Κεντρική Basket League Αγώνες Ιωνικός – Λάρισα 84-89: Διπλό παραμονής για τη Λάρισα

Ιωνικός – Λάρισα 84-89: Διπλό παραμονής για τη Λάρισα

Λάρισα

Ένα σπουδαίο διπλό πανηγύρισε η Λάρισα, καθώς επικράτησε με 89-84 του Ιωνικο στη Νίκαια. Οι φιλοξενούμενοι πραγματοποίησαν εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο και με κορυφαίους τους Μούντι και Χάντσον πήραν τη μεγάλη νίκη.

Ο Ιωνικός ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και κατάφερε με τρίποντο του Κολοβερού να προηγηθεί με 7-2. Η Λάρισα είχε μεγάλο επιθετικό πρόβλημα. Οι γηπεδούχοι είχαν τον πλήρη έλεγχο και με μπροστάρη δες τους Τζέρμαν και Κολοβερό κράτησαν το προβάδισμα τους (11-4). Η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις και έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (16-6). Ο Θοδωρής Ζάρας έβγαλε αντίδραση για τους φιλοξενούμενους. Ο Έλληνας καλαθοσφαιριστής με 8 πόντους και χωρίς κανένα χαμένο σουτ εφρε σε απόσταση αναπνοής τους Θεσσαλούς (23-21).

Η Λάρισα ανέτρεψε πλήρως το σκηνικό και με πέντε συνεχόμενους πόντους του Χάντσον προηγήθηκε για πρώτη φορά με 26-23. Ο Ιωνικός, όμως, έβγαλε αντίδραση. Ο Τζέρμαν έκανε όργια και με 17 πόντους έδωσε ξανά προβάδισμα στους γηπεδούχους (37-31). Το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Ο Μούντι βγήκε μπροστά γισ τους Θεσσαλούς και με 15 πόντους έβαλε μπροστά τη Λάρισα στο φινάλε του πρώτου εικοσάλεπτου (43-44).

Η Λάρισα μπήκε δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο και κράτησε τον Ιωνικό τρία λεπτά χωρίς σκορ (43-52). Η ομάδα της Νίκαιας δεν μπόρεσε να βρει λύσεις και η διαφορά έμεινε σε υψηλά επίπεδα (52-61), ενώ για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (52-65). Μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου δεν άλλαξε κάτι και η Λάρισα κράτησε το προβάδισμα της (54-71).

Η Λάρισα συνέχισε να έχει τον πλήρη έλεγχο και δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα (66-81). Ο Ιωνικός κατάφερε να βγάλει αντίδραση και έριξε τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα 3,30′ πριν το τέλος (73-82). Η διαφορά συνέχισε να πέφτει με καλάθι του Λάνγκδορντ (77-83).

Ο Κολοβερός πέτυχε ακόμη ένα καλαθι για τον Ιωνικό και μείωσε σε 83-79 1.04′ πριν το τέλος. Η Λάρισα άντεξε και τελικά πήρε τη νίκη με 89-84.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 43-44, 54-71, 84-89

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός: Η δωδεκάδα των «ερυθρόλευκων»

Εκτός για τον Ολυμπιακό οι Ναζ Μήτρου-Λονγκ, Μιχάλης Λούντζης και Γιώργος Τανούλης. Ώρα πλ…