Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Παναθηναϊκός – Μπαρτσελόνα 82-85: Κρίμα και άδικο

Παναθηναϊκός – Μπαρτσελόνα 82-85: Κρίμα και άδικο

Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός ήταν καταιγιστικός στο πρώτος μέρος, ειδικά από το 7ο λεπτό και μετά. Στο δεύτερο μέρος μίλησε η εμπειρία, Μπαρτσελόνα έφτασε στην ανατροπή και εν τέλει πήρε τη νίκη με 85-82. Στο 4-12 πλέον οι «πράσινοι» που έφτασαν ένα βήμα από τη νίκη της αγωνιστικής, ενώ οι Καταλανοί παρέμειναν στην κορυφή της βαθμολογίας με ρεκόρ 14-2.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές, ο Νίκολα Μίροτιτς με 20 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Λαπροβίτολα σταμάτησε στους 18. Από την πλευρά του Παναθηναϊκού ο Νέντοβιτς ήταν ο κορυφαίος με 18 πόντους, ενώ ο Παπαπέτρου έκανε σπουδαίο ματς με 16 πόντους.

Το παιχνίδι έτσι κι αλλιώς περιμέναμε ότι θα ήταν δύσκολο εξ’ αρχής. Η Μπαρτσελόνα έδειξε τα δόντια της από την πρώτη κιόλας στιγμή που πάτησε στο παρκέ ξεκινώντας με 4/4 σουτ. 2/2 δίποντα και 2/2 τρίποντα. Απολογισμός; 10-2 πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο τρίλεπτο του αγώνα.

Το γρήγορο τάιμ άουτ που ζήτησε ο Πρίφτης, φαίνεται άλλαξε την ψυχολογία των παικτών του Παναθηναϊκού και το 10-2 μετατράπηκε άμεσα σε 14-10 υπέρ των Καταλανων.

Η Μπαρτσελόνα κρατούσε σθεναρή αντίσταση μέχρι και το 7ο λεπτό του αγώνα. Εκεί είναι και σημείο κλειδί της «επιστροφής» του Παναθηναϊκού. Ο Παπαγιάννης πήρε στις πλάτες του την ομάδα και με γρήγορους 7 πόντους μετέτρεψε το 18-10 σε 26-19 ένα λεπτό πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Η άμυνα από τη μία και οι Έβανς-Νέντοβιτς από την άλλη έστειλαν το «τριφύλλι» στο τέλος της πρώτης περιόδου στο 26-26.

Στη δεύτερη περίοδο, η άμυνα του Παναθηναϊκού, αυτό που λέμε, «έσπαγε κόκκαλα». Οι «μπλαουγκράνα» εγκλωβίστηκαν στην άμυνα ζώνης του Δημήτρη Πρίφτη και των παικτών του και δεν μπορούσαν σε καμία περίπτωση να φέρουν κάποια αντίσταση.

Ξέφυγε ο Παναθηναϊκός – Αντέδρασε και νίκησε η Μπαρτσελόνα

Αποτέλεσμα αυτού ήταν να μην μπορούν να έχουν απαντήσεις στους πόντους των «πρασίνων». Η διαφορά άρχισε να ξεφεύγει από τα μισά της δεύτερης περιόδου και μετά (39-33) για τον Παναθηναϊκό, ενώ περίπου ενάμισι λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου έφτασε και σε διψήφιο αριθμό (+12, 49-37). Μίροτιτς και Γιοκουμπάιτις απλά διαμόρφωσαν το 49-41 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, άρχισε να μιλάει η εμπειρία και η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων. Ο Παναθηναϊκός μπορεί να επέστρεψε για λίγο στον διψήφιο αριθμό πόντων (+10, 52-42), στο 22ο λεπτό, όμως κάπου εκεί οι μηχανές της ομάδας του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πήραν μπρος.

Το 52-42 έγινε πολύ γρήγορα 55-54 στο 25′ για τους Καταλανούς, οι οποίοι είχαν σε εξαιρετική φόρμα τον Λαπροβίτολα. Μέχρι εκείνο το σημείο είχε καταφέρει να σημειώσει 18 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να κρατήσει επαφή με το σκορ μέχρι και το τέλος του τριανταλέπτου, όπου κατάφερε να κάνει το 66-60 (+6 για την Μπαρτσελόνα) σε 68-64 στο 30′.

Οι «πράσινοι» για πολλή ώρα στην τέταρτη περίοδο ήταν κολλημένοι στους 68 πόντους, με τον Παπαπέτρου να τον ξεκολλάει στο 38ο για το 70-76.

Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι στο τέλος. Ο Νέντοβιτς μείωσε στον πόντο 83-82, οι βολές του Κούριτς όμως και το άστοχο τρίποντο του Νέντοβιτς στην εκπνοή του χρόνου διαμόρφωσαν το τελικό 85-82.

Μπορείτε να δείτε αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα πατώντας ΕΔΩ

Τα δεκάλεπτα: 26-26, 49-41, 64-68, 82-85.

Τα στατιστικά του αγώνα:

Παναθηναϊκός (Πρίφτης): Πέρι 3 (1/4 σουτ), Μέικον 4 (1/8 σουτ, 2/3 βολές), Παπαγιάννης 11 (5/7 δίποντα, 1/1 βολή, 8 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 16 (5/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κασελάκης, Γουάιτ 9 (7 ριμπάουντ), Νέντοβιτς 18 (2/4 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ασίστ), Έβανς 8 (4/4 δίποντα), Μαντζούκας, Σαντ Ρος 13 (4/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα).

Μπαρτσελόνα (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 12 (5/10 δίποντα, 2/2 βολές), Έξουμ 4 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σανλι 5 (1/10 σουτ, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Σμιτς 8 (2/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Οριόλα, Λαπροβίτολα 18 (2/2 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ασίστ), Κούριτς 9 (1), Γιοκουμπάιτις 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 λάθη), Μίροτιτς 20 (5/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 7/8 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Καϊσέδο.

Ομαδικά στατιστικά – Παναθηναϊκός: 22/40 δίποντα, 6/25 τρίποντα, 20/25 βολές, 31 ριμπάουντ (20 αμυντικά + 11 επιθετικά), 11 ασίστ, 5 κλεψίματα, 9 λάθη, 1 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Μπαρτσελόνα: 21/40 δίποντα, 9/26 τρίποντα, 16/18 βολές, 38 ριμπάουντ (23 αμυντικά + 15 επιθετικά), 21 ασίστ, 5 κλεψίματα, 14 λάθη, 3 μπλοκ.

Περισσότερα από Σταύρος Ιωακείμ

Παναθηναϊκός: Νίκη για να παραμείνει στην τετράδα

Νίκη στην Μπολόνια θέλει ο Παναθηναϊκός. Την 21η νίκη του θέλει απόψε (29/03, 21:30) ο Παν…