Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μακάμπι – Εφές 78-92: Ο Λάρκιν ξαναγύρισε τέρμα τα αστεία [vid]

Μακάμπι – Εφές 78-92: Ο Λάρκιν ξαναγύρισε τέρμα τα αστεία [vid]

Λάρκιν εφές

Η Μακάμπι υποδέχθηκε την Εφές στο πλαίσιο της πρώτης μέρας της 16ης αγωνιστικής Euroleague. Ακόμα μια ήττα για την ομάδα του Σφαιρόπουλου, που είχε αρκετούς παίκτες σε όχι και τόσο καλή μέρα. Τελικό σκορ στο Ισραήλ ήταν το 92-78 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η Εφές έφτασε στο 8-8 και καθιερώνεται πλέον στην 8αδα. Από την άλλη η Μακάμπι, έχει πέσει πλέον κι εκείνη στο 8-8. Ωστόσο προς το παρόν τίθεται εκτός play off, καταλαμβάνοντας την 9η θέση.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ένας πολύ σημαντικός αγώνας από βαθμολογικής άποψης διεξήχθη στο Ισραήλ. Εκεί, η Μακάμπι,

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ καλά στον αγώνα, αξιοποιώντας την έδρα τους, κατάφεραν να προηγηθούν με 11-6, έπειτα από δυο ελεύθερες βολές του Γουίλμπεκιν. Σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο η γηπεδούχος ομάδα είχε μικρές διαφορές χωρίς να καταφέρει να ξεφύγει. Η πρώτη περίοδος, τελείωσε με σκορ 27-20.

Στη συνέχεια, η Εφές κατάφερε να αντιδράσει, κυριαρχώντας στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η τουρκική ομάδα, που συνδύασε ουσία και θέαμα, πέρασε μπροστά με 39-34, έπειτα από δίποντο του Λάρκιν. Η Μακάμπι αντέδρασε εκ νέου και κατάφερε να πάρει βραχεία κεφαλή ενός πόντου. Με γκολ φάουλ του Ζιζίτς, το σκορ 3.40′ πριν τη λήξη του ημιχρόνου έδειχνε 42-39.

Η ομάδα του Αταμάν αντέδρασε και πάλι. Ο Κρούνοσλαβ Σιμόν με εύστοχο τρίποντο, έγραψε το 47-50 υπέρ των φιλοξενούμενων, το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Μικρή αλλά σημαντική αποδείχθηκε η διαφορά των τριών πόντων στο ημίχρονο για την Εφές. Οι Τούρκοι, με επιθετικές αιχμές τους Λάρκικν και Πλάις, κατάφεραν διατηρούν μικρές διαφορές 4-5 και 6 πόντων απέναντι στην ομάδα του Σφαιρόπουλου. Από την άλλη ο Έλληνας προπονητής δε μπορούσε να κάνει και πολλά, καθώς είχε κάποιους παίκτες του σε μέτρια μέρα. Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ 70-63 υπέρ της φιλοξενούμενης ομάδας.

Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό, η Εφές προσπάθησε να διευρύνει το προβάδισμά της. Έτσι με τρίποντο του Ελάιζα Μπράιαντ, κατάφερε να προηγηθεί με 65-73. Στη συνέχεια και με 2μιση λεπτά να απομένουν για το τέλος του αγώνα, ο Λάρκιν έδωσε την ασίστ και ο Ντάνστον έγραψε το 84-71 μέσα στο Ισραήλ. Οι Τούρκοι, ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι του αγώνα.

Ο Σέιν Λάρκιν αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Εργκίν Αταμάν, με 26 πόντους, ενώ έδωσε και 6 ασίστ. Ακολούθησε ο Πλάις με 15 πόντους. Από την άλλη μεγάλο παιχνίδι έκανε ο Ζίζτς, που σημείωσε 23 πόντους, ενώ «κατέβασε και  6 ριμπάουντ.