Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ολυμπιακός – Βιλερμπάν 89-54: Ντόρσεϊ, «ξύλο» και ομαδικότητά έφεραν το 9/9 [vid]

Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε τη Βιλερμπάν στα πλαίσια της 16ης αγωνιστικής της Euroleague. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα κατάφεραν να πάρουν ακόμα μια νίκη με σκορ 89-54. Έτσι, πριν το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό έφτασαν στο 11-5. Ακόμα, διατήρησαν απόρθητο φρούριο το ΣΕΦ, καθώς έχουν 9 νίκες σε ισάριθμες ευρωπαϊκές αναμετρήσεις. Από την άλλη, γαλλική ομάδα, βρίσκεται στο 7-9.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας ξεκίνησε το παιχνίδι με τη συνηθισμένη πεντάδα. Αυτή αποτελούνταν από τους Γουόκαπ, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Βεζένκοβ και Φαλ. Από την άλλη, ο Πάρκερ επέλεξε τους Κρις Τζόουνς, Νάιτ, Οσετκόφσκι, Χάουαρντ και Γιουσούφα Φαλ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυναμικά το παιχνίδι, πατώντας κυρίως πάνω στην αστοχία των γηπεδούχων. Αρχικά έκαναν ένα σερί 4-0. Ωστόσο ο Ολυμπιακός, σκλήρυνε την άμυνά του και μπόρεσε να αντιδράσει. Γρήγορα γύρισε το σκορ υπέρ του με 5-4 με τους Βεζένκοφ και Παπανικολάου να ευστοχούν σε δίποντο και τρίποντο αντίστοιχα.

Στη συνέχεια η Βιλερμπάν σκόραρε μόνο με βολές και οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν ένα σερί 6-0 για το 12-6. Η γαλλική ομάδα έπαιζε σκληρά και πήγαινε το παιχνίδι στις επαφές. Όμως οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα απάντησαν με ταχύτητα και σωστές αποφάσεις επιθετικά. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 20-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός πίεσε κι άλλο τη Βιλερμπάν. Ναι μεν οι οικοδεσπότες δεν έπαιρναν πάντα καλές αποφάσεις, ωστόσο όταν βρήκαν ρυθμό έκαναν ένα καλό σερί 7-0. Ο Κώστας Αντετοκούνμπο, έδωσε ενέργεια στους Γάλλους, ωστόσο επιθετικά δεν είχαν καλές επιλογές. Έτσι ο Ολυμπιακός κράτησε την ψυχραιμία του και κέρδισε ακόμα ένα δεκάλεπτο. Πριν οι δυο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, οι γηπεδούχοι προηγούνταν με 39-21.

Στο πρώτο ημίχρονο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο Τάιλερ Ντόρσεϊ .Μάλιστα ο ομογενής γκαρντ είχε 10 πόντους χωρίς τρίποντο καθώς είχε 0/3. Ωστόσο σημείωσε 2/3 δίποντα και 6/6 βολές. Από την άλλη για τη Βιλερμπάν ξεχώριζε ο Νάιτ με 6 πόντους.

Το παιχνίδι επαφών που έκαναν οι Γάλλοι, είχε ως αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να σουτάρει στο τρίποντο με 3/15. Ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» φέρθηκαν έξυπνα, καθώς με σωστές αποστάσεις έβγαιναν από τα μαρκαρίσματα, σημειώνονταν μακρινά δίποντα και πόντους κάτω από το καλάθι. Από την άλλη, οι Πειραιώτες, με την άμυνά τους οδήγησαν τη Βιλερμπάν σε τρομερή αστοχία. Οι παίκτες του Πάρκερ έκλεισαν το ημίχρονο με 8/24 δίποντα και και μόλις 1/4 τρίποντα.

Το δεύτερο ημίχρονο: Κυρίαρχος ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός έκανε ακόμα ένα εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο. Χωρίς να αφήσει περιθώρια στη Βιλερμπάν, βρήκε ρυθμό και προηγήθηκε με 52-27. Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ έβαλε δυο μεγάλα τρίποντα και η παρέα του Κώστα Αντετοκούνμπο κοιτούσε σαστισμένη.

Καταλυτική ήταν η συμβολή του Τομας Γουόκαπ στην άμυνα. Ο Αμερικανός, αν και ήταν άστοχος επιθετικά στην άμυνα ήταν τρομερός. Ακόμα, πολύ καλή παρουσία είχε και ο Κώστας Παπανικολάου.

Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα καλό σερί 13-6 και έκλεισαν έτσι κάθε συζήτηση για το που θα κατοικοεδρεύσει το ροζ φύλλο αγώνα. Η τρίτη περίοδος είχε τελικό σκορ 65-38.

Στην τελική ευθεία ο Ολυμπιακός δεν άφησε το πόδι από το γκάζι. Έτσι με νέο σερί 7-0 έστειλαν το σκορ στο 72-38. Το υπόλοιπο του τέταρτου δεκαλέπτου δε μπορούσε να αλλάξει την ουσία. Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν και τη Βιλερμπάν στο ΣΕΦ, με σκορ 89-54.

Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό, αναδείχθηκε ο Τάιλερ Ντόρσεϊ με 19 πόντους. Από την άλλη πρώτος σκόρερ της Βιλερμπάν ήταν  ο Οσετκόφσκι με 13 πόντους.

Μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του αγώνα πατώντας ΕΔΩ.

Τα δεκάλεπτα: 20-10, 39-21, 65-38, 89-54.

Τα στατιστικά στοιχεία του αγώνα:

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 3 (1/5 σουτ, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντόρσεϊ 19 (2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 6/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λούντζης, Λαρεντζάκης 8 (2), Φαλ 8 (4/4 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Σλούκας 6 (1/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μάρτιν 2 (4 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 15 (6/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πρίντεζης 9 (1), Παπανικολάου 13 (3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Ζαν-Σαρλ, ΜακΚίσικ 6 (2/3 δίποντα, 2/2 βολές)

Βιλερμπάν (Πάρκερ): Οκόμπο 8 (2/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/3 βολές), Τζόουνς (0/4 δίποντα, 0/2 βολές), Ντιότ 3 (1), Νάιτ 11 (1), Γκιστ 2, Φαλ 11 (5/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Οσετκόβσκι 13 (5/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χάουαρντ 2, Στράζελ, Αντετοκούνμπο 4 (2/4 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 μπλοκ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 23/35 δίποντα, 10/25 τρίποντα, 13/17 βολές, 41 ριμπάουντ (30 αμυντικά – 11 επιθετικά), 16 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 11 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Βιλερμπάν: 19/43 δίποντα, 4/14 τρίποντα, 4/9 βολές, 24 ριμπάουντ (17 αμυντικά – 7 επιθετικά), 14 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 13 λάθη

Περισσότερα από Αναστάσης Κατσαβός

Κάτας: «Δείξαμε χαρακτήρα και είμαι υπερήφανος»

Απόλυτα ικανοποιημένος ο Όντετ Κάτας για τη νίκη της Μακάμπι. Ικανοποιημένος για την αντίδ…