Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μονακό – Ζενίτ 74-85: Ακόμη μία νίκη για τη Ζενίτ

Μονακό – Ζενίτ 74-85: Ακόμη μία νίκη για τη Ζενίτ

Ζενίτ

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις της στην Ευρωλίγκα η Ζενίτ. Η ρωσική ομάδα αν και δυσκολεύτηκε, κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Μονακό και πήρε τη νίκη με 85-74. Στο τελευταίο δεκάλεπτο είχε τον πλήρη έλεγχο και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα.

Η Ζενίτ μπήκε φουριόζα στον αγώνα και γρήγορα έχτισε διαφορά εννιά πόντων (2-11). Η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις και έφτασε ακόμη και τους 13 πόντους (6-19). Ο Μπάρον ήταν φανταστικός στο πρώτο δεκάλεπτο, είχε τους 11 πόντους από τους 31 της ρωσικής ομάδας και έβαλε σε θέση οδηγού τους Ρώσους (14-31). Οι Μονεγάσκοι στο δεύτερο δεκάλεπτο εμφανίστηκαν μεταμορφωμένοι. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με το ίδιο νόμισμα και μπήκαν ξανά στη διεκδίκηση του ματς (43-45).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο. Οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο και μπήκαν μόλις 25 πόντοι (57-56). Στο τέταρτο δεκάλεπτο είδαμε σκληρές μονομαχίες, με τους Ρώσους, όμως, να έχουν το πάνω μέρος. Στο μεγαλύτερο μέρος του δεκαλέπτου η Ζενίτ είχε τα ηνία του σκορ και τελικά πανηγύρισε τη νίκη με 85-74.

Τα δεκάλεπτα: 14-31, 43-45, 57-56, 74-85

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 68-65

«Ζωντανός» στην παράταση παρέμεινε ο Παναθηναϊκός. Στην παράταση κρίθηκε ο δεύτερος τελικό…