Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπάγερν Μονάχου – Άλμπα Βερολίνου 62-56: Δεν παραιτείται η ομάδα του Τρινκιέρι

Μπάγερν Μονάχου – Άλμπα Βερολίνου 62-56: Δεν παραιτείται η ομάδα του Τρινκιέρι

Μπάγερν

Η Μπάγερν υποδέχθηκε την Άλμπα στο Μόναχο για το γερμανικό ντέρμπι της 23ης αγωνιστικής της Euroleague και επικράτησε με 62-56. Από τους γηπεδούχους πρώτος σκόρερ ήταν ο Λούσιτς με 19 πόντους, ενώ από φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Λο και Σμιθ που σημείωσαν από 13 πόντους αντίστοιχα.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να είναι σε απόλυτη ισορροπία. Καμία από τις δυο δεν κατάφερνε να ξεφύγει και να πάρει κάποια διαφορά υπέρ της. Έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 16-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μπάγερν κατάφερε να έχει μια μικρή διαφορά. Η Άλμπα δεν άφηνε τους γηπεδούχους να ξεφύγουν και σε ένα ματς που οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο, το ημίχρονο έληξε με σκορ 26-24.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι. Είχαν τον πρώτο λόγο στην αναμέτρηση και κρατούσαν στα χέρια τους το ρυθμό. Έτσι η τρίτη περίοδος έληξε με την Άλμπα να προηγείται με 44-41 μέσα στο Μόναχο.

Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι με ηγέτη τον Λούσιτς κατάφερε να ξεχωρίσει. Αρχικά προηγήθηκε με τον Βαμπ με 45-43 και στη συνέχεια ο δαιμονιώδης φόργουορντ έκανε το 51-48. Η ουσία δεν άλλαξε μέχρι το τελικό 62-56.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 26-24, 43-44, 62-56

Τα στατιστικά του αγώνα:

Μπάγερν Μονάχου (Τρινκιέρι): Γουάιλερ-Μπαμ 6 (3/7 σουτ, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 6 κλεψίματα), Τόμας 6 (3/4 δίποντα), Γουόλντεν 9 (3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Χάντερ, Γιάραμαζ, Λούτσιτς 19 (5/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/5 βολές), Τζορτζ, Ομπστ 3 (1), Ρούμπιτ 6 (2/6 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Σίσκο 9 (3/5 δίποντα, 3/4 βολές), Ραντόσεβιτς 4

Άλμπα Βερολίνου (Γκονθάλεθ): Λο 13 (3/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/8 βολές), Ντα Σίλβα 2, Σμιθ 13 (3), Ντέλοου 2, Μάτισεκ, Ολίντε, Κουμάτζε, Τίμαν 3 (6 ριμπάουντ), Σίκμα 7 (3/6 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Μπλατ 3 (1), Ζούσμαν 4 (1), Λάμερς 9 (4/5 δίποντα)

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάγερν Μονάχου: 18/37 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 8/12 βολές, 33 ριμπάουντ (21 αμυντικά – 12 επιθετικά), 14 ασίστ, 12 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 16 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Άλμπα Βερολίνου: 14/35 δίποντα, 6/19 τρίποντα, 10/17 βολές, 36 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 13 επιθετικά), 9 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 18 λάθη

Περισσότερα από Αναστάσης Κατσαβός

Μονακό – Φενέρμπαχτσε 93-88 (vid)

Το γύρισε και ισοφάρισε η Μονακό Η Μονακό επικράτησε της Φενέρ με σκορ 93-88 και ισοφάρισε…