Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 65-84: «Ερυθρόλευκη» ευρωπαϊκή κυριαρχία με Ντόρσεϊ και Μακκίσικ

Παναθηναϊκός Ολυμπιακός

Άλλο ένα ντέρμπι πέρασε στην ιστορία, καθώς ο Παναθηναϊκός υποδέχθηκε τον Ολυμπιακό στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας. Οι Πειραιώτες φόρεσαν το καλό τους ευρωπαϊκό κοστούμι και κατάφεραν να επικρατήσουν με σκορ 85-64.

Με το αποτέλεσμα αυτό ο Παναθηναϊκός έχει πλέον όχι και τόσο τιμητικό ρεκόρ 4-13. Από την άλλη ο  Ολυμπιακός  κάνοντας έναν σούπερ πρώτο γύρο, πλέον έχει ρεκόρ 12-5.

Κυρίαρχος ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να κυριαρχεί στο πρώτο ημίχρονο. Ο Παναθηναϊκός μπήκε κάπως πιο μουδιασμένα στο ματς, με την έλλειψη του Σαντ Ρος στην άμυνα να γίνεται εμφανής. Έτσι, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με τον Ντόρσεϊ να είναι «on fire». Ο ομογενής γκαρντ έβαλε μπροστά τον ολυμπιακό με 6-0 μέσα στο ΟΑΚΑ, με την ομάδα του Μπαρτζώκα να κάνει ονειρικό ξεκίνημα.

Οι «ερυθρόλευκοι» παίζοντας καλή άμυνα κατάφεραν να κρατήσουν τους «πράσινους» σε απόσταση ασφαλείας. Έτσι, το πρώτο δεκάλεπτο, βρήκε τους Πειραιώτες να προηγούνται με 25-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να παίξει πιο σκληρά. Γενικότερα ήταν ένα κλειστό ματς, με τους φιλοξενούμενους να είναι πιο ψύχραιμοι στην τελική προσπάθεια, κυρίως στο δίποντο. Ωστόσο  Ολυμπιακός συνέχισε να παίζει καλή άμυνα, με αποτέλεσμα να ξεφύγει με διψήφιες διαφορές.

Με τη ροή του αγώνα να μην αλλάζει ο Ολυμπιακός κατάφερε να προηγείται στο ημίχρονο με 32-45.

Ο Παναθηναϊκός «χάθηκε» στο τέλος και ο Ολυμπιακός πήρε μεγάλη νίκη

Ο Παναθηναϊκός μπήκε «αγριεμένος» στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι «πράσινοι» ταΐζοντας τον Παπαγιάννη κατάφεραν να πάρου ευρύ προβάδισμα στο επιμέρους σκορ. Έτσι, έφτασαν το παιχνίδι στο 44-49. Ωστόσο δεν κατάφεραν ποτέ να κάνουν την ανατροπή, καθώς η ομάδα του Μπαρτζώκα έβρισκε συνέχεια τις λύσεις. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 51-54, με τους γηπεδούχους να «τρέχουν» επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 19-9.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός πήρε και πάλι τα ηνία του αγώνα. Με όπλο τα εύστοχα τρίποντα και την καλή άμυνα κατάφεραν να χτίσουν διψήφια διαφορά προς στο τέλος του αγώνα. Από την άλλη ο Παναθηναϊκός έβλεπε τον «αιώνιο» να ξεμακραίνει, αλλά είχε ξεμείνει από καλές ιδέες και λύσεις.

Αυτή τη φορά οι φιλοξενούμενοι στο τέλος, τα είχαν κάνει σχεδόν όλα καλά. Η αστοχία του ΠΑΟ στο τρίποντο έπαιξε μεγάλο ρόλο στη ροή του αγώνα. Οι παίκτες του Πρίφτη, σούταραν σχεδόν με 25% από την περιφέρεια. Από την άλλη, οι αντίστοιχοι του Μπαρτζώκα σημείωσαν κοντά στο 35%.

Μπορείτε να δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 32-45, 51-54, 84-65

Τα στατιστικά στοιχεία του αγώνα:

Παναθηναϊκός (Πρίφτης): Πέρι 2 (1/2 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ σε 6:28), Μέικον 7 (2/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Παπαγιάννης 14 (7/9 δίποντα, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 μπλοκ), Μποχωρίδης 6 (2), Παπαπέτρου 9 (4/6 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 λάθη), Κασελάκης 3 (0/3 σουτ, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Γουάιτ 7 (3/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Νέντοβιτς 17 (3/6 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 2/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 6 λάθη), Έβανς

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (1/3 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντόρσεϊ 18 (2/5 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λαρεντζάκης 2 (0/7 τρίποντα), Φαλ 4 (1/4 δίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ), Σλούκας 16 (4/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μάρτιν 7 (3/5 δίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 14 (2/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πρίντεζης, Παπανικολάου 3 (1), ΜακΚίσικ 18 (3/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/4 βολές)

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 20/35 δίποντα, 6/27 τρίποντα, 7/10 βολές, 38 ριμπάουντ (32 αμυντικά – 6 επιθετικά), 17 ασίστ, 4 κλεψίματα, 6 μπλοκ, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 17/37 δίποντα, 13/37 τρίποντα, 11/12 βολές, 39 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 11 επιθετικά), 17 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 8 λάθη

Περισσότερα από Αναστάσης Κατσαβός

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 77-69 (vid)

Η Μπαρτσελόνα το 1-1, ο Ολυμπιακός το πάνω χέρι. Ήταν πολύ καλό για να είναι αληθινό. Ο Ολ…