Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Εφές – Παναθηναϊκός 82-81: Έπεσε με το κεφάλι ψηλά από το χέρι του Μόερμαν

Εφές – Παναθηναϊκός 82-81: Έπεσε με το κεφάλι ψηλά από το χέρι του Μόερμαν

Εφές ΠΑΟ

Η Εφές υποδέχθηκε τον Παναθηναϊκό στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Euroleague. Οι «πράσινοι» μπορεί να μην κατάφεραν να πάρουν μια τεράστια νίκη, ωστόσο ηττήθηκαν από το τρίποντο του Μοέρμαν με σκορ 82-81. Μάλιστα, η σημασία της καλής εμφάνισης μεγαλώνει αν συμπεριλάβει κανείς το γεγονός της απουσίας του Γιώργου Παπαγιάννη.

Πρώτος σκόρερ για τους Τούρκους ήταν ο Βασίλιε Μίσιτς με 20 πόντους. Τόσους είχε και ο Νεμάνια Νέντοβιτς, που ξεχώρισε από τους φιλοξενούμενους.

Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα, η Εφές έχει ρεκόρ 9-11, ενώ ο Παναθηναϊκός 4-15. Η τουρκική ομάδα παραμένει εκτός 8αδας, μετά και το στραπάτσο από τους Έλληνες.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Εφές μπήκαν δυνατά στο παρκέ θέλοντας να κυριαρχήσουν εξαρχής. Προηγήθηκαν με 12-7, χάρη στον Ντάνστον, ωστόσο  ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 12-10 με τρίποντο του Κέντρικ Πέρι. Ακόμα, η ελληνική ομάδα ισοφάρισε σε 12-12, με τον Τζέρεμι Έβανς. Στη συνέχεια, η τουρκική ομάδα πήρε εκ νέου τα ηνία του αγώνα. Συγκεκριμένα και με το χρονόμετρο να γράφει 1:28′ ο Λάρκιν με τρίποντο έκανε το 17-12, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό σκορ της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός έλεγξε πλήρως ρυθμό της αναμέτρησης. Αρχικά, ο Νέντοβιτς έκανε το 24-22, με το χρονόμετρο να γράφει 6:31. Στη συνέχεια, οι «πράσινοι» αύξησαν την πίεση, μειώνοντας σε 31-30. Έτσι, περίπου 3′ πριν το τέλος του ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 36-33, έπειτα από τρίποντο του Νταρίλ Μέικον. Το τέλος του ημιχρόνου, τους βρήκε να προηγούνται με 42-39, μέσα στο «Σινάν Ερντέμ».

Πίεσε όσο μπόρεσε αλλά ο Μόερμαν έσωσε την Εφές

Η Εφές, μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με σκοπό να πάρει τα ηνία της αναμέτρησης. Έτσι, με τον Μόερμαν προηγήθηκε 45-44 και στη συνέχεια ο ίδιος παίκτης έκανε το 63-58. Η τρίτη περίοδος έληξε με σκορ 65-62, χάρη σε δίποντο του Μίσιτς.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η τουρκική ομάδα, αν και προηγήθηκε με 67-62, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 69-69. Έκτοτε οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να ξεχωρίσουν, με αποτέλεσμα, ο κάτοχος του ροζ φύλλου αγώνα να κριθεί στο τελευταίο σουτ.

Οι «πράσινοι» 14” πριν το τέλος, προηγήθηκαν με 81-79, χάρη στον Οκάρο Γουάιτ. Ωστόσο τον τελευταίο λόγο είχε ο Άντριεν Μόερμαν, που με τρίποντο ακριβώς 2” πριν τη λήξη του αγώνα, έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με 82-81.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 39-42, 65-62, 82-81.

Τα στατιστικά του αγώνα:

Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 11 (3/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπομπουά 4, Σίνγκλετον (0/3 δίποντα), Μπράιαντ 4, Μόερμαν 15 (3/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πλάις 4, Μίτσιτς 20 (8/12 δίποντα, 0/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Άντερσον, Ντάνστον 14 (6/8 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Σιμόν 10 (1/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

Παναθηναϊκός (Πρίφτης): Πέρι 3 (1), Μέικον 17 (4/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μποχωρίδης 2, Καββαδάς 8 (4/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 7 (2/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2 ασίστ, 2 λάθη), Κασελάκης, Γουάιτ 15 (2/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/8 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Νέντοβιτς 20 (2/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Έβανς 4 (2/5 δίποντα, 10 ριμπάουντ) Σαντ Ρος 5 (1/6 σουτ, 2/2 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα).

Ομαδικά στατιστικά – Αναντολού Εφές: 24/43 δίποντα, 7/28 τρίποντα, 13/16 βολές, 30 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 8 επιθετικά), 18 ασίστ, 8 κλεψίματα, 5 λάθη, 4 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Παναθηναϊκός: 17/35 δίποντα, 12/28 τρίποντα, 11/14 βολές, 39 ριμπάουντ (28 αμυντικά + 11 επιθετικά), 13 ασίστ, 4 κλεψίματα, 12 λάθη, 2 μπλοκ.