Κεντρική Γυναίκες Αϊντίν – Ολυμπιακός 68-87: Έγραψε ΙΣΤΟΡΙΑ μέσα στην Τουρκία

Αϊντίν – Ολυμπιακός 68-87: Έγραψε ΙΣΤΟΡΙΑ μέσα στην Τουρκία

Αϊντίν Ολυμπιακός

Η Αϊντίν υποδέχθηκε τον Ολυμπιακό στο πλαίσιο της φάσης των «16» του Eurocup γυναικών. Η ελληνική ομάδα πέτυχε ιστορικής σημασίας νίκη με 68-87, μέσα στο Kolejliler Spor Salonu της Άγκυρας. Με αυτή τη νίκη περνά για πρώτη φορά στη φάση των «8» του Eurocup γυναικών.

Οι «ερυθρόλευκες» του Μάρτινς Ζίμπαρτς, είχαν ηττηθεί στο ΣΕΦ με 83-79. Έτσι, η αποστολή τους ήταν ιδιαιτέρως δύσκολη. Κι όμως, όχι μόνο δεν το έβαλαν κάτω, πάλεψαν και μέχρι το τέλος, πέρασαν και με μεγάλη διαφορά στην επόμενη φάση.

Η Αϊντίν παρακολουθούσε τον Ολυμπιακό

Η Αϊντίν, μπήκε στην αναμέτρηση, παρακολουθώντας τον Ολυμπιακό να κυριαρχεί. Έτσι, οι φιλοξενούμενες, έκαναν ένα σερί 2-10 και έδειξαν τις δυνατότητές τους εξ αρχής. Το ματς πήγε πλήρως στα χαρακτηριστικά που το ήθελε ο Ολυμπιακός, με συνέπεια, στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να προηγείται με 28-11 μέσα στην Άγκυρα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Αϊντίν αντέδρασε όπως ήταν αναμενόμενο. Ωστόσο ήταν ένα ισορροπημένο δεκάλεπτο με τον Ολυμπιακό να μη χάνει την κυριαρχία του. Έτσι, οι νικήτριες έφτασαν να προηγούνται με 18-37 και 26-50. Το ημίχρονο έληξε με σκορ 32-50, καθώς η τουρκική ομάδα, έκανε ένα σερί 6-0, έχοντας και τη  βοήθεια του κόσμου της.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Πειραιώτισσες διατήρησαν την ψυχραιμία τους και κατάφεραν να μη χάσουν ούτε στο επιμέρους σκορ. Έτσι, προηγήθηκαν με 57-37, έπειτα από δίποντο της  Νικολοπούλου. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 48-66. Η ελληνική ομάδα κρατούσε την πρόκριση στα χέρια της.

Η Σπυριδοπούλου σφράγισε το θρίαμβο

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Άννα Σπυριδοπούλου μπήκε μέσα με σκοπό να σφραγίσει το θρίαμβο της ομάδας της. Έτσι, μαζί με τη Χάμπλιν έκαναν το 74-48 μέσα στην Άγκυρα, δίνοντας στην διαφαινόμενη πρόκριση ιστορικές διαστάσεις. Ο Ολυμπιακός δεν έχασε σε κανένα σημείο τον έλεγχο του αγώνα. Η ουσία δεν άλλαξε και το τελικό 68-87 επί της Αϊντίν, έδωσε για πρώτη φορά την είσοδο της ομάδας του Πειραιά στις 8 καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 11-28, 32-50, 48-66, 68-87.

Τα στατιστικά του αγώνα:

Ολυμπιακός (Μάρτινς Ζίμπαρτς): Δίελα, Χάμπλιν 6 (3/5 δίποντα), Νικολοπούλου 7 (3/8 τρίποντα, 13 ασίστ), Σταμάτη 13 (4/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Βιτόλα 13 (5/8 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Πλουφ 14 (5/6 δίποντα, 4/4 βολές), Σταμολάμπρου 10 (4/6 δίποντα), Τόλφρι 13 (3/4 τρίποντα), Φουράκη 2, Σύρρα, Βαμβακά, Σπυριδοπούλου 9 (3/4 τρίποντα)

Νεσίμπε Αϊντίν (Ερμάν Οκερμάν): Κόατες 9, Έλντας 10, Νασισκάιτε 13, Τόμας 17, Ουγκιούλ 2, Κόκλαρ 1, Ντούμαν, Γιλντιζάν 3, Καιμάζ, Σνιτσίνα 13

Περισσότερα από Αναστάσης Κατσαβός
Περισσότερα σε Γυναίκες

Ολυμπιακός: Παθιασμένη καλημέρα

Ο Ολυμπιακός είπε καλημέρα με ένα βίντεο γεμάτο πάθος από το ματς με την Παρτιζάν. Ο Ολυμπ…