Κεντρική NBA Σανς: 17 σερί νίκες και στην κορυφή του ΝΒΑ (vids)

Σανς: 17 σερί νίκες και στην κορυφή του ΝΒΑ (vids)

Σανς

Οι ψυχωμένοι Σανς πήραν σπουδαία νίκη κόντρα στους Γουόριορς με 104-96. Έδειξαν χαρακτήρα παρά τον τραυματισμό του Μπούκερ και με τη νίκη αυτή πάτησαν στην κορυφή του NBA. Στις 17 σερί νίκες το Φοίνιξ.

Με την επικράτηση αυτή οι Σανς έφθασαν τους Γουόριορς στην κορυφή της βαθμολογίας και οι δύο ομάδες έχουν ρεκορ 18 – 3. Έδειξαν χαρακτήρα οι «ήλιοι» έβαλαν τα μεγάλα σουτ (δύο τρίποντα μαχαιριές του Κράουντερ και ένα του Σάμετ) και τελικά πήγαν το ροζ φύλλο αγώνα.

Για τους πολεμιστές πρώτος σκόρερ ήταν ο Πουλ με 28 πόντους, ενώ ο Κάρι μέτρησε 12 πόντους και ήταν άστοχος με 3/14 τρίποντα και 4/21 σουτ. Ο Πόρτερ είχε 16 πόντους, ενώ ο Γκριν πρόσθεσε 8 πόντους με 11 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Από την άλλη πλευρά, 24 με 11 ριμπαουντ είχε ο Έιτον, 15 με 11 ασίστ ο Πολ, ενώ ο Μπούκερ που τραυματίστηκε και έπαιξε μόλις 15 λεπτά, μέτρησε 10 πόντους με 2 ριμπάουντ και 4/9 σουτ. Ο Κράουντερ έβαλε μεγάλα τρίποντα στα τελευταία λεπτά και τελείωσε με 14 πόντους.

Περισσότερα από Ελένη Ανδρικοπούλου

Euroleague: Ο Γιάννης Φούφης στη λίστα για τα play off

Με έναν Έλληνα διαιτητή η λίστα για τα play off της Euroleague. Ο Γιάννης Φούφης είναι ο μ…