Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ρεάλ – Μακάμπι 72-70: Ανατροπή με «γαλλικό κλειδι»

Ρεάλ – Μακάμπι 72-70: Ανατροπή με «γαλλικό κλειδι»

Ρεάλ

Η Ρεάλ Μαδρίτης είχε Ερτέλ… πρωτιάς. Η «Βασίλισσα» της Ευρώπης με την καταπληκτική απόδοση του Γάλλου, κατάφερε να πάρει μια μεγάλη νίκη. Η Μακάμπι, αν και απέδωσε ωραίο μπάσκετ και κυριάρχησε για δυο δεκάλεπτα στο τέλος δεν κατάφερε να κόψει το νήμα. Από τους Ισραηλινούς, ξεχώρισε ο Γουίλμπεκιν με 14 πόντους, ενώ από 10 σημείωσαν οι Έβανς και Ζίζιτς.

Η εξέλιξη του αγώνα

Από την αρχή του αγώνα ήταν ένα πολύ ανταγωνιστικό ματς. Οι δυο ομάδες ήταν συνέχεια κοντά στο σκορ. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα, το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώσει με σκορ 20-18. Ωστόσο στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Μακάμπι κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ. Έτσι το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 20-17 υπέρ της ομάδας του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Η Μακάμπι βρέθηκε στο +9 (59-50) στο τέλος της τρίτης περιόδου. Η Ρεάλ ωστόσο ήταν αυτή που είπε την τελευταία λέξη στο ματς κερδίζοντας με 72-70 για την 13η αγωνιστική της Euroleague.

Η Ρεάλ έκανε ένα τρομερό τέταρτο δεκάλεπτο, τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 22-11. Ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση και κατάφερε να φτάσει σε μια σπουδαία νίκη εν όψει της συνέχειας.

Ήρωες της βραδιάς αναδείχθηκαν οι Ερτέλ και Γιαμπουσέλε οι οποίοι με τους πόντους τους, έδωσαν το δίππντο στους Μαδριλένους. Αμφότεροι σημείωσαν από 15 πόντους

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 37-38, 50-59, 72-70.

Τα στατιστικά του αγώνα:

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Γουίλιαμς – Γκος 4, Κοζέρ 4, Ερτέλ 15 (4/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Αμπάλδε, Χάνγκα 7 (1), Πουαριέ 11 (4/4 δίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Ταβάρες 9 (4/5 δίποντα, 1/3 βολές, 8 ριμπάουντ), Γιουλ 2 (1/6 σουτ), Γιαμπουσέλε 15 (7/10 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ), Τέιλορ 2.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Σφαιρόπουλος): Γουίλμπεκιν 14 (1/6 τρίποντα, 5 ασίστ, 4 λάθη), Έβανς 10 (5/8 δίποντα), Καλέιρο 2, Γουίλιαμς 8 (1), Τέιλορ 4, Ρέινολντς 8 (4/8 δίποντα), Σόρκιν 2, Ντιμπαρτολομέο 4 (1/5 τρίποντα), Μπλέιζερ 6 (2), Νάναλι 2, Ζίζιτς 10 (5/6 δίποντα).

Ομαδικά στατιστικά – Ρεάλ Μαδρίτης: 26/47 δίποντα, 4/19 τρίποντα, 8/12 βολές, 31 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 9 επιθετικά), 12 ασίστ, 5 κλεψίματα, 13 λάθη, 4 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Μακάμπι Τελ Αβίβ: 23/42 δίποντα, 5/16 τρίποντα, 9/10 βολές, 27 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 5 επιθετικά), 12 ασίστ, 7 κλεψίματα, 15 λάθη, 4 μπλοκ.

Περισσότερα από Αναστάσης Κατσαβός

Μονακό – Φενέρμπαχτσε 93-88 (vid)

Το γύρισε και ισοφάρισε η Μονακό Η Μονακό επικράτησε της Φενέρ με σκορ 93-88 και ισοφάρισε…