Κεντρική Basket League Αγώνες Προμηθέας – Λαύριο 79-71: Νίκη με μεγάλη ανατροπή

Προμηθέας – Λαύριο 79-71: Νίκη με μεγάλη ανατροπή

Προμηθέας

Ο Προμηθέας αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με διψήφιες διαφορές, κατάφερε να πάρει τη νίκη στο παιχνίδι με το Λαύριο (79-71). Η ομάδα του Ηλία Ζούρου ήταν πίσω στο σκορ για τρία δεκάλεπτα, αλλά με τον φοβερό Δημήτρη Αγραβάνη έκανε την ανατροπή και πήρε τη νίκη.

Το Λαύριο ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση και πήρε ένα μικρό προβάδισμα στα πρώτα λεπτά (4-9). Ο Προμηθέας προσπάθησε να πλησιάσει στο σκορ, αλλά οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστή τον Βασίλη Μουράτο διατήρησαν τα ηνία του σκορ (10-15). Η ομάδα του Σερέλη συνέχισε να βομβαρδίζει με τρίποντα και με συνεχόμενα εύστοχα σουτ έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (10-21). Το μόνο, που κατάφερε η ομάδα της Πάτρας, ήταν να μειώσει στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου σε 23-16.

Tζέρι Σμιθ πήρε το όπλο του στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και σημείωσε γρήγορα έξι συνεχόμενους πόντους (20-29). Ο Προμηθέας προσπαθούσε να βγάλει αντίδραση, αλλά το Λαύριο είχε τις λύσεις και δεν δυσκολευόταν να κρατήσει το προβάδισμα του (25-37), ενώ εκτόξευσε τη διαφορά και στους 16 πόντους (25-41). Η ομάδα της Πάτρας δεν τα παράτησε. Με εξαιρετική άμυνα στο φινάλε του ημιχρόνου, έτρεξε σερί 12-2 και μπήκε ξανά στη διεκδίκηση του ματς (37-43).

Ο Βασίλης Μουράτος έκανε όργια για το Λαύριο, αλλά απέναντι του ήταν ο επίσης εξαιρετικός Κέντρικ Ρέι με αποτέλεσμα καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει (45-48). Σε εξαιρετική κατάσταση ήταν και ο Δημήτρης Αγραβάνης, ο οποίος έφτασε τους 20 πόντους και έβαλε τον Προμηθέα σε απόσταση αναπνοής (51-52).

Ο Δημήτρης Αγραβάνης συνέχισε τα όργια και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ο Έλληνας φόργουορντ ήταν πραγματικά ασταμάτητος και έφερε μόνος του τούμπα την αναμέτρηση (59-55). Το Λαύριο προσπαθούσε να ανακτήσει το χαμένο προβάδισμα του, αλλά οι γηπεδούχοι άντεχαν στην πίεση (65-60). Η ομάδα του Ηλία Ζούρου έδειξε χαρακτήρα, κράτησε το προβάδισμα και πήρε μία σημαντική νίκη (79-71).

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 37-43, 51-52, 79-71
Προμηθέας (Ζούρος): Ρέι 23(3), Σβαρτζ, Γκραντ 7(8ριμπ.), Γκάντι 3(1), Μάιλς 2, Χαντ 5(10ριμπ.), Αγραβάνης 24(10ριμπ.), Γκίκας 5(1), Ρογκαβόπουλος 4, Γιαννόπουλος 6(2), Μπαζίνας, Τανούλης
Λαύριο (Σερέλης): Κάρτερ 10(1), Μουράτος 20(2), Κακλαμανάκης 5(7ριμπ.), Περσίδης 6(2), Γερομιχαλός 13(2), Νικολαΐδης 5(1), Σμιθ 8, Αμινού 2, Πιλάβιος, Ουίλιαμς , Φιλοξενίδης, Βουλγαρόπουλος 2

Λαύριο – Μαρούσι 76-90

Με ηγέτη τον Χιλ το Μαρούσι επικράτησε του Λαυρίου και έκανε το «βήμα» για τα play off της…