Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Άλμπα Βερολίνου – Ρεάλ Μαδρίτης 74-89: Κορυφαία η «Βασίλισσα»

Άλμπα Βερολίνου – Ρεάλ Μαδρίτης 74-89: Κορυφαία η «Βασίλισσα»

Άλμπα Ρεάλ

Η Άλμπα υποδέχθηκε τη Ρεάλ στο Βερολίνο στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Euroleague. Οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν μια ακόμα νίκη με σκορ 74-89.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Μάοντο Λο με 21 πόντους. Από την άλλη για τους φιλοξενούμενους, πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Τόμας Ερτέλ με 17 πόντους.

Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα, οι Γερμανοί, έχουν ρεκόρ 6-12, ενώ οι Ισπανοί, έπιασαν κορυφή με 16-3.

Δεν προβλημάτισε τη Ρεάλ η Άλμπα

Η Ρεάλ, μπήκε στο Βερολίνο με σκοπό να πάρει τα ηνία του αγώνα από την αρχή. Η διαφορά ποιότητας άλλωστε ήταν δεδομένη και ουσιαστικά η Άλμπα, δεν έδειξε σοβαρά σημάδια αντίστασης. Έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 15-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ισπανοί ήταν ακόμα καλύτεροι και κατάφεραν να ανοίξουν την ψαλίδα. Έτσι, με 7:27′ να απομένουν για το ημίχρονο, προηγήθηκαν με 30-18. Στη συνέχεια οι παίκτες του Γκονζάλες αντέδρασαν και μείωσαν σε 24-32. Ωστόσο, μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικά. Οι δυο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με τους «λευκούς» να προηγούνται της  Άλμπα με 48-36.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ρεάλ συνέχεισε να κρατά σε απόσταση ασφαλείας την Άλμπα. Έτσι, προς το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, ο Ερτέλ διαμόρφωσε το 54-65. Ακόμα, στο τέλος της περιόδου, η «Βασίλισσα» έφτασε να προηγείται με 73-56, μέσα στη Γερμανία.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ουσία των πραγμάτων δεν άλλαξε. Η Ρεάλ έφτασε στη 16η νίκη της με άνεση. Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο επικράτησε με 15 πόντους, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 89-74 για τους φιλοξενούμενους.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 36-48, 56-73, 79-84

Τα στατιστικά του αγώνα:

Άλμπα Βερολίνου: Λο 21 (4/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντα Σίλβα 8 (3/3 δίποντα), Σμιθ 2, Ντελόου 2, Έρικσον 10 (2), Σνάιντερ 2, Ολίντε 8 (2), Κουμάτζε 2, Σίκμα 5 (9 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μπλατ, Ζούσμαν 4, Λάμερς 10 (4/8 δίποντα).

Ρέαλ Μαρδίτης: Ράντολφ 7 (1), Ερτέλ 17 (3/5 τρίποντα, 7 ασίστ), Αμπάλδε 8 (4/4 δίποντα), Χάνγκα 9 (1), Αλοθέν 4, Ντεκ 2, Πουαριέ 13 (5/8 δίποντα), Γιουλ 5 (1), Γιαμπουσέλε 12 (1), Τόμπκινς 10 (2), Τέιλορ 2.

Ομαδικά στατιστικά – Άλμπα: 18/34 δίποντα, 7/24 τρίποντα, 17/23 βολές, 32 ριμπάουντ (25+7), 18 ασίστ, 5 κλεψίματα, 17 λάθη

Ομαδικά στατιστικά – Ρεάλ Μαδρίτης: 27/42 δίποντα, 9/30 τρίποντα, 8/9 βολές, 34 ριμπάουντ (25+9), 18 ασίστ, 12 κλεψίματα, 9 λάθη, 2 τάπες.