Κεντρική Γυναίκες Εσπερίδες Καλλιθέας -ΠΑΣ Γιάννινα 68-57: Με τρομερή Μπάραμαν πήραν τη νίκη

Εσπερίδες Καλλιθέας -ΠΑΣ Γιάννινα 68-57: Με τρομερή Μπάραμαν πήραν τη νίκη

Εσπερίδες

Πολύ σημαντική νίκη πήραν οι Εσπερίδες Καλλιθέας επί του ΠΑΣ Γιάννενα με 68-57 , στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Α1 Γυναικών. Από τις γηπεδούχες ξεχώρισε η Ρόξι Μπάραμαν με 22 πόντους. Από την άλλη για τις φιλοξενούμενες ξεχώρισε η Κούπερ με 21.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι Εσπερίδες ξεκίνησαν πιο δυνατά πατώντας καλύτερα στο παρκέ από τα Γιάννενα. Οι δυο ομάδες δεν είχαν μεγάλη διαφορά, με τις γηπεδούχες να προηγούνται με 12-8. Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με 19-15.

Στο δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο, οι παίκτριες του κόουτς Νανάκου κατάφερε να ξεχωρίσει και να έχει κάποια διαφορά ασφαλείας. Η Μπάραμαν ολοκλήρωσε ένα σερί 8-0, με το σκορ να γίνεται 27-15 (8:29). Ο ρυθμός του αγώνα παρέμεινε ο ίδιος μέχρι το τέλος. Οι γηπεδούχες δεν απειλήθηκαν ουσιαστικά και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 68-57.

Εσπερίδες Καλλιθέας-ΠΑΣ Γιάννινα 68-57

Διαιτητές: Κοϊμτζόγλου-Κοντίλης-Κουτσοδήμος

Δεκάλεπτα: 19-15, 41-29, 59-43, 68-57

Εσπερίδες Καλλιθέας (Νανάκος): Καμμένου 6(2), Γασπαράτου, Λουκάτου, Πότερ 19(1), Πατεράκη 9, Μπενέκη 4, Βιντσιλαίου 2, Κασάπογλου 6(2), Μπάραμαν 22(4).

ΠΑΣ Γιάννινα (Δουβίτσας): Σαρηγιαννίδου 2, Θεοδώρου 12(5), Καλαμπάκου 3, Κούπερ 21(3), Χρηστάκη, Σλιμ 4, Μακέι 3(1), Πέρι 7, Μαρίνη 5.