Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπάγερν – Βιλερμάν 73-65: Ο Ρούμπιτ οδήγησε τους Γερμανούς στη νίκη

Μπάγερν – Βιλερμάν 73-65: Ο Ρούμπιτ οδήγησε τους Γερμανούς στη νίκη

Μπάγερν

Η Μπάγερν πήρε μεγάλη νίκη στο Μόναχο, επί της Βιλερμπάν με 73-65. Η γερμανική ομάδα επέστρεψε στις νίκες, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 6-7. Κορυφαίοι των νικητών οι Όγκουστιν Ρούμπιτ (19 πόντοι, 12 ριμπάουντ) και Βλάντιμιρ Λούτσιτς (18 πόντοι, 8 ριμπάουντ).

Από τους φιλοξενούμενους κορυφαίος ήταν ο Οκόμπο με 14 πόντους. Ακόμα άλλους 10 σημείωσαν οι Γκιστ και Κρις Τζόουνς. Η γαλλική ομάδα μετά και από αυτή την ήττα της είναι στο 7-6 και την 9η θέση.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Βιλερμπάν μπήκε πατώντας καλύτερα στο ματς. Έτσι κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο το σκορ ήταν στο 12-20 για τους Γάλλους. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την άμυνά τους. Έτσι κατάφεραν να περάσουν μπροστά, κλείνοντας το ημίχρονο με 1 πόντο μπροστά. Το 39-38 του πρώτου ημιχρόνου, βοήθησε την ομάδα του Τρινκιέρι στη συνέχεια.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν αμφίρροπο αρχικά. Ωστόσο η Μπάγερν κατάφερε να αντέξει στην πίεση και να προηγηθεί στο τέλος του με 58-54. Ένα σερί 9-0 των γηπεδούχων από το 64-63 που έγραψε ο φωτεινός πίνακας στο 35΄, ήταν αρκετό για να γείρει την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του Αντρέα Τρινκιέρι.

Τα δεκάλεπτα: 12-20, 39-38, 58-54, 73-65

Τα στατιστικά στοιχεία του αγώνα:

Μπάγερν (Τρινκιέρι): Γουάιλερ-Μπαμ 9 (3/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τόμας 7 (1), Γουόλντεν 9 (1), Χάντερ 2 (6 ριμπάουντ), Γιάραμαζ 2, Λούτσιτς 18 (4/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/5 βολές, 8 ριμπάουντ), Ομπστ 3 (1), Ρούμπιτ 19 (8/13 δίποντα, 3/3 βολές, 12 ριμπάουντ), Σίσκο 4

Βιλερμπάν (Πάρκερ): Οκόμπο 14 (3/6 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γουεμπανιαμά 5 (3 ριμπάουντ), Τζόουνς 10 (3/4 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 4/5 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καχούντι 8 (1/6 τρίποντα), Λακόμπ 6 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γκιστ 10 (1), Φαλ 7, Χάουαρντ 2 (1/7 σουτ), Στράζελ, Αντετοκούνμπο 3 (1/1 δίποντο, 1/2 βολές)

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάγερν: 22/34 δίποντα, 5/22 τρίποντα, 14/17 βολές, 38 ριμπάουντ (30 αμυντικά – 8 επιθετικά), 9 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Βιλερμπάν: 21/41 δίποντα, 4/24 τρίποντα, 11/16 βολές, 32 ριμπάουντ (21 αμυντικά – 11 επιθετικά), 14 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 6 λάθη