Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μιλάνο – Άλμπα 84-76: Φόρεσε Armani… για να μπει στην 4αδα [vid]

Μιλάνο – Άλμπα 84-76: Φόρεσε Armani… για να μπει στην 4αδα [vid]

Αρμάνι Μιλάνο

Η Αρμάνι Μιλάνο υποδέχθηκε την Άλμπα Βερολίνου στο «Mediolanum Forum». Το ματς ήταν εξ αναβολής και διεξήχθη στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Euroleague. Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα, κατάφερε να επικρατήσει με σκορ 84-76.

Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα, η ιταλική ομάδα, έχει ρεκόρ 12-6, μπαίνοντας ξανά σε τροχιά πλεονεκτήματος έδρας. από την άλλη, οι Γερμανοί συνεχίζουν να βρίσκονται στις χαμηλές θέσεις της βαθμολογίας. Έτσι με ρεκόρ 6-12, καταλαμβάνουν την 16 θέση.

Η ποιοτική Αρμάνι Μιλάνο ξεχώρισε στο τέλος

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν το ματς χωρίς να μπορούν να πάρουν κάποια αξιόλογη διαφορά η μία από την άλλη. Οι γηπεδούχοι, προηγήθηκαν 11-5 και 13-8. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με τρίποντο του Μάοντο Λο έκαναν το 15-15. Μάλιστα το πρώτο δεκάλεπτο τους βρήκε να προηγούνται μέσα στην Ιταλία με 24-22.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν εξίσου ισορροπημένο. Έτσι,η Αρμάνι Μιλάνο με τρίποντο του Ροντρίγκες προηγήθηκε με 28-24. Στη συνέχεια, Ο Όσκαρ ντα Σίλβα, με δυο ελεύθερες βολές έβαλε την Άλμπα μπροστά με 29-28. Οι γηπεδούχοι, αν και πέρασαν μπροστά με 38-32, δεν κατάφεραν να κρατήσουν τη διαφορά. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν και μάλιστα πήγαν στο ημίχρονο, έχοντας βραχεία κεφαλή με 40-38.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ποιοτικά ανώτερη Αρμάνι Μιλάνο κατάφερε να ξεχωρίσει. Έτσι, αφού έφερε το ματς στα ίσα για το 50-50, στη συνέχεια, με τρίποντο του Ρίτσι προηγήθηκε με 56-54. Με το χρονόμετρο να γράφει 30′ αγώνα, το σκορ διαμορφώθηκε σε 60-59.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα του Έτορε Μεσίνα πίεσε εκ νέου την αντίπαλό της. Έτσι, κατάφερε να πάρει μια μικρή διαφορά με το σκορ να γίνεται 69-63. Η ουσία δεν ήταν δυνατόν να αλλάξει καθώς οι Γερμανοί δεν είχαν απαντήσεις. Με το τέλος του αγώνα το ταμπλό στο «Mediolanum Forum», έγραφε 84-76.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 38-40, 60-59, 84-76.

Τα στατιστικά του αγώνα:

Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Μέλι 10 (9 ριμπάουντ), Γκραντ 7 (1), Ροντρίγκεθ 9 (2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Ταρζούσκι 8, Ρίτσι 10 (2/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Χολ 4 (1/6 σουτ), Ντιλέινι 4, Ντάνιελς 3 (1), Χάινς 12 (4/4 δίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Μπέντιλ 2, Ντατόμε 15 (3/3 δίποντα, 3/8 τρίποντα).

Άλμπα Βερολίνου (Γκονθάλεθ): Λο 13 (2), Ντα Σίλβα 8 (4 ριμπάουντ), Σμιθ 5 (1), Έρικσον 4 (0/4 τρίποντα), Σνάιντερ, Ολίντι 6 (6 ριμπάουντ), Κουμάντζι 6, Σίκμα 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπλατ 9 (3/6 τρίποντα), Ζούσμαν 10 (2), Λάμερς 6.

Ομαδικά στατιστικά – Αρμάνι Μιλάνο: 23/36 δίποντα, 9/26 τρίποντα, 11/11 βολές, 29 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 5 επιθετικά), 19 ασίστ, 7 κλεψίματα, 12 λάθη, 2 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Άλμπα Βερολίνου: 16/31 δίποντα, 9/25 τρίποντα, 17/18 βολές, 28 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 6 επιθετικά), 20 ασίστ, 7 κλεψίματα, 14 λάθη, 1 μπλοκ.