Κεντρική Ελλάδα Κύπελλο Παναθηναϊκός – Λαύριο 93-69: Χαλαρός και ωραίος στους «4» του Κυπέλλου

Παναθηναϊκός – Λαύριο 93-69: Χαλαρός και ωραίος στους «4» του Κυπέλλου

Παναθηναϊκός

Έχοντας σε εξαιρετική μέρα τους Νέντοβιτς και Παπαγιάννη, ο Παναθηναϊκός, πέρασε στο Final Four  του Κυπέλλου Ελλάδας. Οι «πράσινοι» σε αυτό το παιχνίδι καθοδηγήθηκαν στον πάγκο από το Βασίλη Σίμτσακ, καθώς ο προπονητής της ομάδας, Δημήτρης Πρίφτης, απουσίασε εκτάκτως.

Από την άλλη, για το Λαύριο δεν αγωνίσηκε ο Τάισον Κάρτερ, που αποχαιρέτισε την ομάδα, καθώς πήρε μεταγραφή για τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης. Ο Αμερικανός άσος, πλέον θα αγωνίζεται στην Ευρωλίγκα, με τη φανέλα της ομάδας του Τσάβι Πασκουάλ.

Κυρίαρχος από την αρχή ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός μπήκε «φουριόζος» και με σκοπό να επικρατήσει με σημαντικές διαφορές από την αρχή. Ωστόσο, το Λαύριο κατάφερνε να αντιδρά κάθε φορά που η διαφορά πήγαινε στους 5 πόντους. Οι «πράσινοι» έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 24-19.

Ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο δεκάλεπτο συνέχισε να κυριαρχεί. Η ροή του αγώνα δεν είχε ουσιαστικές αλλαγές. Οι παίκτες του Σίμτσακ, περιόρισαν και πάλι τους αντίστοιχους του Σερέλη στους 19 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο. Έτσι, οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 53-38.

Προσπάθησε αλλά δεν άντεξε το Λαύριο

Στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου προσπάθησε να αντιδράσει. Έτσι, με ένα σερί 6-0, ο Αμίνου έφτσασε το σκορ στο  63-53. Μάλιστα, το τρίτο δεκάλεπτο είχε επιμέρους σκορ 18-18. Ο Παναθηναϊκός λίγο πριν την τελική ευθεία προηγούνταν με 71-56.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος να τελειώσει την υπόθεση νίκη στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο. Έτσι, σημείωσε ένα σερί 14-7, κάνοντας το 85-63 και  δείχνοντας ακόμα μια φορά ποιος είναι το «αφεντικό» της αναμέτρησης.

Οι «πράσινοι» πάνε στους «4» του Κυπέλλου Ελλάδας, καθώς το τελικό σκορ της αναμέτρησης ήταν το 93-69.

Από τους γηπέδούχους ξεχώρισε ο Νέντοβιτς με 15 πόντους, ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Κακλαμανάκης με 13.

Μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του αγώνα πατώντας ΕΔΩ.

Ταστατιστικά στοιχεία του αγώνα:

Παναθηναϊκός (Σίμτσακ): Πέρι 10 (2 τρίποντα, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μέικον 5 (4 ασίστ), Παπαγιάννης 10 (4/7 δίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μποχωρίδης 12 (4/4 τρίποντα), Καββαδάς 8, Παπαπέτρου 10 (1/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Κασελάκης 6 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γουάιτ 9 (1), Αβδάλας 2, Νέντοβιτς 15 (5/8 τρίποντα), Μαντζούκας 6 (1).
Λαύριο (Σερέλης): Νικολαΐδης 4 (0/3 τρίποντ, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σμιθ 9, Μουράτος 11 (1 τρίποντο, 9 ασίστ), Αμίνου 3 (1), Γουίλιαμς 9 (3/6 τρίποντα), Φιλοξενίδης, Κακλαμανάκης 14 (6/10 δίποντα, 2/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Περσίδης 4, Σπρίντζιος, Φέργκιουσον 6 (1), Γερομιχαλός 5 (1), Βουλγαρόπουλος 4.
Περισσότερα από Αναστάσης Κατσαβός
Περισσότερα σε Κύπελλο

Αντίδραση και ισοφάριση ψάχνει ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός στο 2ο ματς με τη Μακάμπι θέλει μόνο νίκη. Να διορθώσει ότι χάλασε στο 1ο π…