Κεντρική Διεθνή Αρμάνι: Νέα νίκη με τρομερό Μπεντίλ [pic]

Αρμάνι: Νέα νίκη με τρομερό Μπεντίλ [pic]

Αρμάνι Μιλάνο

Με τον Μπεν Μπεντίλ να είναι πρώτος σκόρερ και MVP της αναμέτρησης, η Αρμάνι Μιλάνο επικράτησε της Τορτόνα με τελικό σκορ 72-60. Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα του Έτορε Μεσίνα, βρίσκεται μόνη πρώτη στη βαθμολογία της Lega Basket. Έχει ρεκόρ 13-1 και απόσταση 4 νικών από τη δεύτερη Βίρτους Μπολόνια, που έχει ρεκόρ 11-3. Άλλωστε η πρωτοπόρος της ιταλικής λίγκας, νίκησε πρόσφατα την αντίπαλό της στην παράταση με 102-99.

Ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού, αναδείχθηκε MVP του αγώνα αφού σημείωσε 18 πόντους και 13 ριμπάουντ, κάνοντας ένα εμφατικό νταμπλ-νταμπλ. Από την άλλη, για την Τορτόνα ξεχώρισε ο Κρις Ράιτ, που σημείωσε 18 πόντους.

Η ομάδα του Μιλάνο, παρότι έκανε πολύ κακό πρώτο δεκάλεπτο, σημειώνοντας μόνο 4 πόντους στην επίθεση, κατάφερε να συνέλθει και να απαντήσει. Έτσι στο ημίχρονο, υπερκαλύπτοντας τη διαφορά 15 πόντων, έφτασε να προηγείται με 32-31. Στη συνέχεια, κατάφερε να ελέγξει το ρυθμό του αγώνα, φτάνοντας στη νίκη χωρίς προβλήματα.

Τα δεκάλεπτα: 4-19, 32-31, 51-47, 72-60.