Κεντρική Διεθνή Eurocup Βίρτους Μπολόνια – Προμηθέας Πάτρας 91-72: Δεν τα κατάφερε στην Ιταλία

Βίρτους Μπολόνια – Προμηθέας Πάτρας 91-72: Δεν τα κατάφερε στην Ιταλία

Προμηθέας

Ο Προμηθέας Πάτρας δεν τα κατάφερε στην Ιταλία, καθώς ηττήθηκε από τη Βίρτους Μπολόνια με 91-72. Οι Πατρινοί ήταν ανταγωνιστικοί για περίπου 25 λεπτά, αλλά στη συνέχεια δεν άντεξαν και η ιταλική ομάδα πήρε το ροζ φύλλο αγώνα.

Η Βίρτους Μπολόνια μπήκε καλύτερα στο ματς, αλλά ο Προμηθέας γρήγορα αντέδρασε (6-6). Η ιταλική ομάδα ήταν καυτή έξω από τη γραμμή των 6,75μ. και κατάφερε να ανακτήσει το προβάδισμα της (14-7). Η ομάδα της Πάτρας δεν το έβαλε κάτω και κατάφερε να ξανά μπει στο ματς (18-16). Η άμυνα της, όμως, γι ακόμη μία φορά ήταν κάκιστη και δέχθηκε συνολικά 27 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο (27-23).

Ο Χαντ έκανε σπουδαίο παιχνίδι για τον Προμηθέα. Ο παίκτης της ομάδας της Πάτρας σημείωσε γρήγορα 10 πόντους και έκανε μεγάλη ζημιά στη Βίρτους Μπολόνια (35-35). Το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Οι Πατρινοί βελτίωσαν κατά πολύ την άμυνα τους και κατάφεραν να μπουν ξανά στη διεκδίκηση της νίκης (43-43).

Ο Προμηθέας συνέχισε την καλή εμφάνιση και με πρωταγωνιστή τον Γκραντ (5/5 δίποντα) προηγήθηκε με 51-48. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η Βίρτους Μπολόνια βρήκε λύσεις, έσφιξε την άμυνα της και κατάφερε να ανακτήσει το προβάδισμα της (60-53). Η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις και έφτασε τους 14 πόντους (70-56).

Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι. Ο Προμηθέας δεν άντεξε στο ρυθμό της Βίρτους και τελικά ηττήθηκε με 91-72.

Τα δεκάλεπτα: 27-23, 43-43, 70-56, 91-72
Βίρτους Μπολόνια (Σκαριόλο): Τεσιτόρι 5, Μπελινέλι 9(8ασ.), Πατζόλα 3, Αλιμπέγκοβιτς 14(7ριμπ.), Ρούζιερ 5(1), Ζαιτέ 9(8ριμπ.), Αλεξάντερ 8(2), Κερόν 3(1), Σαμπσόν 8, Ουίμς 18(2), Τεόντοσιτς 8(6ασ.)
Προμηθέας Πάτρας (Ζούρος): Ρέι 7(1), Σβαρτζ, Γκραντ 15, Γκάντι 4, Χαντ 14, Αγραβάνης 5, Γκίκας 8(1), Ρογκαβόπουλος 4(6ριμπ.), Μάιλς 6(2), Γιαννόπουλος 9(1), Μπαζίνας, Τανούλης