Κεντρική Basket League Ολυμπιακός Ολυμπιακός – Ιωνικός 109-65: Πλήρωσαν τα «σπασμένα» οι Νικαιώτες

Ολυμπιακός – Ιωνικός 109-65: Πλήρωσαν τα «σπασμένα» οι Νικαιώτες

Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε τον Ιωνικό στο ΣΕΦ στο πλαίσιο της 12ης αναβληθείσας αγωνιστικής της Basket League. Οι «ερυθρόλευκοι» μετά και την άσχημη (λόγω κορωνοϊού) εμφάνισή τους στην Πόλη, αξιοποίησαν τη διαφορά επιπέδου των δυο ομάδων, προκειμένου να βρουν αγωνιστικό ρυθμό. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν με χαρακτηριστική άνεση όπως δείχνει και το τελικό 109-65.

Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έχει 9 νίκες και μόλις 1 ήττα σε 10 αγώνες. Από την άλλη ο Ιωνικός πηγαίνει πλέον στο 3-7. Μετά και την αναμενόμενη ήττα, οι Νικαιώτες πλέον παίζουν «τελικούς». Ο άμεσος στόχος τους είναι να τελειώσουν γρήγορα με την υπόθεση-παραμονή. Για το σκοπό αυτό, ενισχύθηκαν δεόντως και φρόντισαν να ξεπεράσουν τους κλυδωνισμούς.

Κυρίαρχος από την αρχή μέχρι το τέλος ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο παιχνίδι πολύ δυναμικά. Αρχικά ένα ένα σερί 10-0, με τους Φαλ, Ντόρσεϊ και Βεζένκοφ να ανοίγουν κατά σειρά λογαριασμό. Από την άλλη ο Ιωνικός απάντησε με δικό του σερί, σημειώνοντας 8 αναπάντητους πόντους. Από εκεί και πέρα και για το υπόλοιπο του πρώτου δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι έκαναν ουσιαστικά έναν επιθετικό μονόλογο. Τελικό σκορ στην πρώτη περίοδο το 30-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Πειραιώτες να είναι λιγότερο σφιχτοί στην άμυνα, οι Νικαιώτες προσπάθησαν να σκοράρουν περισσότερο. Έτσι κι έγινε, με τους Τζέρμαν, Αθηναίου και Χουγκάζ να έχουν τον πρώτο λόγο για την ομάδα τους. Το δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου, κύλησε με τις δυο ομάδες να έχουν επιμέρους σκορ 25-24. Ωστόσο η διαφορά του πρώτου δεκαλέπτου, έκανε την ομάδα του Μπαρτζώκα να μην κινδυνεύει. Το ημίχρονο έληξε με σκορ 55-36.

Το τρίτο δεκάλεπτο ο Γιώργος Μπαρτζώκας το αξιοποίησε προκειμένου να πάρουν χρόνο οι Έισι και Λούντζης. Ακόμα, ο προπονητής των γηπεδούχων, θέλησε να δοκιμάσει διαφορετικά σχήματα και πρόσωπα. Αυτό δεν άλλαξε σε τίποτα το ρυθμό του αγώνα. Έτσι ο Ολυμπιακός, κατάφερε να διατηρεί την εμφατική διαφορά υπέρ του. Με το τέλος της τρίτης περιόδου, το φωτεινό ταμπλό του ΣΕΦ, έδειχνε 77-49.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους «ερυθρόλευκους»! Συγκεκριμένα, ο Κουίνσι Έισι, εκμεταλλεύεται τη διαγώνια πάσα του Σλούκα και σκοράρει για τρεις! Αυτό το καλάθι ήταν το πρώτο εντός πεδιάς για τον Αμερικανό με την φανέλα της νέας του ομάδας. Μέχρι στιγμής είχε σκοράρει μόνο από τη γραμμή της φιλανθρωπίας.

Ο ρυθμός του αγώνα δεν άλλαξε καθόλου, με τους γηπεδούχους να διατηρούν διαφορές άνω των 30 πόντων. Με το τέλος του αγώνα το τελικό σκορ στο Ειρήνης και Φιλίας, είχε διαμορφωθεί σε 109-65.

Για να δείτε τα στατιστικά του αγώνα μπορείτε να πατήσετε ΕΔΩ.

Τα δεκάλεπτα: 30-12, 55-36,77-49, 109-65.

Τα στατιστικά της αναμέτρησης:

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (6 ασίστ), Ντόρσεϊ 13 (1/1 δίποντο, 3/7 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Φαλ 13 (6/8 δίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 16 (5/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 6 (3/4 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Έισι 12 (2/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/3 βολές), Λούντζης 7 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Λαρεντζάκης 15 (3/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 7 ασίστ), Σλούκας 8 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Μάρτιν 2, Πρίντεζης 6, Ζαν-Σαρλ 9 (3/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

Ιωνικός (Σεγκούρα): Μουστάφα 8 (2), Τζέρμαν 13 (3/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 1/2 βολές), Αθηναίου 11 (3/6 τρίποντα, 7 ασίστ), Γόντικας 10 (4/7 δίποντα, 2/2 βολές), Χουγκάζ 9 (3/8 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3/7 βολές, 6 ριμπάουντ), Χατζηκυριάκος, Αρσενόπουλος 3 (1), Πάρκερ, Γκιουζέλης 6 (1), Λάνγκφορντ 3 (1), Μόουζες 2

Ομαδικά στατιστικά – Ολυμπιακός: 29/39 δίποντα, 13/28 τρίποντα, 12/16 βολές, 47 ριμπάουντ (35 αμυντικά – 12 επιθετικά), 32 ασίστ, 10 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 14 λάθη

Ομαδικά στατιστικά – Ιωνικός: 14/34 δίποντα, 10/26 τρίποντα, 7/15 βολές, 25 ριμπάουντ (16 αμυντικά – 9 επιθετικά), 14 ασίστ, 8 κλεψίματα, 16 λάθη