Κεντρική Β' Εθνική Β’ Εθνική: Παπάγος – ΝΕΟΛ 76-73

Β’ Εθνική: Παπάγος – ΝΕΟΛ 76-73

Παπάγος

Ο Παπάγος επικράτησε του ΝΕΟΛ με 76-73 και θα κλείσει το 2021 όντας στην πρώτη θέση της βαθμολογίας του 1ου ομίλου για τη Β’ Εθνική.

Ο Παύλος Μαράκης (19 πόντοι, 10 ριμπάουντ) και ο Ηλίας Σωφρονάς (16 πόντοι) ήταν οι κορυφαίοι του Παπάγου (8-2), ο οποίος είχε σταθερά το προβάδισμα μετά το 14’. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ακόμα και με 15 πόντους διαφορά στο 22’ (47-32). Στην αντίπερα όχθη, ο ΝΕΟΛ (5-5) είχε κορυφαίους τους Γιάννη Βαβάτσικο (16 πόντοι), Θανάση Χονδρογιάννη (12 πόντοι, 7 ασίστ), αλλά δεν απέφυγε την 3η σερί ήττα, με τον Άλκη Παππά να κάνει τη χειρότερη φετινή εμφάνισή του (1 πόντοι, 0/9 σουτ).

Το παιχνίδι ήταν απόλυτα ισορροπημένο για 14 λεπτά, όμως ο Παπάγος έκανε το καθοριστικό ξέσπασμα στα τέλη της 2ης περιόδου, με σερί 10-0,  όπου ξέφυγε με 34-26 στο 18’ και έκλεισε το 1ο ημίχρονο με προβάδισμα 14 πόντων (44-30). Από εκεί και πέρα, τα ηνία του αγώνα παρέμειναν στα ίδια χέρια και ο Παπάγος έκλεισε το 2021 στην κορυφή της βαθμολογίας.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 44-30, 63-53, 76-73
Παπάγος (Κουρής): Παπαζήσης, Τσούτσος 7 (1), Τρίχας 3 (1), Κόης 8 (2/8 σουτ, 6 ασίστ, 5 λάθη), Βούζας 7 (1), Καρούζος 9 (2/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Μαράκης 19 (5/5 βολές, 7/11 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Σολωμός 7, Σωφρονάς 16 (3/3 βολές, 2/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4 λάθη), Δελίδης.
ΝΕΟΛ (Τζουγανάτος): Παππάς 1 (0/9 σουτ), Αντωνάτος 13 (4/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Χονδρογιάννης 12 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Νιφόρας 7 (2/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Κασπίρης 11 (3/7 τρίποντα), Μαρούλης 9, Τρυφωνόπουλος 2, Βαβάτσικος 16 (5/5 βολές, 4/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Λαμπρόπουλος 2.

Περισσότερα σε Β' Εθνική

Νίκη Βόλου: Τέλος ο Γκουγκουτούδης (pic)

Χώρισαν οι δρόμοι Νίκης Βόλου και Παναγιώτη Γκουγκουτούδη Με νέο προπονητή θα πορευτεί τη …