Κεντρική Basket League Κολοσσός – Λάρισα 93 – 75 : Ο Φλόιντ δεν άφησε την Λάρισα να «ανασάνει»

Κολοσσός – Λάρισα 93 – 75 : Ο Φλόιντ δεν άφησε την Λάρισα να «ανασάνει»

kolossow larisa jpg

Ο Κολοσσός υποδέχτηκε την Λάρισα για την 14η Αγωνιστική της BasketLeague. Με πρωταγωνιστή τον Τζόρνταν Φλόιντ οι Ροδίτες  κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να πάρουν την νίκη με σκορ 93 – 75.

Ο Κολοσσός μπήκε δυναμικά στην αναμέτρηση του και κατάφερε να πάρει ένα μικρό προβάδισμα (9-2). Η Λάρισα δεν το άφησε έτσι και έδωσε την απάντηση της παίζοντας καλή άμυνα και σκοράροντας, έκανε το (9- 5) στα 7 ‘. Οι Ροδίτες με τον Στέφαν Φλόιντ πήρε εύκολα το προβάδισμα και έκανε την διαφορά στου έξι με ( 17- 11).  Η ομάδα του Ηλία Κατζούρη  κράτησε τα ηνία του σκορ μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με προβάδισμα πέντε πόντων (21-16). Οι Κολοσσός είχε 6-1 ριμπάουντ, 7 ασίστ σε αντίθεση με την Λάρισα που είχε 6-5 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Η Λάρισα θέλοντας να καλύψει την διαφορά μπήκε αρκετά επιθετικά στο δεύτερο δεκάλεπτο και στα πρώτα λεπτά με τα σουτ του Μιχάλη Τσαϊρέλη, έκανε το (23-22) μειώνοντας στον ένα πόντο. Ο Κολοσσός παίζοντας ανταγωνιστικά στα 6’17 έκανε την ανατροπή και βγήκε μπροστά στο σκορ με (27-26).  Με τον Φλόιντ η ομάδα της Ρόδου έφτασε στο +8 (34-26) έναντι της ομάδας της Θεσσαλίας. Συνολικά ο Κολοσσός είχε 3 ομαδικά λάθη σε σχέση με την ομάδα του Φώτη Τακιανού που έχει 7.

Το σκορ διπλασιάστηκε δυο λεπτά πριν το τέλος, αφού ο Κολοσσός με τον Γουίλιαμς έκανε το +11 με σκορ (41-30). Με το φάουλ του αρχηγού του Κολοσσού η Λάρισα στα τελευταία δέκα δεύτερα κέρδισε δύο εύστοχες βολές με τον Χάντσον και μείωσε τη διαφορά στους 5.Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ 43-38. Η Λάρισα κάνοντας το δικό της σερί 8-0 έδωσε την δική της απάντηση στους Ροδίτες. Ένας από τους καλύτερου σκόρερ του Κολοσσού ήταν ο Στέφαν Φλοίντ με 8 πόντους και 2 ασίστ.

Ο Μούντι διεκδικεί την νίκη

Η Λάρισα στο 3ο δεκάλεπτο με το τρίποντο του Μούντι μπήκε ξανα στην αναμέτρηση θέλοντας να διεκδικήσει την νίκη με σκορ 44-42 μειώνοντας στους 2 στα πρώτα λεπτά. Με κυρίαρχο τον Μούντι (12 πόντοι και 4 ασίστ) και το χρονόμετρο να γράφει 7:30, η ομάδα των Θεσσαλονικιών προηγούταν στο σκορ 50-28. Οι Ροδίτες με το Στέφαν Ποτ δεν το άφησαν έτσι πήραν το προβάδισμα (51-50). Το δεκάλεπτο κύλισε πόντο πόντο… Η ομάδα του Ηλία Κατζούρη δεν άφησε τους Λαρισέους να πάρουν ανάσα.. Ο Μούντι εν έντυνε τους ρυθμούς του και με την ομάδα του φτάσανε την διαφορά στους +7 (51-58). Η αναμέτρηση εξελίχθηκε σε ντέρμπι αφού οι Ροδίτες «ξύπνησαν» και έφτασαν την διαφορά στον ένα πόντο με το τρίποντο του Φλόιντ. Η Τρίτη περίοδος έληξε με σκορ 65-66, με τις δύο ομάδες να είναι πολύ κοντά.

Την ανατροπή έκανε ο Φλόιντ

Με το Φλόιντ μπήκε δυναμικά ο Κολοσσός στην 4η περίοδο, καθώς ο ίδιος ανέβασε την ομάδα του στους +2 με σκορ (68-66). Το ντέρμπι συνεχίστηκε αφού την απάντηση τους έδωσαν οι Λαρισαίοι ισοφαρίζοντας στο με (68-68).Το παιχνίδι συνέχισε να πηγαίνει πόντο-πόντο, μέχρι που ο Κολοσσός έκανε την ανατροπή και γύρισε το παιχνίδι στους +5 (73-68). Μεγάλο ρόλο έπαιξε για τον Κολοσσο, ο Τζόρνταν Φλόιντ ο οποίος στην σημερινή αναμέτρηση σημείωσε 20 πόντους.

Η διαφορά έφτασε ακόμη και στους +13 υπέρ του Κολοσσού με το χρονόμετρο να γράφει 5:43 (81-68) πριν το τέλος. O Φλόιντ φτάνοντας την διαφορά στους +15 (84-69) δεν  άφησε την Λάρισα να αντιδράσει ξανά. Η τελική ευθεία είχε μετατραπεί σε τυπική διαδικασία. Η Λάρισα δεν μπορούσε να ξεφύγει απο τα «δίχτυά» του Κολοσσού. Η ομάδα του Ηλία Κατζούρη πήρε την νίκη με +18, 93-75.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 43-38, 65-66, 93 – 75

Μπασκόνια – Βίρτους Μπολόνια 89-77

Ο Χάουαρντ έδωσε το εισιτήριο στη Μπασκόνια για την πρόκριση. Η Μάρκους Χάουανρτ έκανε ότι…