Κεντρική Γυναίκες Δάφνη Αγ. Δημητρίου-Νίκη Λευκάδας 73-75: Κόφι και Ουντουάιρ της έδωσαν ανάσα

Δάφνη Αγ. Δημητρίου-Νίκη Λευκάδας 73-75: Κόφι και Ουντουάιρ της έδωσαν ανάσα

Δάφνη

Η Δάφνη υποδέχθηκε στον Άγιο Δημήτριο τη Νίκη Λευκάδας, με τις φιλοξενούμενες να παίρνουν μεγάλη νίκη με 73-75, κάνοντας βήμα παραμονής στην Α1 Γυναικών. Πρώτη σκόρερ από τις γηπεδούχες ήταν οι Γκίβενς και Πάτερσον που είχαν από 21 πόντους έκαστη. Από την άλλη για τις φιλοξενούμενες ξεχώρισε η Ουντουάιρ με 22 πόντους.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι δυο ομάδες είχαν από δυο δεκάλεπτα η κάθε μια. Συγκεκριμένα, οι γηπεδούχες είχαν τον πρώτο λόγο στο πρώτο δεκάλεπτο επικρατώντας με 26-22. Στο δεύτερο όμως οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να επιβάλλουν το ρυθμό τους και προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 40-43.

Στο τρίτο δεκάλεπο η ομάδα του Αγίου Δημητρίου ανέκτησε και πάλι τον έλεγχο και μάλιστα προηγήθηκε με 8 πόντους, καθώς το τέλος της περιόδου έληξε με 63-55. Ωστόσο, οι παίκτριες του κόουτς Λαμπρόπουλου κατάφερε να απαντήσει και να πάρει το πάνω χέρι στην αναμέτρηση. Τελικό σκορ στο κλειστό του Μπραχαμιού, ήταν το 73-75.

Δάφνη Αγ. Δημητρίου-Νίκη Λευκάδας 73-75

Διαιτητές: Μαρίγλη-Ασλανίδης-Κατσαπρακάκης

Δεκάλεπτα: 26-22, 40-43, 63-55, 73-75

Δάφνη Αγ.Δημ.(Μπουμπούς): Γκίβενς 21(3), Γεροστεργίου 8(2), Παγώνη 2, Πετρουσέφσκα, Πέτερσον 21(3), Γριτζά 6(2), Κούκη 11, Ντάνιελ 4.

Νίκη Λευκάδας  (Λαμπρόπουλος): Κόφι 18(1), Ντάλα 11(2), Δανδουλάκη Μ., Δανδουλάκη Α., Τζανετάτου 4, Μακμπράιντ 6, Τζαβόνι 2, Γιανγκ 12(1), Οντουάιρ 22(2).