Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπαρτσελόνα – Εφές 82-77: Μεγάλη νίκη πρωτιάς με Γιοκουμπάιτις και Μίροτιτς [vid]

Μίροτιτς Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα υποδέχθηκε την Αναντολού Εφές, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Euroleague. Οι Καταλανοί πήραν μεγάλη νίκη με σκορ 82-77. Πρωταγωνιστές για τους γηπεδούχους ήταν οι Γιοκουμπάιτις και Μίροτιτς, που σημείωσαν 16 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα του Γιασικεβίτσιους βρίσκεται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 16-4. Από την άλλη, η ομάδα του Αταμάν, έχει ρεκόρ 9-10, όντας στην 8η θέση της Euroleague.

Η εξέλιξη του αγώνα

Το παιχνίδι κύλησε με τις δυο ομάδες να μοιράζονται από ένα δεκάλεπτο η κάθε μια. Με το σκορ να είναι στην ισοπαλία για αρκετά λεπτά, η Μπαρτσελόνα με μικρό σερί κατάφερε να πάρει βραχεία κεφαλή 5 πόντων. Ο Μίροτιτς διαμόρφωσε το 14-9 με περίπου 4μιση λεπτά να απομένουν για τη λήξη της πρώτης περιόδου. Το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 21-17.

Στη συνέχεια, η Εφές, όχι μόνο έφερε το παιχνίδι στα ίσα, αλλά κατάφερε να περάσει και μπροστά. Έτσι, οι Μόερμαν και Ντάνστον, διαμόρφωσαν το 22-28 υπέρ της τουρκικής ομάδας. Σε εκείνο το σημείο το φωτεινό ταμπλό στην Καταλονία, έδειχνε 5:53 πριν το τέλος του ημιχρόνου. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν την πρωτοπορία του σκορ και το ημίχρονο έληξε 40-41. Η Εφές είχε βραχεία κεφαλή ενός πόντου σε ένα συναρπαστικό ματς, αντάξιο των ονομάτων των δυο ομάδων.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Μπαρτσελόνα μπήκε με σκοπό να κυριαρχήσει στον αγώνα. Πράγμα που κατάφερε σε ένα βαθμό, καθώς το 40-41, έγινε 51-43. Ο Κούριτς ευστόχησε σε δυο ελεύθερες βολές, όταν το χρονόμετρο έγραφε 7:27 για το τέλος της περιόδου. Η παρέα του Μίροτιτς, έκτοτε δεν έχασε τον έλεγχο. Έτσι το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 61-56.

Η Μπαρτσελόνα ξεχώρισε στην τελική ευθεία

Στο τέταρτο δεκάλεπτο μέχρι να φτάσουμε σε 38′ αγώνα, υπήρχε απόλυτη ισορροπία, με το επιμέρους σκορ να είναι 19-19. Αρχικά, η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε με 67-58, με τον Σέρτζι Μαρτίνεθ. Στη συνέχεια η Εφές πίεσε, αλλά δεν κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ. Με το σκορ να είναι στο 67-64, ο Γιοκουμπάιτις, σημείωσε τρίποντο για το 70-67.Το χρονόμετρο σε εκείνο το σημείο έδειχνε 5:58 για το τέλος του αγώνα.

Ακόμα, ενώ το σκορ βρισκόταν στο 75-72, ο Μπράντον Ντέιβις με τρίποντο διαμόρφωσε το 78-72, δίνοντας νέα ανάσα νίκης στους γηπεδούχους. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν μέχρι το τέλος, χωρίς όμως να καταφέρουν τη μεγάλη ανατροπή. Έτσι, με 34” να απομένουν, ο Μίσιτς διαμόρφωσε το 80-77. Ωστόσο, ο Γιοκουμπάιτις σημείωσε με δίποντο το τελικό 82-77.

Μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του αγώνα πατώντας ΕΔΩ.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 40-41, 61-56, 82-77.

Τα στατιστικά της αναμέτρησης:

Μπαρτσελόνα (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 7 (1), Έξουμ 1, Σανλί 13 (3/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Μαρτίνεθ 2, Σμιτς, Χέιζ 4, Λαπροβίτολα 5 (1), Χίγκινς 9 (2/4 δίποντα, 5/6 βολές), Κούριτς 8 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γιοκουμπάιτις 16 (3/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/3 βολές), Μίροτιτς 15 (4/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ), Νάτζι 2

Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 17 (1/3 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 6/7 βολές, 4 ασίστ), Μπομπουά 2 (1/7 σουτ), Σίνγλετον 6 (3/4 δίποντα), Μπράιαντ, Μόρμαν 6 (2), Πλάις 2 (1/8 σουτ), Μίτσιτς 18 (3/8 σουτ, 12/15 βολές, 1 ασίστ), Άντερσον 2, Πετρούσεβ, Ντάνστον 12 (3/4 δίποντα, 6/7 βολές, 6 ριμπάουντ), Σιμόν 12 (5/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/2 βολές)

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 18/35 δίποντα, 10/20 τρίποντα, 16/20 βολές, 31 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 8 επιθετικά), 18 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Αναντολού Εφές: 17/35 δίποντα, 5/26 τρίποντα, 28/33 βολές, 36 ριμπάουντ (21 αμυντικά – 15 επιθετικά), 9 ασίστ, 7 κλεψίματα, 10 λάθη