Κεντρική Γυναίκες Δάφνη Αγ.Δημητρίου – Ελευθερία Μοσχάτου 73-66: Γκίβενς και Πάτερσον έδωσαν… ελευθερία στις γηπεδούχες

Δάφνη Πάτερσον

Η Δάφνη Αγίου Δημητρίου πήρε μεγάλη νίκη κόντρα στην Ελευθερία Μοσχάτου με σκορ 73-66,  στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Α1 γυναικών. Οι γηπεδούχες είχαν σε τρομερή μέρα τις Γκίβενς και Πάτερσον. Από την άλλη, για τις φιλοξενούμενες ξεχώρισε η Χάιντερ με 18 πόντους.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Ελευθερία Μοσχάτου μπήκε δυνατά στον αγώνα με αποτέλεσμα να πάρει προβάδισμα 6 πόντων με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Στη συνέχεια οι παίκτριες της Δάφνης, κατάφεραν να κλείσουν την ψαλίδα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το ημίχρονο να βρει τις δυο ομάδες ισόπαλες με 32-32.

Ακόμα, στο τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα του Άγιου Δημήτριου, κατάφερε να διατηρεί ασφαλές προβάδισμα, μέχρι να πάρει τη νίκη με σκορ 73-66.

Δάφνη Αγ. Δημητρίου-Ελευθερία Μοσχάτου 73-66

Διαιτητές: Τηγάνης-Τεφτίκης-Γεράνιος

Δεκάλεπτα: 14-20, 32-32, 56-51, 73-66

Δάφνη Αγ.Δημ. (Μπουμπούς): Γκίβενς 32(1), Γεροστεργίου 3(1), Παγώνη, Χρονοπούλου, Πάτερσον 29, Γκριτζά 3(1), Κούκη 2, Ντάνιελ 4.

Ελευθερία Μοσχάτου (Τσαραπατσάνης): Δαμουλάκη, Καρακασίδου 9, Νάτσκου, Φεράρι 10, Σμιθ 9, Θεοδωρομανωλάκη 2, Τζέιμς 18(1), Χάιντερ 18, Τσέρου.

Περισσότερα από Αναστάσης Κατσαβός
Περισσότερα σε Γυναίκες

Α1 γυναικών: Αλλαγή ημέρας στον τρίτο τελικό

Την Πέμπτη και όχι την Τετάρτη θα διεξαχθεί ο τρίτος τελικός της Α1 γυναικών. Ο Παναθηναϊκ…