Κεντρική Basket League Λαύριο Megabolt Λαύριο – ΠΑΟΚ 59 – 61: Στις λεπτομέρειες κρίθηκε το ματς

Λαύριο – ΠΑΟΚ 59 – 61: Στις λεπτομέρειες κρίθηκε το ματς

Λαύριο ΠΑΟΚ

Το Λαύριο υποδέχτηκε τον ΠΑΟΚ για την 14η αγωνιστική της Basket League. Ο Δικέφαλος σε ένα ματς γεμάτο ανατροπές κατάφερε να πάρει την πρώτη του εκτός έδρας νίκη με σκορ (59-61).

Δυναμικά μπήκαν και οι δύο ομάδες στο πρώτο 10λεπτο απο την αρχή του παιχνιδιού πήγαινε πόντο – πόντο. Όταν το χρονόμετρο έγραψε5 ‘28 η ομάδα του Λαυρίου κατάφερε να ξεφύγει και να ξεχωρίσει με σκορ 13-8. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη κατάφερε να βγάλει αντίδραση μειώνοντας την διαφορά (15-13). Η Ομάδα του Χρήστου Σερέλη κατάφερε να κρατήσει τα ηνία του σκορ ως το τέλος της 1ης περιόδου η οποία έληξε με 21-15.

Έβγαλε Αντίδραση

Στην δεύτερη περίοδο με πρωταγωνιστή τον Νικολαΐδη, η ομάδα του Χρήστου Σερέλη έκανε το +11 (26-15) με αποτέλεσμα ο Άρης Λυκογιάννης να αναγκαστεί να πάρει τάιμ ουτ. Μετα τις οδηγίες του έμπειρου τεχνικού οι ασπρόμαυροι μπήκαν πιο δυναμικά παίζοντας εξαιρετική άμυνα κάνοντας το 29-18. Την απάντηση του έδωσε το Λαύριο, το οποίο συνέχισε να καταπατά τους Θεσσαλονικιούς (32-18). Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη με τον Τζόουνς μείωσε στους 3 στα 2,11 λεπτά (32-29) πριν το τέλος. Το παιχνίδι διακόπηκε καθώς ο έμπειρος παίκτης τοτ Λαυρίου , Δημήτρης Κακλαμανάκης τραυματίστηκε. Την ανατροπή έκαναν οι ασπρόμαυροι αφού η διαφορά ήταν στον πόντο με σκορ (32-31) Το Λαύριο έδειξε ότι είναι κυρίαρχο σε όλο το ημίχρονο και έκλεισε το ημίχρονο με 32-31.

Το Λαύριο ξύπνησε με τον Μουράτo να κάνει όλη τη δουλεία

Δυναμικά βγάζοντας αντίδραση μπήκε ο Δικέφαλος ο οποίος βγήκε μπροστά στο σκόρ απο τα πρώτα δεύτερα της 3η περιόδου με 35-32. Λαύριο ήταν κολλημένο στο 32 επταμισι λεπτά, δηλαδή απο την ώρα που ο Κακλαμανάκης αποσύρθηκε λόγο τραυματισμού. Ο Αμίνου έσπασε το σερί του ΠΑΟΚ και ευστόχησε δύο πόντους  κάνοντας το 34-37 μετά απο 8′ λεπτά. Η ομάδα του Σερέλη βρήκε ξανα τα πατήματα της, ισοφαρίζοντας στα πέντε λεπτά πριν το τέλος (39-39). Με τον Μουράτο να προσπαθεί να κρατήσει ζωντανό το Λαύριο,  η ομάδα μείωσε την διαφορά στους δυο (46-44) όταν το χρονόμετρο μετρούσε 1’30. Ήταν ένα παιχνίδι που δεν έχει φαβορί καθώς  είναι αμφίρροπο γεμάτο ανατροπές . Το Λαύριο ξύπνησε και ένα λεπτό πριν το τέλος έκανε το +4  και έκλεισε την τρίτη περίοδο με 47-44.

Το Λαύριο έκανε μεγάλη ανάκαμψη και συνέχισε να επιβάλει το ρυθμό του αφού έφτασε στους +8 στο με σκορ 52-44 απο τα πρώτα μόλις λεπτά της τελικής ευθείας. Με το Ντι-Λεο οι Θεσσαλονικιοί μείωσα στους 5 (52 -47). Το ντέρμπι συνεχίστηκε αφού με τον έμπειρο καλαθοσφαιριστή που μέτρησε 15 πόντους έκανε την ανατροπή και  5′ πριν το τέλος, έ με σκορ 53-52. Το παιχνίδι πήγαινε πόντο – πόντο αφού και οι δύο αμυντικά μπήκαν πολύ δυνατά στην 4η περίοδο διεκδικώντας την νίκη (56-55). Μεγάλο παιχνίδι, πολλές ανατροπές.. Δύο λεπτά πριν την λήξη της αναμέτρησης το σκορ 58-59 για τους «ασπρόμαυρους». Το παιχνίδι 59-59 , στο πιο κρίσιμο σημείο Η ομάδα του Λυκογιάννη αντιδρά. Ο Σμιθ με την επίθεση του προσπάθησε να πάει το παιχνίδι την παράταση αλλά δεν τα κατάφερε. Οι Θεσσαλονικιοί  με σκορ 59-61 έκαναν την πρώτη τους  εκτός έδρας νίκη κερδίζοντας με το Λαύριο.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 32-31, 47-44, 59 – 61.