Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ούνικς Καζάν – Ζαλγκίρις Κάουνας 66-53: Ασταμάτητη η Ούνικς

Ούνικς Καζάν – Ζαλγκίρις Κάουνας 66-53: Ασταμάτητη η Ούνικς

mantas kalnietis zalgiris kaunas eb21 scaled

Ακόμη μία νίκη πανηγύρισε η Ούνικς Καζάν στη φετινή Ευρωλίγκα, καθώς επικράτησε τη Ζαλγκίρις Κάουνας με 66-53. Οι Ρώσοι δυσκολεύτηκαν για τρία δεκάλεπτα, αλλά στο τελευταίο κατάφεραν να πάρουν τα ηνία στο σκορ και το ροζ φύλλο αγώνα.

Η Ούνικς Καζάν ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση και προηγήθηκε με 6-2. Η αντίδραση της Ζαλγκίρις Κάουνας ήταν άμεση και με ένα μικρό σερί 7-0 έφερε τούμπα τον αγώνα (6-9). Οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο στο πρώτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να σημειωθούν μόλις 25 πόντοι (13-12).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά δίχως κάποια να καταφέρει να ξεφύγει (17-16). Οι άμυνες ήταν και στη δεύτερη περίοδο πρωταγωνίστριες. Οι παίκτες δυσκολευόντουσαν να βρουν τον δρόμο προς το καλάθι, με το σκοράρισμα να μένει σε χαμηλά επίπεδα (26-23).

Ο Χεζόνια έδινε πολύτιμες λύσεις στην ομάδα του και κατάφερε να γίνει ο πρώτος διψήφιος παίκτης στον αγώνα (35-32). Ο Κροάτης έδωσε την Ούνικς προβάδισμα 7 πόντων, αλλά στο φινάλε της τρίτης περιόδου δεν πρόσεξαν και με 7-0 σερί από τη Ζαλγκίρις το δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο (42-42).

Η ρωσική ομάδα απάντησε. Στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου έτρεξε ένα εκπληκτικό σερί 10-0 και προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (52-42). Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και η Ουνικς πήρε τη νίκη με 66-53.

Τα δεκάλεπτα: 13-12, 26-23, 42-42, 66-53

Μπαρτζώκας: «Να προσεγγίσουμε και τα επόμενα ματς σαν να είμαστε στο 0-0»

Στον τρόπο που θα πρέπει να προσεγγίσει ο Ολυμπιακός τα επόμενα παιχνίδια στάθηκε ο Γιώργο…