Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπασκόνια – Μπάγερν Μονάχου 77-84: Το ήθελαν και το πήραν οι Γερμανοί

Μπασκόνια – Μπάγερν Μονάχου 77-84: Το ήθελαν και το πήραν οι Γερμανοί

Μπασκόνια

Η Μπασκόνια υποδέχθηκε στη Βιτόρια τη Μπάγερν Μονάχου στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Euroleague. Οι Γερμανοί κατάφεραν να πάρουν την  εκτός έδρας νίκη με σκορ 84-77.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Μπόλντουιν με 23 πόντους. Από την άλλη για την ομάδα του Τρινκιέρι, πρώτοι σκόρερ αναδείχθηκαν οι Γουόλντεν, Ρούμπιτ και Χάντερ, που σημείωσαν από 17 πόντους έκαστος.

Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα, η Μπασκόνια βυθίζεται ακόμα πιο χαμηλά έχοντας ρεκόρ 7-13. Από την άλλη η Μπάγερν έχει ρεκόρ 9-11, προσπαθώντας να εισχωρήσει στην 8αδα της διοργάνωσης.

Δε μπορούσε η Μπασκόνια – Μεγάλο διπλό η Μπάγερν

Η Μπασκόνια μπήκε στο γήπεδο με σκοπό να ελέγξει το ρυθμό της αναμέτρησης. Έτσι προηγήθηκαν με 10-2 και 13-6. Στη συνέχεια, κατάφεραν να διατηρήσουν μια απόσταση σχετικής ασφάλειας πέριξ των 7-8 πόντων. Ωστόσο, η Μπάγερν βρήκε τις λύσεις και αντέδρασε. Από εκεί που έχανε με 17-9, «έτρεξε» ένα επιμέρους 7-0 και το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου έληξε με σκορ 17-16 για τους γηπεδούχους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν. Έτσι, αρχικά προηγήθηκαν με 18-19 και στη συνέχεια, με το σκορ να έχει εναλλαγές στην πρωτοπορία του, προηγήθηκε 24-34 μέσα στη χώρα των Βάσκων. Ακόμα, κατάφεραν να έχουν τους γηπεδούχους σε απόσταση κοντά στους 10 πόντους, με το ημίχρονο να λήγει με σκορ 33-42.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Μπασκόνια ήθελε να αντιδράσει, αλλά η Μπάγερν  δεν άφηνε πολλά περιθώρια. Αρχικά, οι Βάσκοι, μείωσαν σε 43-48 και στη συνέχεια, σε 46-48. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι, αντέδρασαν εκ νέου. Με το χρονόμετρο να δείχνει 1:39′ ο Κέι Σι Ρίβερς, διαμόρφωσε το 52-57. Το τρίτο δεκάλεπτο, έληξε με σκορ 55-61.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η Μπασκόνια πλησίασε αρκετά, αλλά δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή. Με το χρονόμετρο να γράφει περίπου 4′ πριν το τέλος, ο Λαμάρ Πίτερς έκανε το 68-73 και λίγο αργότερα, ο Μπολντουιν πραγματοποίησε το 71-73. Ωστόσο, η Μπάγερν βρήκε τον τρόπο να απομακρυνθεί και πάλι. Έτσι, σημείωσε το 71-77 και στη συνέχεια το 75-83. Η ουσία για τις δυο ομάδες δεν άλλαξε, με το τελικό σκορ να είναι το 77-84.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 33-42, 55-61, 77-84.

Τα στατιστικά του αγώνα:

Μπασκόνια: Πίτερς 7, Μπόλντγουιν 23 (7/8 δίποντα, 4 ασίστ), Σεντεκέρσκις 11 (3/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ) Γκρέιντζερ 5 (1), Φοντέκιο 12 (2), Ίνοχ 4, Κοστέλο 12 (2), Γκιεντράιτις 3, Κούρουκς.

Μπάγερν Μονάχου: Βάιλερ-Μπαμπ 7 (8 ασίστ), Τόμας 13 (2), Γουόλντεν 17 (5/7 τρίποντα, 6 ασίστ), Ρίβερς 4, Χάντερ 17 (8/10 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Γιαραμάζ 1, Λούτσιτς 8 (2), Τζορτζ, Ομπστ, Ρούμπιτ 17 (1/2 τρίποντα, 8/9 βολές, 7 ριμπάουντ), Σίσκο, Ραντόσεβιτς.

Ομαδικά στατιστικά – Μπασκόνια: 20/36 δίποντα, 8/17 τρίποντα, 13/15 βολές, 27 ριμπάουντ (22+5), 16 ασίστ, 4 κλεψίματα, 16 λάθη, 4 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά – Μπάγερν: 18/42 δίποντα, 11/21 τρίποντα, 15/19 βολές, 26 ριμπάουντ (17+9), 19 ασίστ, 8 κλεψίματα, 7 λάθη, 3 τάπες.