Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ούνικς – Μπαρτσελόνα 70-64: Νίκησε ο πιο σκληρός

Ούνικς – Μπαρτσελόνα 70-64: Νίκησε ο πιο σκληρός

Ούνικς

Η Ούνικς υποδέχθηκε τη Μπαρτσελόνα στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Euroleague. Οι Ρώσοι σημέίωσαν μεγάλης βαθμολογικής σημασίας νίκη με σκορ 70-64.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Τζον και Λορέντζο Μπράουν, έχοντας 20 και 22 πόντους αντίστοιχα. Από την άλλη για τους φιλοεξενούμενους, ξεχώρισαν ο Κόρι Χίγκινς με 17 πόντους.

Μετά και από το αποτέλεσμα αυτό, η Ούνικς έχει ρεκόρ 12-7. Η Μπαρτσελόνα, παρά την ήττα παραμένει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 16-5.

Η Ούνικς δεν παραδόθηκε ποτέ και νίκησε

Όσον αφορά το αγωνιστικό σκέλος, η Ούνικς Καζάν, μπήκε με σκοπό να μην αφήσει τη Μπαρτσελόνα να κάνει το παιχνίδι της. Αρχικά το κατάφερε, καθώς προηγήθηκε με 7-3 και 13-8. Ωστόσο οι Καταλανοί είχαν τις λύσεις να αντιδράσουν. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο Μπράντον Ντέιβις να κάνει το 15-14. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 17-14, υπέρ των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι «Μπλαουγκράνα» όχι μόνο αντέδρασαν, αλλά πέρασαν και μπροστά στο σκορ. Με το χρονόμετρο να δείχνει 8:48′ για το τέλος του ημιχρόνου, ο Σμιτς ευστοχεί σε δυο ελεύθερες βολές για το 17-19. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Έτσι, οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους φιλοξενούμενους 35-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Ρώσοι κατάφεραν να επιστρέψουν στον καλό τους εαυτό. Όχι μόνο ανέτρεψαν το εις βάρος τους σκορ, αλλά πέρασαν και μπροστά. Συγκεκριμένα, ενώ αρχικά ο Λαπροβίτολα, έκανε το 35-41, με το χρονόμετρο να δείχνει 4:26′ για το τέλος του δεκαλέπτου ο Λορέντζο Μπράουν ισοφάρισε σε 41-41. Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι πήραν το momentum του αγώνα. Η τρίτη περίοδος έληξε με σκορ 54-48.

Η Ούνικς δεν έχασε καθόλου την ψυχραιμία της στ τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο. Οι Ρώσοι έχοντας ως επιθετικές αιχμές τους Λορέντζο και Τζο Μπράουν, κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα μέχρι το τελικό 70-64.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 31-35, 54-48, 70-64.

Τα στατιστικά του αγώνα:

Ούνικς Καζάν (Περάσοβιτς): Σπίσου, Μπράουν Τζ. 20 (8/14 δίποντα, 4/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 κλεψίματα), Κάναν 6 (1/4 τρίποντα, 3 λάθη), Μπράουν Λ. 22 (8/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μπράντλεϊ, Ζάιτσεφ, Χεζόνια 11 (2/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 11 ριμπάουντ, 7 λάθη), Τζέκιρι 5 (3 ριμπάουντ), Βοροντσέβιτς 6 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ).

Μπαρτσελόνα (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 16 (5/11 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Έξουμ, Σανλί 2, Μαρτίνεθ (0/4 σουτ), Σμιτς 6 (6 ριμπάουντ), Χέιζ 5 (1/6 σουτ, 3/3 βολές), Λαπροβίτολα 8 (2), Χίγκινς 17 (4/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Κούριτς 6 (2), Γιοκουμπάιτις 2, Νάτζι 2, Καλάθης (0/3 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 λάθος).

Ομαδικά στατιστικά – Ούνικς Καζάν: 20/34 δίποντα, 4/14 τρίποντα, 18/23 βολές, 30 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 5 επιθετικά), 17 ασίστ, 10 κλεψίματα, 18 λάθη, 4 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Μπαρτσελόνα: 16/39 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 11/12 βολές, 26 ριμπάουντ (18 αμυντικά + 8 επιθετικά), 10 ασίστ, 7 κλεψίματα, 15 λάθη, 1 μπλοκ.