Κεντρική Γυναίκες ΠΑΟΚ – ΟΑ Χανίων 83-72: Παραμένει σε τροχιά τετράδας

ΠΑΟΚ – ΟΑ Χανίων 83-72: Παραμένει σε τροχιά τετράδας

ΠΑΟΚ

Νίκη για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε του Ο.Α. Χανίων το απόγευμα του Σαββάτου 29 Ιανουαρίου 2022 στο PAOK Sports Arena με 83-72. Το παιχνίδι σημαδεύτηκε από τον τραυματισμό της Ροντρίγκεζ, με την παίκτρια των Κρητικών να αποχωρεί υποβασταζόμενη.

Πρώτη σκόρερ για τις γηπεδούχες ήταν με την επιστροφή της η Μάντεν, ενώ για τις φιλοξενούμενες ξεχώρισε η Ντέλιτς με 22 πόντους.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με τις Holivay, Madden, Makitalo, Καρλάφτη και Quinones και κατάφερε να προηγηθεί με 3-0 και 5-2. Στη συνέχεια, οι αντίπαλες μείωσαν σε 5-4, ενώ η ισοπαλία ήρθε στο 6-6 και διατηρήθηκε μέχρι το 10-10. Οι φιλοξενούμενες πέρασαν μπροστά στο σκορ με 10-12, με το εύστοχο τρίποντο της Ρένιας Καρλάφτη να δίνει και πάλι το προβάδισμα στις «ασπρόμαυρες» με 13-12.

Παρ’ ότι ο ΠΑΟΚ διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το 15-14, το εύστοχο δίποντο του ΟΑ Χανίων διαμόρφωσε το 15-16 στη λήξη της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Δικέφαλος του Βορρά, δεν διατήρησε τον έλεγχο, με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ με 17-22 και στη συνέχεια με 17-25. Παρ’ ότι οι φιλοξενούμενες είχαν χτίσει ένα προβάδισμα των +8 πόντων (19-27), οι «ασπρόμαυρες» δεν αποθαρρύνθηκαν, μειώνοντας, με ένα σερί 6-0, σε 25-27. Η συνέχεια βρήκε τον ΠΑΟΚ να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 28-29 και τελικά να περνάει μπροστά στο σκορ (30-29), με εύστοχο δίποντο της Χαιριστανίδου. Στη συνέχεια, οι «ασπρόμαυρες» έχτισαν μία διαφορά των +6 πόντων (35-29), την οποία σταδιακά εκτόξευσαν στους +7 πόντους (39-32), σκορ με το οποίο και πήγαν στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη, τα κορίτσια του κόουτς Κεραμιδά, έχοντας πάρει τις κατάλληλες ανάσες, μπήκαν δυνατά, με αποτέλεσμα να «ανοίξουν» τη διαφορά στους +11 πόντους (43-32). Η συνέχεια, βρήκε τον ΠΑΟΚ να προηγείται με +12 πόντους (46-34 και 48-36). Το προβάδισμα του Δικεφάλου, άγγιξε τους +14 πόντους στο 53-39, και τους +16 πόντους στο 55-39. Σε εκείνο το σημείο, οι αντίπαλες προσπάθησαν να βγάλουν τη δική τους αντίδραση, μειώνοντας σε 55-49 με ένα σερί 10-0, με την λήξη της περιόδου να βρίσκει τον ΠΑΟΚ προηγούμενο με +8 πόντους (57-49).

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, ο ΠΑΟΚ έδωσε το δικαίωμα στις αντιπάλους του να μειώσουν σε 57-51, ωστόσο η εύστοχη βολή της Quinones και το εύστοχο δίποντο της Makitalo, διαμόρφωσαν το σκορ σε 60-51. Ο Ο.Α. Χανίων μείωσε σε 60-56, με τις Madden και Quinones να ανοίγουν και πάλι τη διαφορά στους +8 πόντους (64-56). Η διαφορά ανήλθε και πάλι σε 10 πόντους (66-56), μετά τις δύο εύστοχες βολές της Καρλάφτη, ωστόσο, οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν μειώνοντας σε 66-61.

Οι «ασπρόμαυρες» πήραν και πάλι προβάδισμα +8 πόντων (69-61), ενώ λίγα λεπτά πριν το τέλος το σκορ ήταν διαμορφωμένο σε 71-66. Το εύστοχο δίποντο της Stephanie Madden έδωσε και πάλι προβάδισμα +7 πόντων στον ΠΑΟΚ (73-66). Το εύστοχο τρίποντο της Καρλάφτη μόλις 01:34 πριν το τέλος, έδωσε αέρα +8 πόντων στον Δικέφαλο (76-68), ενώ στη συνέχεια η διαφορά ανέβηκε στους +9 πόντους (80-71). Το τέλος της αναμέτρησης βρήκε τον ΠΑΟΚ νικητή με σκορ 83-72.

ΠΑΟΚ – ΟΑ Χανίων 83-72

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ.-Μαραμής-Χατζημπαλίδης

Δεκάλεπτα: 15-16, 39-32, 57-49, 83-72

ΠΑΟΚ (Κεραμιδάς): Χολιβάι, Μάντεν 16, Χαιριστανίδου 6, Μακιτάλο 14, Κατσαμούρη 4, Στεφανάκη, Καρλάφτη 14(3), Κιλαζίδου 6, Κουινόνες 15.

ΟΑ Χανίων (Σόφτσης): Τζουγκράκη 12(2), Αργυροπούλου, Σαλιάι 3(1), Πούλινς 12(1), Παπαδάκη 3(1),Τσιχλάκη 2, Οικονομάκη 2, Ροντρίγκεζ  3, Ντέλιτς 22(2), Χάρις 12.

Κυριακή 30 Ιανουαρίου
Αγ. Δημητρίου (Π) 16.45 Δάφνη Αγ. Δημητρίου-Νίκη Λευκάδας Μαρίγλη-Ασλανίδης-Κατσαπρακάκης (Σταματόπουλος)
Π. Γιαννακόπουλος 14.30 Παναθηναϊκός-Ελευθερία Μοσχάτου Θεονάς-Αποστολίδης Β.-Γρίβα (Κουλούρης)