Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μακάμπι – Άλμπα 87-78: Έκανε το καθήκον της και προσπαθεί να επανέλθει

Μακάμπι – Άλμπα 87-78: Έκανε το καθήκον της και προσπαθεί να επανέλθει

Μακάμπι

Η Μακάμπι υποδέχθηκε την Άλμπα στο πλαίσιο της εξ αναβολής αναμέτρησης για τη 20η αγωνιστική της Euroleague και επικράτησε με σκορ 87-78. Από την ομάδα του Τελ Αβίβ, ξεχώρισε ο Γουίλμπεκιν με 18 πόντους. Από την άλλη, πρώτος σκόρερ της γερμανικής ομάδας αναδείχθηκε ο Μάοντο Λο με πόντους.

Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα, η Μακάμπι έχει ρεκόρ 9-11 και προσπαθεί να βρεθεί και πάλι κοντά στην 8αδα. Η Άλμπα για μια ακόμα σεζόν δεν έχει τέτοιες ελπίδες και έχει ρεκόρ 6-13, όντας τρίτη από το τέλος.

Δυο δεκάλεπτα αρκούσαν στη Μακάμπι

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου δε μπορούσε να κυριαρχήσει από την αρχή του αγώνα, με τους Γερμανούς να κάνουν καλή εκκίνηση. Έτσι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 5-10 και 12-17. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισορροπήσουν το παιχνίδι και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 23-23.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μακάμπι κατάφερε να κυριαρχήσει πλήρως δίνοντας τον τόνο στην αναμέτρηση. Έτσι, αρχικά ο Ρέινολντς έκανε το 30-25 και στη συνέχεια ο Ντέρικ Γουίλιαμς έκανε το 36-27. Το ημίχρονο έληξε με σκορ 47-39.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η «Ομάδα του Λαού» κατάφερε να διατηρεί μια διαφορά ασφαλείας. Από την άλλη η Άλμπα αν και εξισορρόπησε το παιχνίδι δεν κατάφερε να κάνει κάτι περισσότερο. Έτσι η τρίτη περίοδος έληξε με σκορ 67-58.

Στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου η Άλμπα προσπάθησε να αντιδράσει. Ωστόσο δεν κατάφερε να περάσει μπροστά. Αρχικά και με το χρονόμετρο να γράφει 8′ περίπου πριν το τέλος, ο Ολίντε Λιούις, με εύστοχο τρίποντο έκανε το 69-64. Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι «έτρεξαν» ένα επιμέρους σκορ 6-2. Με 5′ να απομένουν ο Ζίζιτς ευστόχησε σε 2 ελεύθερες βολές για το 76-66. Τελικό σκορ στο Τέλ Αβίβ ήταν το 87-78, υπέρ της ομάδας του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 47-39,67-58, 87-78.

Τα στατιστικά της αναμέτρησης:

Μακάμπι (Σφαιρόπουλος): Γουίλμπεκιν 18 (6/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Έβανς 8 (2 τρίποντα, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα), Καλέιρο, Γουίλιαμς 16 (5/5 διποντα, 2/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Τέιλορ 11 (1), Ρέινολντς 14 (6/11 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Ντιμπαρτολομέο 5 (1/4 τρίποντα), Μπλέιζερ, Κοέν, Ζίζιτς 14 (5/6 δίποντα, 4/6 βολές).

Άλμπα (Γκονθάλεθ): Λο 18 (5/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 λάθη), Ντα Σίλβα, Σμιθ 4 (4 ασίστ, Ντίλοου 1, Μάτισεκ, Ολίντι 5 (1), Κουμάντζι 8 (7 ριμπάουντ), Τίμαν 6, Σίκμα 12 (3/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπλατ, Ζούσμαν 10 (2), Λάμερς 9.

Ομαδικά στατιστικά – Μακάμπι Τελ Αβίβ: 27/45 δίποντα, 8/23 τρίποντα, 9/12 βολές, 22 ριμπάουντ (15 αμυντικά + 7 επιθετικά), 20 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Άλμπα: 22/41 δίποντα, 7/13 τρίποντα, 13/17 βολές, 29 ριμπάουντ (20 αμυντικά + 9 επιθετικά), 19 ασίστ, 1 κλέψιμο, 14 λάθη, 2 μπλοκ.