Κεντρική Διεθνή Basketball Champions League ΠΑΟΚ – Στρασμπούρ 79-80: L’Europe est finie

ΠΑΟΚ – Στρασμπούρ 79-80: L’Europe est finie

ΠΑΟΚ προετοιμασία

Ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε τη γαλλική Στρασμπούρ στο πλαίσιο της διαδικασίας των play-in του Basketball Champions League. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» δεν τα κατάφερε. Αν και πάλεψε μέχρι τελευταίο λεπτό ηττήθηκε με σκορ 80-79.

Ο κόουτς Λυκογιάννης ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Μάντζαρη, Λόβ, Γιάνκοβιτς,Ντι Λέο και Μάτβιν Τζόουνς. Από την άλλη ο κόουτς Τουοβί, επέλεξε για αρχική πεντάδα τους Ρόμπερσον, Μποχάτσικ, Έντι, Ουντανό και Ζαν-Μπαπτίστ.

Δυνατό ξεκίνημα η Στρασμπούρ – Αντέδρασε ο ΠΑΟΚ

Η Στρασμπούρ μπήκε με σκοπό να ελέγξει τον ρυθμό του αγώνα. Αυτό κι έγινε, καθώς προηγήθηκε με 18-9  περίπου 3′ πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου. Ο ΠΑΟΚ δεν είχε μπει καλά στο ματς κι έτσι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 7 πόντους στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, καθώς αυτό έληξε με σκορ 15-23.

Ωστόσο η ομάδα του κόουτς Λυκογιάννη, κατάφερε να πάρει τα ηνία της αναμέτρησης. Αντέδρασε στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου προηγούνταν στο επιμέρους σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια. Έτσι το 15-23, σχετικά γρήγορα έγινε 20-25. Ωστόσο, γαλλική ομάδα κατάφερε να πάει και πάλι τη διαφορά στους 10 πόντους. Ο Μποχάτσικ με τρίποντο έκανε το 32-22 υπέρ των φιλοξενούμενων. Ακόμα, ο Τζάρελ Έντι διαμόρφωσε το 22-35. Στο σημείο αυτό, ο ΠΑΟΚ βρήκε τα αποθέματα να αντιδράσει. Έτσι, «έτρεξε» ένα επιμέρους 12-2 και το ημίχρονο τελείωσε με την ομάδα του Στρασβούργου να προηγείται 37-34.

Ξεχώρισε στην τελική ευθεία

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ μπήκε ακόμα πιο δυναμικά. Έτσι κατάφερε όχι μόνο να πάρει την πρωτοπορία του σκορ, αλλά και να τη διατηρήσει μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Με περίπου 5μιση λεπτά αγώνα να έχουν παιχτεί στο δεύτερο μέρος, ο Ντι Λέο ευστόχησε σε τρίποντο, βάζοντας τους γηπεδούχους μπροστά με 44-42.

Στη συνέχεια ο «Δικέφαλος του Βορρά» έλεγξε το ρυθμό του αγώνα, με το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει με σκορ 57-52. Ουσιαστικά οι παίκτες του Λυκογιάννη συνέχισαν την καλή εμφάνιση που έκαναν στο δεύτερο δεκάλεπτο, δείχνοντας αποφασισμένοι να στείλουν τη σειρά στο 1-1.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν πιο ισορροπημένο, με τους Γάλλους να θέλουν να «καθαρίσουν» την υπόθεση πρόκριση. Έτσι, με περίπου 5′ να μένουν για το τέλος, έφτασαν τη διαφορά στους 3 πόντους. Έτσι, ο Τζάρελ Έντι με νέο τρίποντο διαμόρφωσε το 71-68. Στη συνέχεια, οι δυο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ. Έτσι οι φιλοξενούμενοι με εύστοχο γκολ φάουλ έκαναν το 72-72. Μάλιστα, μετά από λίγο, πέρασαν και μπροστά με τον Λάνσντο να διαμορφώνει το 74-75.

Έτσι κύλησε όλο το ματς στην τελική του ευθεία. Η γαλλική ομάδα κατάφερε να ξεχωρίσει στο τέλος και να πάρει το ροζ  φύλλο αγώνα με σκορ 79-80. Ο Ντι Λέο, αν και κέρδισε 3 βολές με το σκορ να είναι 78-80, έχασε τις δυο. Έτσι η Στρασμπουρ, παίρνει την πρόκριση στην επόμενη φάση με 2-0 νίκες.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 34-37, 57-52, 79-80.

Μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του αγώνα πατώντας ΕΔΩ.

Τα στατιστικά του αγώνα:

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Λοβ 6 (2/3 δίποντα, 5 ασίστ), ΝτιΛέο 9 (2/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Καμπερίδης 3 (1), Τολιόπουλος 9 (2/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/5 βολές), Γιάνκοβιτς 11 (1/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6/6 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ρίβερς 10 (1), Λι 2, Χριστοδούλου, Καμαριανός 8 (4/5 δίποντα), Μάντζαρης 6 (1), Τζόουνς 15 (6/10 δίποντα, 3/5 βολές, 5 ριμπάουντ)

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡ (Τουόβι): Ρόμπερσον 16 (3), Καβαλιέρ 6 (1), Ουντάνοχ 2, Λάνσντοουν 10 (4/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Μέιγ 3, Μίτσελ 10 (6/6 βολές), Μορίν 2, Μπόχατσικ 12 (3/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Έντι 19 (6), Κουριέ

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 21/37 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 19/26 βολές, 33 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 9 επιθετικά), 12 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Στρασμπούρ: 14/25 δίποντα, 12/29 τρίποντα, 16/20 βολές, 35 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 7 επιθετικά), 10 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 15 λάθη

Περισσότερα από Αναστάσης Κατσαβός
Περισσότερα σε Basketball Champions League

Κυκλοφορούν τα εισιτήρια του Προολυμπιακού

Τη Δευτέρα κυκλοφορούν τα εισιτήρια για το Προολυμπιακό τουρνουά Στη διάθεση του κόσμου θα…