Κεντρική Ιωνικός Νίκαιας BC Ιωνικός – Απόλλων Πάτρας 82-96: Μεγάλο διπλό παραμονής – Μεγάλος Τσαλμπούρης

Ιωνικός – Απόλλων Πάτρας 82-96: Μεγάλο διπλό παραμονής – Μεγάλος Τσαλμπούρης

Ιωνίκός ΠΑΟΚ

Ο Ιωνικός ηττήθηκε από τον Απόλλωνα Πάτρας μέσα στο κλειστό του Πλάτωνα με σκορ 82-96. Το παιχνίδι διεξήχθη στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Basket League .

Η ομάδα του Σεγούρα αν και βρέθηκε πίσω με 17 πόντους, έκανε την αντεπίθεσή της στο τρίτο δεκάλεπτο, ωστόσο δεν άντεξε την πίεση των φιλοξενούμενων.

Ο Νίκος Βετούλας που αποβλήθηκε με δυο τεχνικές ποινές είδε τον Τσαλμπούρη να είναι ηγετικός και να οδηγεί την ομάδα του στη νίκη με 30 πόντους. Από την άλλη πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων ήταν ο Πάρκερ με 23 πόντους.

Αντεπίθεση ο Ιωνικός – Νίκη ο Απόλλων

Το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε με τις δυο ομάδες να είναι σε απόλυτη ισορροπία. Με το χρονόμετρο να γράφει 6:08 για το τέλος της περιόδου ο Μήτρου Λόνγκ έφερε το ματς στα ίσα για το 12-12 και στη συνέχεια ο Τρε Μακλίν έκανε το 12-15. Με την ουσία για τις δυο ομάδες να μην αλλάζει το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 25-25.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Απόλλων είχε τον πρώτο λόγο, καθώς με μαγική εμφάνιση των Τσαλμπούρη, Μήτρου Λόνγκ και Δίπλαρου κατάφερε να διατηρεί μια μικρή διαφορά. Αρχικά ο Έλληνας σέντερ πραγματοποίησε το 27-33 όταν ο χρόνος έδειχνε 7:14′ για τη λήξη του πρώτου μέρους. Στη συνέχεια, ο Τζέρμαν μείωσε με μεγάλο τρίποντο για το 30-33. Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το ημίχρονο όντας μπροστά στο σκορ με 41-47.

Στην τρίτη περίοδο και οι δυο ομάδες έκαναν μεγάλο ματς. Αρχικά ο Απόλλων προηγήθηκε με 17 πόντους, αλλά ο Ιωνικός «έτρεξε» ένα επιμέρους 14-2 και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 61-66. Στην τελική ευθεία του αγώνα, η ομάδα του Νίκου Βετούλα κράτησε την ψυχραιμία της και πήρε τη μεγάλη νίκη που μπορεί να αποδειχθεί χρυσάφι στον αγώνα για την παραμονή της. Με το τέλος του αγώνα το φωτεινό ταμπλό στο κλειστο του Πλάτωνα έγραφε 82-96.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 41-47, 61-66, 82-96.

Τα στατιστικά του αγώνα:

Ιωνικός (Σεγκούρα): Μουσταφά 10 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Χατζηκυριάκος, Κολοβέρος 10 (5/5 δίποντα, 0/1 τρίποντο), Τζέρμαν 7 (3/12 σουτ), Αρσενόπουλος, Πάρκερ 23 (5/9 τρίποντα, 8 ασίστ), Αθηναίου 2, Γόντικας 16 (7/13 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Γκιουζέλης 10 (2), Λάνγκφορντ 2, Χουγκάζ 2.

Απόλλων Πάτρας (Βετούλας): Τσαλμπούρης 30 (7/7 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 1/2 βολές), Διαμαντάκος 1, Ζούμπος, Δίπλαρος 12 (2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), ΜακΛάφλιν, ΜακΛιν 15 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ντέιβις 11 (1), Μήτρου – Λονγκ 17 (4/7 τρίποντα, 7 ασίστ), Κλίβελαντ 10 (5/5 δίποντα).

Ομαδικά στατιστικά – Ιωνικός: 22/41 δίποντα, 10/30 τρίποντα, 8/12 βολές, 26 ριμπάουντ (15 αμυντικά + 11 επιθετικά), 21 ασίστ, 9 λάθη, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Απόλλωνας Πάτρας: 18/26 δίποντα, 15/30 τρίποντα, 15/18 βολές, 30 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 5 επιθετικά), 18 ασίστ, 10 λάθη, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ.