρει εν τέλει τη νίκη με 82-77 στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Basket League.

Οι Πατρινοί άντεξαν στην πίεση των παικτών του Περιστερίου και με επιθετικό ξέσπασμα στα τελευταία λεπτά κατάφεραν να φτάσουν σε μια σπουδαία, για τη συνέχεια, νίκη.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Δημήτρης Αγραβάνης, ο οποίος τελείωσε το ματς με 26 πόντους, κάνοντας μάλιστα και «double-double», αφού μάζεψε και 10 «σκουπίδια».

Στους 12 σταμάτησε ο Τζεράι Γκραντ, ενώ οι Σίμπσον και και Κέντρικ Ρέι πέτυχαν 11 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Από την πλευρά του Περιστερίου, που πλέον έχει ρεκόρ 6-7, πρώτοι σκόρερ ήταν οι Δημήτρης Μωραΐτης και Γκλεν Κόζι που πέτυχαν από 13 πόντους, ενώ ο Τέραν Πέτεγουεϊ πρόσθεσε επιπλέον 11.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν… φουριόζοι στην αναμέτρηση και κατάφεραν άμεσα να προηγηθούν με 10 πόντους (16-6), αλλά το Περιστέρι αντέδρασε και έκλεισε την πρώτη περίοδο μόλις στο -3 (18-15).

Από την έναρξη της δεύτερης περιόδου και έπειτα όμως, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους και πήραν τα ηνία στο σκορ με 22-25, μετά από τρίποντο του Κόζι.

Ο Μωραΐτης με δικό του τρίποντο ανέβασε την διαφορά στους 5 πόντους (29-34), με τους φιλοξενούμενους να μένουν μπροστά στο σκορ, αλλά τον Προμηθέα να καταφέρνει να μειώσει στην ανάπαυλα του πρώτου μέρους σε 37-38.

Η τρίτη περίοδος εξελίχθηκε σε μίνι… ραψωδία του Αγραβάνη, καθώς πήρε τον Προμηθέα από το χέρι και όχι μόνο τον επανέφερε στο προβάδισμα, αλλά οι γηπεδούχοι έπαιρναν και μεγάλο προβάδισμα για τα δεδομένα του αγώνα (51-44). Μάλιστα, σε εκείνο το σημείο εμφανίστηκε και ο άφαντος Ρέι που έστειλε τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της (55-44). Το Περιστέρι δεν παραδόθηκε και βρήκε νέες λύσεις από τα 6,75 με τους Γκρέι και Πέτεγουεϊ να μειώνουν σε 55-52, αλλά ο Σίμπσον στη λήξη έκανε το 58-52.

Ο Προμηθέας στην τελευταία περίοδο μπήκε με διάθεση να «τελειώσει» το ματς και να μην επιστρέψει και τρίτο comeback του Περιστερίου και στο 32′ προηγήθηκε με 64-57, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν με σερί 6-0 σε 64-63 στο 34′ και να δίνουν χαρακτήρα «θρίλερ» στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Οι Πατρινοί αντέδρασαν άμεσα και με δικό τους επιμέρους 5-0 διαμόρφωσαν στο 35′ το 69-63 και στο 36′ το 72-64, παίρνοντας ξεκάθαρο προβάδισμα στην υπόθεση νίκη. To Περιστέρι πλησίασε στο 38′ στο -4 (72-68) ισοφαρίζοντας σε 74-74 1:42 πριν τη λήξη, βάζοντας «φωτιά» στο ματς. Ο Ρέι με καλάθι και φάουλ στο 1:21 διαμόρφωσε το 77-74, με τον Σίμπσον με τρίποντο να δίνει ανάσα 6 πόντων στον Προμηθέα, με το τελικό 82-77 να «σφραγίζει» την επικράτηση των Πατρινών.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 37-38, 58-52, 82-77
Διαιτητές: Τσαρούχα – Ζαχαρής – Τσώνος.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Ζούρος): Ρέι 10 (1/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Γκραντ 12 (5/8 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Γκάντι 7 (6 ασίστ), Αγραβάνης 26 (7/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6/12 βολές, 10 ριμπάουντ), Ρογκαβόπουλος 5 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Χαντ 6, Γκίκας 5 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Σίμπσον 11 (3/5 τρίποντα).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Τόμιτς): Πέτεγουεϊ 11 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μωραΐτης 13 (2/5 τρίποντα, 6 ασίστ), Χρυσικόπουλος 7, Κατσίβελης 5, Μπράουν 6 (8 ριμπάουντ), Κόζι 13 (3/6 τρίποντα), Γκιέλο 8 (0/4 τρίποντα), Χρηστίδης 4 (6 ριμπάουντ), Γκρέι 10 (2), Ζουγρής.

Ομαδικά στατιστικά – Προμηθέας: 22/33 δίποντα, 8/21 τρίποντα, 14/21 βολές, 35 ριμπάουντ (29 αμυντικά + 6 επιθετικά), 19 ασίστ, 15 λάθη, 2 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Περιστέρι: 17/35 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 19/27 βολές, 29 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 7 επιθετικά), 15 ασίστ, 9 λάθη, 11 κλεψίματα.