Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μακάμπι – Ολυμπιακός 84-69: Τον «σκότωσε» ο Ζίζιτς

Μακάμπι – Ολυμπιακός 84-69: Τον «σκότωσε» ο Ζίζιτς

Ζίζιτς

Η Μακάμπι υποδέχθηκε τον Ολυμπιακό στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Euroleague. Η Ισραηλινή ομάδα επικράτησε εύκολα στο τέλος με το ευρύ 84-69.

Κορυφαίος για τους Ισραηλινούς, ήταν ο Ζίζιτς με 23 πόντους. Από την άλλη, για τους «ερυθρόλευκους» ξεχώρισε, ο  Γιώργος Πρίντεζης, με 13 πόντους.

Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα, η Μακάμπι έχει ρεκόρ 8-11. Από την άλλη, η ομάδα του Πειραιά, «έπεσε» στο 12-7.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Μακάμπι μπήκε στον αγώνα πατώντας καλύτερα από την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα. Έτσι προηγήθηκε με 10-4. Οι Πειραιώτες αντέδρασαν και δεν άφησαν τους γηπεδούχους να πάρουν διαφορά. Έτσι, με το χρονόμετρο να γράφει 2:07 πριν το τέλος του δεκαλέπτου ο Φαλ μείωσε σε 14-12. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 19-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι δυο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ. Η ομάδα του Πειραια, αρχικά προηγήθηκε με 19-21 και 23-28. Ωστόσο, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου αντέδρασε και πήρε εκ νέου τα ηνία. Στην αρχή πλησίασε με 28-30 και στη συνέχεια, με τρίποντο του Τζέιμς Νάναλι, προηγήθηκε με 31-28.

Οι δυο ομάδες συνέχισαν να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία του αγώνα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Η Μακάμπι κατάφερε να πάει στην ανάπαυλα, έχοντας βραχεία κεφαλή δυο πόντων και σκορ 40-38.

Η άμυνα του Ολυμπιακού εξαφανίστηκε, η Μακάμπι ξύπνησε και νίκησε

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Μακάμπι μπήκε με σκοπό να πάρει τη νίκη. Η άμυνα των «ερυθρόλευκων» δεν είχε σωστές αντιδράσεις. Οι Ισραηλινοί, το εκμεταλλεύτηκαν και αρχικά προηγήθηκαν με 47-41. Στη συνέχεια, έχοντας πάντα τον έλεγχο του αγώνα, οι γηπεδούχοι έκαναν το 57-47 με τον Ρέινολντς. Ακόμα, με το χρονόμετρο να δείχνει περίπου 2′ πριν το τέλος της περιόδου, η Μακάμπι προηγήθηκε με 60-49, χάρη σε τρίποντο του Τζέιμς Νάναλι. Το τρίτο δεκάλεπτο, έληξε με σκορ 66-56.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Μακάμπι μπήκε φουριόζα και αποφασισμένη να κρατήσει το ροζ φύλλο αγώνα στο Ισραήλ. Έτσι «έτρεξε» ένα επί μέρους σκορ 6-1 και βρέθηκε μπροστά με 72-57.

Οι «ερυθρόλευκοι» με την άμυνά τους να μην είναι σε καλή κατάσταση δεν ήταν δυνατό να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν απέφυγε μια ακόμα ήττα εκτός έδρας. Αυτή τη φπρά έχασαν στο Ισραήλ από τη Μακάμπι με σκορ 84-69.

Τα δεκάλεπτα: 19-16,40-38, 66-56, 84-69.

Τα στατιστικά του αγώνα:

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Σφαιρόπουλος): Γουίλμπεκιν 13 (2/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3 ασίστ, 3 λάθη), Έβανς 14 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Καλέιρο 8 (2/3 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 4, Τέιλορ, Ρέινολντς 8 (5 ριμπάουντ), Σόρκιν, Ντιμπαρτολομέο 3 (0/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Κοέν, Νάναλι 11 (3/7 τρίποντα, 4 ασίστ), Ζίζιτς 23 (10/12 δίποντα, 3/5 βολές, 6 ριμπάουντ), ζιβ.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 5 (1), Ντόρσεϊ 12 (4/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/4 βολές), Λαρεντζάκης, Φαλ 8 (4/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Σλούκας 7 (1/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ασίστ), Μάρτιν (0/2 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 6 (1/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Πρίντεζης 13 (1), Παπανικολάου 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Ζαν Σαρλ 2, ΜακΚίσικ 9 (1).

Ομαδικά στατιστικά – Μακάμπι Τελ Αβίβ: 22/41 δίποντα, 8/21 τρίποντα, 16/18 βολές, 27 ριμπάουντ (21 αμυντικά + 6 επιθετικά), 16 ασίστ, 9 κλεψίματα, 4 λάθη, 3 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Ολυμπιακός: 17/29 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 17/20 βολές, 31 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 7 επιθετικά), 15 ασίστ, 4 κλεψίματα, 15 λάθη, 1 μπλοκ.

Περισσότερα από Αναστάσης Κατσαβός

Παπαπέτρου: «Η σειρά ξεκινάει τώρα»

Νίκη στο Βελιγράδι, ήταν το σύνθημα από τον Ιωάννη Παπαπέτρου. Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη…