Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ούνικς – Εφές 75-67: Υπερσιβηρικός η ομάδα του Περάσοβιτς [vid]

Ούνικς – Εφές 75-67: Υπερσιβηρικός η ομάδα του Περάσοβιτς [vid]

Ούνικς

Η Ούνικς υποδέχθηκε στο Καζάν στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Euroleague. Η ρωσική ομάδα κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Τούρκων, νικώντας με 75-67.

Με το αποτέλεσμα αυτό, η ομάδα του Περάσοβιτς έφτασε τις 11 νίκες, έχοντας παράλληλα και 7 ήττες. από την άλλη η Εφές, «έπεσε» στο 9-9.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν, πριν την έναρξη του αγώνα στερήθηκε τον υπηρεσιών του Βασίλιε Μίσιτς. Ο Σέρβος σταρ, τραυματίστηκε στην πρόθερμανση στον αστράγαλο και δεν κατάφερε να παίξει. Αυτό επηρέασε τους συμπαίκτες του και πνευματικά και αγωνιστικά.

Τρομερό ξεκίνημα η Ούνικς – Ισορρόπησε η Εφές

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα οι οικοδεσπότες ξεκίνησαν φουριόζοι και με πρόθεση να εκμεταλλευτούν την έδρα τους. Έτσι, σημείωσαν 17 αναπάντητους πόντους έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Χεζόνια.

Από την άλλη η τουρκική ομάδα αντέδρασε και κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι. Έτσι, έτρεξε κι εκείνη το δικό της σερί. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το σκορ από 20-9 να φτάσει στο 24-17, το οποίο έμελε να είναι και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Η δεύτερη περίοδος κύλησε με τους Τούρκους να ελέγχουν τον ρυθμό του αγώνα. Συγκεκριμένα, με τρίποντα του Λάρκιν έγινε το 28-24 και το 31-27. Ωστόσο παρά την βελτίωσή τους, οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να περάσουν μπροστά. Έτσι το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 42-38.

Η κυρίαρχη Ούνικς στο δεύτερο ημίχρονο πήρε τη μεγάλη νίκη

Το τρίτο δεκάλεπτο χαρακτηρίστηκε από την κυριαρχία των γηπεδούχων. Συγκεκριμένα, ομάδα του Περάσοβιτς, βγήκε στο παρκέ αποφασισμένη να διαφυλάξει τα κεκτημένα. Έτσι, ο Κάνααν με τρίποντο, μετέτρεψε το 42-40 σε 50-42, με τους Ρώσους να δίνουν τον τόνο της αναμέτρησης.

Η Εφές από την άλλη κατάφερνε να μη χάνει εντελώς την επαφή του σκορ. Με τρίποντο του Λάρκιν έφτασε το παιχνίδι στους -3, με το σκορ να γίνεται 52-49. Ωστόσο η Ούνικς έιχε και πάλι τις λύσεις και με τους Χεζόνια και Μπράντλεϊ έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο όντας μπροστά με 57-49.

Η Ούνικς μετέτρεψε την τελική ευθεία σχεδόν σε τυπική διαδικασία. Συγκεκριμένα, η ρωσική ομάδα, έχοντας πλήρως τον έλεγχο του αγώνα, έφτασε να προηγείται και με 10 πόντους. Με 35′ αγώνα να έχουν διεξαχθεί, το σκορ στο φωτεινό ταμπλό του Καζάν έγραφε 67-57.

Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα δεν άλλαξε σημαντικά. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν κάποια αντίδραση, ωστόσο ήταν πλέον αργά για να αλλάξουν τον ρου της αναμέτρησης. Τελικό σκορ στο Καζάν ήταν το 75-67.

Μπορείτε να δείτε αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα πατώντας ΕΔΩ.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 42-38, 57-49, 75-67.

Τα στατιστικά του αγώνα:

Ούνικς Καζάν (Περάσοβιτς): Σπίσου 9 (1), Μπράουν Τζ. 20 (8/12 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 4/5 βολές, 5 κλεψίματα), Κάναν 9 (3/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπράουν λ. 7 (1/4 τρίποντα, 6 ασίστ), Μπράντλεϊ 6 (0/3 τρίποντα), Χεζόνια 9 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 4 λάθη), Κλιμένκο, Ουζίνσκι 3 (1), Μέιγιο (0/4 σουτ), Βοροντσέβιτς 12 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ).

Αναντολού Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 17 (2/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπομπουά 5 (2/8 σουτ, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σίνγκλετον 11 (0/3 τρίποντα), Μπράιαντ 6 (1), Γκαζί, Μόερμαν 5, Πλάις (0/2 δίποντα), Άντερσον 8 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πετρούσεβ, Ντάνστον 15 (7/9 δίποντα, 1/3 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 μπλοκ).

Ομαδικά στατιστικά – Ούνικς Καζάν: 20/38 δίποντα, 9/30 τρίποντα, 8/9 βολές, 28 ριμπάουντ (21 αμυντικά + 7 επιθετικά), 17 ασίστ, 8 κλεψίματα, 8 λάθη, 3 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Αναντολού Εφές: 19/38 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 11/15 βολές, 36 ριμπάουντ (27 αμυντικά + 9 επιθετικά), 17 ασίστ, 3 κλεψίματα, 15 λάθη, 5 μπλοκ.