Κεντρική Basket League Λαύριο Megabolt Λαύριο – Περιστέρι 52-75: Με το άγγιγμα του «Μίδα» Μίλαν Τόμιτς πετάει πολύ ψηλα

Λαύριο

Το Λαύριο υποδέχθηκε το Περιστέρι στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Basket League, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν μεγάλη εμφάνιση και να νικούν άνετα με 75-52. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Μουράτος με 13 πόντους, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Γκιέλο με 14 πόντους.

Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα, οι δυο ομάδες έχουν το ίδιο ρεκόρ, 6-6 και βρίσκονται στην 7η και 8η θέση.

Το Λαύριο δεν εμφανίστηκε ποτέ στο παρκέ και το Περιστέρι πέταγε!

Το Περιστέρι δε συνάντησε ιδιαίτερες δυσκολίες σε κανένα σημείο του αγώνα. Αρχικά προηγήθηκε μέσα στο Λαύριο με 6-13 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο όντας μπροστά με σκορ 11-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του κόουτς Τόμιτς, κατάφερε να πάρει διψήφιες διαφορές τις οποίες δεν έχασε καθόλου σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Με το χρονόμετρο να δείχνει 1:43′ για το τέλος του ημιχρόνου, ο Μωραΐτης διαμόρφωσε το 19-33 υπέρ των φιλοξενούμενων. Το ημίχρονο τελείωσε με σκορ 22-35.

Στη συνέχεια το Περιστέρι ενέτεινε την πίεσή του στο Λαύριο. Συγκεκριμένα, όταν το χρονόμετρο έγραφε 7:32′ για το τέλος της περιόδου, ο Μωραΐτης ευστόχησε σε ελεύθερη βολή, πραγματοποιώντας το 26-43. Ο Κόζι, πετυχαίνει τρίποντο και «γράφει» το 39-65 ακριβώς με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Η τελική ευθεία είχε πλέον μετατραπεί σε τυπική διαδικασία. Το Λαύριο δε μπορούσε σε κανένα σημείο να βάλει δύσκολα στο Περιστέρι όπως δείχνει και το τελικό 52-75.

Τα δεκάλεπτα: 11-13, 22-35, 39-65, 52-75

Τα στατιστικά του αγώνα:

Λαύριο (Σερέλης): Σάντερς 3 (1), Νικολαϊδης 8 (2/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Σμιθ 4, Μουράτος 2, Αμίνου 2, Πιλάβιος, Γουίλιαμς 6 (1), Κακλαμανάκης 13 (5/6 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Περσίδης 5 (1), Σπρίντζιος, Γερομιχαλός 3 (1), Βουλγαρόπουλος 6.

Περιστέρι (Τόμιτς): Κόζι 10 (2/7 τρίποντα, 4 ασίστ), Πέτεγουέι 6 (2), Μωραϊτης 9 (4/4 δίποντα, 6 ασίστ), Γκιέλο 14 (4), Χρυσικόπουλος 6, Κατσίβελης 9 (2), Μπράουν 7 (11 ριμπάουντ), Γκρέι 2, Ζουγρής, Ευσταθιάδης, Χρηστίδης 12 (10 ριμπάουντ), Σταυρακόπουλος

Ομαδικά στατιστικά – Λαύριο: 15/37 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 4/6 βολές, 29 ριμπάουντ (21+8), 16 ασίστ, 6 κλεψίματα, 12 λάθη, 2 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά – Περιστέρι: 21/35 δίποντα, 10/28 τρίποντα, 3/6 βολές, 37 ριμπάουντ (27+10), 20 ασίστ, 8 κλεψίματα, 12 λάθη, 3 τάπες.

Περισσότερα από Αναστάσης Κατσαβός
Περισσότερα σε Λαύριο Megabolt

ΕΣΑΚΕ: Αλλαγή ημέρας και ώρας στο Λαύριο – Καρδίτσα

Ο ΕΣΑΚΕ ανακοίνωσε την αλλαγή της ημέρας του αγώνα ανάμεσα στο Λαύριο με την Καρδίτσα. Ο Ε…