Κεντρική Ψαγμένα Λαύριο – Τρεβίζο 78-90: Αντίο με ψηλά το κεφάλι

Λαύριο – Τρεβίζο 78-90: Αντίο με ψηλά το κεφάλι

Λαύριο

Το Λαύριο υποδέχθηκε την Τρεβίζο στο πλαίσιο της φάσης των play in του BCL. Οι Ιταλοί κατάφεραν να επικρατήσουν και πάλι της ελληνικής ομάδας, με αποτέλεσμα να πάρουν την πρόκριση για τους «16» της διοργάνωσης. Η φιλοξενούμενη ομάδα επικράτησε με 90-78, σε αγώνα που διεξήχθη στο ΣΕΦ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Το Λάυριο μπήκε κάπως νωθρά στην αναμέτρηση με αποτέλεσμα, οι Ιταλοί να πάρουν την πρωτοπορία του σκορ. Αρχικά προηγήθηκαν με 5-2, με την ομάδα του Σερέλη να αντιδρά και το σκορ μετά από λίγο να γίνεται 10-10. Ωστόσο, εκεί κόλλησαν επιθετικά οι γηπεδούχοι, με αποτέλεσμα η Τρεβίζο να χτίσει μια μικρή διαφορά. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 22-14 υπέρ της ομάδας του κόουτς Μπενέτι.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Λαύριο έκανε πολύ καλό ξεκίνημα. Με ένα σερί 8-2 έφτασε το σκορ στο 22-24 και μάλιστα με τη βοήθεια μιας ελεύθερης βολής έκανε το 23-24. Ωστόσο, δε μπόρεσε να περάσει και μπροστά στο σκορ με αποτέλεσμα  η νικήτρια ομάδα να ελέγξει και πάλι το ρυθμό του αγώνα. Έτσι, οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται 32-39. Συνολικά, η ιταλική ομάδα έδειχνε να έχει τα ηνία του αγώνα με μικρές μεν, κρίσιμες διαφορές δε.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ουσία της αναμέτρησης δεν άλλαξε. Έτσι, με το Λαύριο να προσπαθεί, αλλά να μη μπορεί να ελέγξει το ρυθμό, ο Ντίμσα, ανέβασε το δείκτη της διαφοράς στους 12, με την ΤΡεβίζο να προηγείται με 48-35 μέσα στο ΣΕΦ. Σαν να μην έφτανε αυτό, ο Ακέλε, έκανε το 40-54, με λέι απ. Η ομάδα του κόουτς Σερέλη δε μπορούσε να ανταποκριθεί στο επίπεδο του αγώνα. Η τρίτη περίοδος τελείωσε με τους Ιταλούς να έχουν ένα σίγουρο προβάδισμα με 62-55.

Η Τρεβίζο, έκανε την τελική ευθεία να μοιάζει τυπική διαδικασία. Στο τέταρτο δεκάλεπτο το Λαύριο δε μπόρεσε να στριμώξει ουσιαστικά την αντίπαλό του, με αποτέλεσμα να βρίσκεται συνεχώς πίσω στο σκορ με διαφορές πέριξ των 10 πόντων. Μάλιστα περίπου 3′ πριν τη λήξη του αγώνα, το σκορ έγραφε 79-66 υπέρ των φιλοξενούμενων, που έμοιαζαν έτοιμοι για την επόμενη φάση. Με το τέλος της αναμέτρησης το φωτεινό ταμπλό του ΣΕΦ, έγραφε 90-78, υπέρ των Ιταλών.

Συνολικά, το Λαύριο προσπάθησε κυρίως στην δεύτερη και τρίτη περίοδο. Ωστόσο οι Ιταλοί, δεν έχασαν τον έλεγχο σε καμία στιγμή του αγώνα. Από τους ηττημένους, ξεχώρισαν οι Γερμομιχαλός και Μουράτος, έχοντας από 18 πόντους έκαστος. Από την άλλη για τους νικητές ξεχώρισαν οι Ίμπρο και Ντίμσα με 19 και 18 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 14-11, 32-39, 55-62, 78-90.

Τα στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης:

Λαύριο (Σερέλης): Νικολαΐδης (0/5 σουτ, 5 ασίστ), Γουίλιαμς 6 (2), Φιλοξενίδης 3 (1), Περσίδης 4 (1), Βουλγαρόπουλος 2, Σάντερς 13 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Σμιθ (0/2 δίποντα), Μουράτος 18 (7/11 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Αμίνου 10, Πιλάβιος, Κακλαμανάκης 4, Γερομιχαλός 18 (3/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ).

Τρεβίζο (Μενέτι): Ακέλε 13 (4 ριμπάουντ), Ντίμσα 18 (3/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Ιμπρό 19 (5/11 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τζόουνς 12 (11 ριμπάουντ), Ράσελ 18 (1), Γιουρκατάμ, Μπορτολάνι 5 (1), Κίλο 5.

Ομαδικά στατιστικά – Λαύριο: 20/41 δίποντα, 10/28 τρίποντα, 8/13 βολές, 30 ριμπάουντ (23 αμυντικά + 7 επιθετικά), 21 ασίστ, 7 λάθη, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Τρεβίζο: 22/38 δίποντα, 10/26 τρίποντα, 16/20 βολές, 44 ριμπάουντ (33 αμυντικά + 11 επιθετικά), 17 ασίστ, 11 λάθη, 2 κλεψίματα, 4 μπλοκ.