Κεντρική Basket League ΑΕΚ ΑΕΚ – Ολυμπιακός 74-80: Σλούκας ανατροπής έστειλε το ροζ φύλλο στο ΣΕΦ

ΑΕΚ – Ολυμπιακός 74-80: Σλούκας ανατροπής έστειλε το ροζ φύλλο στο ΣΕΦ

ΑΕΚ ΟΛΥ

Η ΑΕΚ υποδέχθηκε τον Ολυμπιακό στο ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής της Basket League, όπου η «Ένωση»αν και βρέθηκε μπροστά με +16, ηττήθηκε με 74-80 μέσα στην έδρα της. Πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων αναδείχθηκε ο Ρούτινς με 23 πόντους. Από την άλλη για τους «ερυθρόλευκους» ξεχώρισε ο Σλούκας επίσης με 23 πόντους.

Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα, ο Ολυμπιακός έχει ρεκόρ 11-1, ενώ η ΑΕΚ «πέφτει» στις 6 νίκες και 7 ήττες.

Κυρίαρχη για τρία δεκάλεπτα η ΑΕΚ – Αντέδρασε και νίκησε και τις απουσίες ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός αν και έβαλε τα πρώτα σουτ στο παιχνίδι, στη συνέχεια έπαιζε μουδιασμένα με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να πάρει το προβάδισμα. Συγκεκριμένα, η «Ένωση» βρέθηκε μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά με τον Φλιώνη που έκανε το 11-9. Το χρονόμετρο έγραφε 2.55′ για το τέλος της πρώτης περιόδου, ενώ στη συνέχεια ο Χάμερα διεύρυνε τη διαφορά με τρίποντο για το 14-9. Το τέλος  της περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 15-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕΚ επικράτησε εκ νέου των φιλοξενούμενων, Συγκεκριμένα, η «Βασίλισσα» προηγήθηκε με 28-22 και 31-27. Μάλιστα οι Πειραιώτες. μπλέχτηκαν στα δόκανα της άμυνας των παικτών του Σάββα Συμεωνίδη και δεν κατάφεραν να βάλουν άλλο καλάθι. Το ημίχρονο έληξε με σκορ 35-27.

Στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ο Ολυμπιακός κατάφερε να ισορροπήσει κάπως το παιχνίδι, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 16 πόντους. Έδειξε μεγάλη αντίδραση η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα αν και ήταν εμφανές ότι δεν ήταν σε καλή μέρα. Συγκεκριμένα, περίπου 3′ πριν το τέλος της περιόδου ο Ρούτινς έκανε το 52-36. Στη συνέχεια η ΑΕΚ προηγήθηκε και με 55-39. Οι παίκτες των Πειραιωτών από εκεί και πέρα «έτρεξαν» ένα επί μέρους 11-3 και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 58-50.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν την αντίδρασή τους και στο τέταρτο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 16-30, πήραν μαζί τους το ροζ φύλλο αγώνα. Συγκεκριμένα, ο Κώστας σλούκας και ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με μεγάλα τρίποντα έκριναν την έκβαση του αγώνα, με την ΑΕΚ να μην έχει την ποιότητα να αντιδράσει. Τελικό σκορ  στο κλειστό των Άνω Λιοσίων ήταν το 80-74 υπέρ του Ολυμπιακού.

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 35-37, 58-50, 74-80.

Τα στατιστικά του αγώνα:

ΑΕΚ (Συμεωνίδης): Κολόμ 11 (3/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Φλιώνης 9 (4/9 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ράουτινς 23 (1/1 δίποντο, 7/10 τρίποντα), Μαυροειδής 4, Χάμερ 16 (2/2 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6/10 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Πετρόπουλος, Φιλιππάκος, Γκρίφιν 6 (2/8 σουτ), Κουζέλογλου 5 (1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 8 (1/4 τρίποντα), Ντόρσεϊ (0/2 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3 λάθη), Λαρεντζάκης 13 (1/4 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Φαλ 4 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη), Ζαλ-Σαρλ 12 (4/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Έισι 3 (1), Λούντζης 2, Σλούκας 23 (4/6 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Μάρτιν 15 (7/7 δίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα)

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 13/25 δίποντα, 11/25 τρίποντα, 15/21 βολές, 30 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 8 επιθετικά), 20 ασίστ, 4 κλεψίματα, 15 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 19/29 δίποντα, 10/30 τρίποντα, 12/18 βολές, 33 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 10 επιθετικά), 20 ασίστ, 8 κλεψίματα, 10 λάθη

Περισσότερα από Αναστάσης Κατσαβός
Περισσότερα σε ΑΕΚ

Ολυμπιακός: Παθιασμένη καλημέρα

Ο Ολυμπιακός είπε καλημέρα με ένα βίντεο γεμάτο πάθος από το ματς με την Παρτιζάν. Ο Ολυμπ…